• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ciscenje ogledala

Started by Skyoreh, December 31, 2015, 06:20:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyoreh

Pozdrav, imam stari Vixen 80 L i nakupilo se malo prasine izmedju ogledala. Ne znam kako da ga ocistim jer ne mogu rucno da odvrnem taj deo teleskopa, a ne bih koristio alat za to jer bi stakla mogao da ostetim. Da li neko zna kako ocistiti? Svaka pomoc je dobro dosla.

Postavio bih slike, ali previse zauzimaju pa ne mogu.

Luger

Taj Vixen je refraktor i nema ogledala, to su samo sociva, ali obrati paznju ako imaju multicoating (premaze u boji koji se vide pod odredjenim uglom), da njih ne ostetis.
Ako je to malo prasine i ne smeta ti pri posmatranju, bez brige, uzivaj. Lagano ciscenje spolja ce biti dovoljno.

Dobrodosao na forum!  :)

Skyoreh

Htedoh reci sociva, izvinjavam se :) Za sad nisam stigao da ga koristim pri posmatranju, moguce da mi prasina nece smetati, ali sam samo hteo da ga kompletno vratim u zivot posto ga niko nije koristio dosta godina. Pa kad sam skoro sve ostalo obavio, ostalo je samo ta sociva da obrisem medjutim ima ta mala fleka izmedju i hteo sam i nje da se resim.

Hvala na dobrodoslici!

Yagodinac

Ako postoji malo prašine neće biti neophodno nikakvo čišćenje jer prašina ne utiče na sliku. Utiče jedino na bokeh ali to je nebitno izuzev ako si pasionirani fotograf (a i ako jesi onda su male šanse da koristiš taj teleskop). S druge strane, vrlo često se kod optičkih sistema čuvanih u neadekvatnim uslovima namnože gljivice. To je najveći horor jer osim mogućnosti da kontaminira višestruko skuplji fotoaparat, ova kolonija gljivica degradira sliku.

Kako očistiti gljivice - nemam pojma. Znam da bi ih rastvor sode bikarbone potpuno uništio u biološkom smislu, a da li bi ova baza oštetila coating to je veliko pitanje.

Ako nije problem pošalji nam fotke tog objektiva. Ako je samo prašina onda opušteno, to se čisti vrlo prosto.

Skyoreh

Postavio bih sliku ovde, ali je prevelike velicine. Da li moze nekako da se smanji ili?

Yagodinac

Postavi je na neki servis za tu namenu - photobucket recimo, pa ovde stavi link.

Skyoreh

Nadam se da moze ovako.
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/996998_1005265096197277_4643042274236701072_n.jpg?oh=8db4395dd16b4a6036e34f21bdde6c65&oe=56FDC0A6

Ovaj, shvatio sam da mi ustvari nije toliko problem bio do zadnjeg sociva, vec kod onog malog na koje stavljam oko.
Da li moze on nekako lepo da se ocisti? 12.5mm ortho 1 1/4'' fully-coated . Kad uzmem socivo od dvogleda, uopste ne vidim mrlje kao kad koristim to. To me je obradovalo jer sam zaista mislio da imam problem :)