• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mini review - APM x2.7 barlow i 6mm Baader classical ortho

Started by vlaiv, May 07, 2016, 12:00:24 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Ne znam ni da li bi se moglo reci da je u pitanju mini review ili pre prvi utisci.

Imao sam prilike da posmatram jedno pola sata jupiter veceras, sa relativno dobro aklimatizovanim teleskopom i pola vremena kroz oblake (znaci efektivno je bilo mozda jedno 10-15 minuta :D ).

Postar me je obradovao jos pre neki dan, taman na vreme za tranzit merkura (u paketicu su bile i sitnice za posmatranje tog dogadjaja - Lunt herschel wedge 1.25, i Baader continuum filter, i to sam imao priliku isprobati prethodnih dana na 15 minuta jedno popodne sa terase, al seeing nije bio preterano dobar, tako da o tome nakon tranzita), ali sam tek sad imao priliku da isprobam barlow i okular.

Seeing zapravo i nije bio los, nije bio ni vrhunski (pre izvesnog vremena, ima tome jedno 2-3 nedelje, sam posmatrao jupiter pri odlicnom seeing-u i tada sam zakljucio da mi treba bolji barlow :D).

Hajd da predjemo na prve utiske:

Barlow - nekako mi se cini da je to to, dalje ne treba ici :D, mislim mozda ima i boljih barlowa, al ja mislim da je sto se mene tice ovo vrh vrhova. Barlow dolazi kao dodatni element koji se navrce na 1.25" mesto za filter. Postoji i verzija sa tubusom za okular, al ova verzija koju sam ja uzeo je samo barlow element. Buduci da imam GSO barlow x2.0 koji se kao barlow nije nesto preterano dobro pokazao (mada je mnogo bolji od "osnovne" verzije plastikanera koji dolazi uz jeftine teleskope), i koji mi odlicno sluzi u razno razne svrhe kao ekstenzija za 1.25 jer se i njemu skida donji element, odmah sam APM barlow element montirao na taj tubus. U takvoj konfiguraciji daje po nekoj mojoj proceni oko x2. Moguce ga je montirati i na okular direktno, pretpostavljam da daje manje uvecanje u tom slucaju, to nisam isprobao. Isprobao sam ga u jos jednoj varijanti - APM barlow element + 20mm ekstenzija za 1.25 + GSO kuciste barlow-a. U ovoj konfiguraciji daje uvecanje oko deklarisanih x2.7. Slika ostaje ista, bez ikakvih vidnih deformacija i pri sumanutim uvecanjima od ~x540 - ovde mora da padne jedno "ciga hvali svog konja" - mene naprosto odusevljava ovaj moj SW 200 dob, daje neverovatno dobru sliku i pri uvecanjima koja prevazilaze njegove "mogucnosti" (trebalo bi da je ok do x400 a posle je pitanje, al sam veceras isao do x540 i slika se nije "raspala" - naprotiv, jedini problem koji sam mogao da vidim je bio seeing).

Znaci barlow me je generalno odusevio, i za sada je moja topla preporuka. Svakako planiram da ga iskoristim i za planetarna snimanja, a nadam se da ce sada doci i bolje vreme pa ce biti vise prilike da se testira i na marsu i saturnu.

Primera radi, slika sa ovim barlow-om je neuporedivo bolja od GSO APO x2.5. Primerak takvog GSO barlow-a mi je pravio problem vec na x400 - slika je bila vidno zamucena (ne od seeinga nego od samog barlow-a), ovde toga jednostavno nema, kao da je neko uzeo manju sliku i uvecao je bez ikakvih dodatnih posledica.

Sto se tice okulara tu sam generalno zadovoljan slikom al sam okular mi nije iz prve seo. Znaci u pitanju je 6mm Baader classical ortho - ortoskopski okular. Slika u centru je stvarno izuzetno ostra i ne daje nikakve dodatne tonove slici (na primer 7mm hr plantary daje za razliku od njega malo topliju sliku, za nijansu). Korisno polje je zapravo manje od onog koje je stavljeno - mogli su komotno staviti manji field stop al to izgleda nije u modi ovih dana svi traze siroko vidno polje. Na samoj ivici dolazi do distorzije slike - pincushion efekat, i ostrina pada u odnosu na centralni deo. Ovo je nezgodan okular za koriscenje na dob-u, jednostavno daje veliko uvecanje i zbog malog korisnog polja malo vremena se moze posmatrati pre nego sto je potrebna korekcija i pomeranje teleskopa. Takodje kao sam okular je prilicno nezgodan jer ima mali eye relief, pa je potrebno dosta pribliziti oko samom okularu. Verujem da je u pitanju stvar navike, tako da ce mi biti potrebno neko vreme da se naviknem na njega, takodje mislim da ce biti mnogo ugodniji za koriscenje na EQ montazi. Takodje dolazi sa jako cudnim gumenim delom koji bi trebalo da pokriva deo oka od okolne svetlosti - al jedino sto je meni radio jeste - isao na zivce :D Sva sreca pa ga je moguce saviti sa strane.

Znaci sto se okulara tice - slika odlicna, a ostalo, hm, verujem da se covek moze navici (ja planiram svakako da se istreniram), al nije za onog ko voli komfor.

Jos jedan dodatak, vise kao nesto interesantno, nema veze sa review-om, al da podelim posto sam bio iznenadjen. Prvi put mi se desilo da zapravo mogu da fokusiram na dve razlicite stvari kada posmatram jupiter (moguce je da je zbog ostrine okulara i kvaliteta barlowa doslo do ovog). Tacno su bile odvojene fokus pozicija na kojima se jasno vidi uticaj seeing-a i fokus pozicija na kojoj se jasno vidi jupiter. Kada sam fokusirao na seeing, tacno sam mogao da vidim "talascice" u samom vazduhu i prelamanje svetlost, kad bi malo pomerio fokus, to bi polagano nestalo a jupiter bi postao mnogo ostriji (cak sa manjim uticajem seeing-a, nego kada je fokusirano na seeing). Ne znam da li je ovo normalna pojava, al ja to ranije nisam primecivao. Moguce je da sam to primetio jer sam obracao dodatnu paznju na kvalitet slike a manje na metu posmatranja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

denis0007dl

Vlaiv, radio sam testove svih postojećih TOP class barlowa, i definitivno ih mogu rangirati kao što slijedi, od najboljeg na svijetu prema malo slabijima:

1. TMB 1.8x - više se ne proizvodi
2. APM 2.7x
3. Carl Zeiss 2x barlow
4. ostali................

APM ima smiješno malu cijenu vs TMB i Zeissa, a bolji je od Zeissa, i još k tome ispravlja komu.

LP
Denis, binoviewers expert