• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Posmatranje tranzita Merkura

Started by gile.ms, May 08, 2016, 09:59:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

Quote from: VaskoGM on May 11, 2016, 12:25:17 am
Evo malenog sa uzbudljivog posmatranja na vrhovima Golije :)


vasko...a neznam sta da ti kazem...mozda da ti ponudim da dodjes na ljeto kod mene pa da pokazes kako majstor radi fotografije..predivno!

@danijel...Zvjezdarnica Apollo je zaista The Big Solar Observatory

@ivanmsk...nestvarno dobro!
Vidulini Observatory

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

ivanmsk

Jos kompozitna slika.
Pozdrav iz Slovacke,
Ivan
Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D

Sekula

@VaskoGM
@ivanmsk
@Danijel

Super posao momci! :)

@ostali

Dobro je, takodje! :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

marino

Quote from: ivanmsk on May 11, 2016, 10:28:47 pm
Jos kompozitna slika.


sad ces rec da trazim sitnice...ali ako namjeravas napraviti ovakvu slikicu sa fotkicama polozaja merkura + vremena koja pripadaju pojedinim pozicijama samo malko pripazi gdje stavljas oznake vremena...ovako se covjek malo izgubi koje vrijeme pripada kojoj poziciji...inace, opet kazem..fotke su ti odlicnee
Vidulini Observatory

VaskoGM

Hvala vam za pohvale, a nista manje i od mene za vas.
Odlicni radovi, odlicno ispracen dogadjaj.

@Marino,
Da konacno popijemo ono pivo! Kod tebe, mene... svejedno  :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

I ja da čestitam svima na fotkama, evo mog (sa zakašnjenjem) ulova:

Transit of Mercury by milan miloradovic, on Flickr

Transit of Mercury by milan miloradovic, on Flickr

Teleskop 150/750 na f5 sa svojim crnim tubusom je prava noćna mora za dnevna fotkanja. Turbulencija je neizbežna i slika je veoma degradirana, tako da sam ograničio aperturu i dobio f19. Mnogo je bolje ali svakako ovo nije planetarni teleskop.
Da, ovo su pojedinačni snimci. Da sam stekirao video bilo bi bolje.

Danijel

Mislim da mu crna boja tu najmanje utječe na kvalitetu, Sunce nije sjalo na tubus sa strane. ;)

Da, teleskop nije za fotkanje planeta no za vizualno promatranje i uživanje je sasvim OK. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

Kako je uzbudljivo ovako lepo videti "ogromnost" Sunca naspram planete na istoj fotografiji.
Kad su Merkur i Sunce u pitanju, sa ovog rastojanja efekat perspektive je sveden na minimum i gledamo ih verovatno u gotovo tacnoj razmeri jednog naspram drugog...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

marino

hemm--da, odnosno zapravo i ne bas...da sam na "ti" sa fotosop i slincnim programima sada bih se bas poigrao sa simulacijom ovog sto govoris vasko...naime merkur snimljen u tranzitu ipak je 50 milijuna kilometara blize zemlji od sunceve fotosfere, nije to neka razlika u velicini ali vjerujem da ipak je
mozda se nadje netko da usporedi neku od fotki tranzita i kako bi to izgledalo kada bi merkur bio na povrsini zvijezde
Vidulini Observatory

Laci

May 14, 2016, 05:37:39 pm #25 Last Edit: May 14, 2016, 06:06:52 pm by Laci
Tranzit Merkura projekcijom slike dvogleda 15X70 na beli zastor i obrađeno u Registax-u. Vremena su upisana u zaglavlju slika i lokalna su (UT+2)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

ivanmsk

Tranzit Merkura, 9.5.2016, 15:02 UT, Maksutov 90/1200, Astrosolar filter, CCD Astropix 4.0, astrofoto.sk team.
Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D

Laci

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gile.ms

Svaka čast svima, odlični radovi!
Super metod Laci, nikad se ne bih setio :)

Evo mojih fotki sa posmatranja tranzita, tek kod kuće sam video da nemam nijednu grupnu fotku na svom aparatu...
http://s19.photobucket.com/user/msgile/library/Astro/Tranzit%20Merkura%202016

Baš za vreme prvog i drugog kontakta nam se nacrtao oblak i zaklanjao Sunce taman toliko da pokvari zabavu.
Ali brzo se sklonio tako da smo imali dosta vremena da posmatramo i snimamo, pa i da se sklonimo u hladovinu :D
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply