• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Meteorska aktivnost

Started by betelgez, May 29, 2016, 07:22:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

betelgez

Jutros sam oko 2:05 po lokalnom vremenu video veoma sjajan bolid koji je pao skoro do horizonta. Bio je veoma svetao sa zelenkasnim sagorevanjem, a na nekih 30 stepeni iznad horizonta se raspao na dva fragmenta, a potom izgubio. Mislim da je to jedan Herkulid. Jel je video jos neko ovaj bolid? Inace tada sam bio na putu ka Novom Sadu od Zablja.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Laci

Priprpremajući se za posmatranje uočio sam oko 21h (LT) veoma sjajan i relativno spor meteor. Kretao se između sazežđa Kasiopeje i Ovna ka istoku na visioni od 40-tak stepeni u tom pravcu. Sjaj je nadmašio sve okolne zvezde (bio je sjajniji i od Vege, Alfa Lire) i pored prisutne oblačnosti. Nije pokazivao boju ali je u toku jedne sekunde povećao sjaj i ugasio se (dužina traga oko 5 lučnih stepeni).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Večeras takođe sam ugledao dva sjajna meteora tokom posmatranja, definitivno sjajnija i dužeg traga u odnosu na onaj sinoć (trag od 5 stepeni). Prvi je bio u 21h i kretao se iz pravca Pegaza na jug. Drugi je bio isto iz pravca Pegaza ali se kretao na sever kroz Kasiopeju oko 22h30min (LT). Prisutna je bila oblačnost u vidu tankih prozirnih oblaka.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Preksinoć, jedan lep sjajan meteor dok sam posmatrao Betelgez. Golo oko prilagođeno noćnom posmatranju (Mesec u zalasku zaklonjen kućom) pogled uperen u pravcu sazvežđa Orion i sretan trenutak da periferni vid "zakači" meteor u Blizancima iz pravca Kočijaša u zenitu. Relativno spor, dužine nekih desetak stepeni i sjaja između prve i druge magnitude (granična magnituda golim okom 4,1).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sinisa

Odakle si posmatrao za graničnu magnitudu od 4.1? :) Negde u okolini ZRa?
150/750 EQ3

Laci

Zdravo Siniša,
posmatrao sam iz dvorišta u predgrađu ZR (jedan i po kilometar južno od centra grada). Zvezda Jedinica Blizanaca (magnituda 4,1) u trenucima njene kulminacije na oko 70 stepeni iznad horizonta
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70