• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prenos teleskopa preko granice

Started by irajkovic, June 09, 2016, 09:28:18 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

irajkovic

Pozdrav svima, novi sam član i ovo mi je prvi post. :)

Elem, planiram da se iz Banjaluke zaputim na astro kamp na Letenci ove godine. Nosio bih svoj teleskop (SkyWatcher 150/1000 na EQ3-2 montaži).
Bio bih sva 4 dana pa bih pored teleskopa nosio i šator i kamp opremu. Našao sam da u nekim državama (npr. Hrvatskoj, kroz koju prolazim) oprema vrijednija od neke sume mora da se prijavi, a teleskop sam prelazi tu cifru.

Zanima me ima li neko iskustva sa prenosom opreme preko granice? Da li treba da se vadi pasoš za opremu, kakva je situacija ako vas na carini zaustave bez njega?

Maki

realno je svaki najnoviji iphone skuplji od pola tubusa...o ozbiljnim okularima i da ne govorim. realno, mislim da ce carinici pre gledati da li je teleskop 'velik' :)
nisam znao to za hrvatsku. pretpostavljam da ce te nasi carinici samo gledati kao cudaka. :) ne znam za tudja iskustva...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Luger

Quote from: Maki on June 09, 2016, 11:14:28 am
realno je svaki najnoviji iphone skuplji od pola tubusa...o ozbiljnim okularima i da ne govorim. realno, mislim da ce carinici pre gledati da li je teleskop 'velik' :)
nisam znao to za hrvatsku. pretpostavljam da ce te nasi carinici samo gledati kao cudaka. :) ne znam za tudja iskustva...


Na CG granici sam pitao da li treba da prijavim teleskop. Carinik mi je rekao: " Samo smo tebe sa teleskopom cekali". ;D
Mislim da neces imati problema, ali, dobro je da se raspitas na vrijeme.

Dobrodosao na forum irajkovicu! :)

irajkovic

Hvala :)

Postoji pasoš za robu - ata karnet, međutim njegovo vađenje košta oko 100eura po onome što čitam, izdaje se na godinu dana, a meni treba samo za ta 4 pa mi se baš ni ne bacaju pare ako ne moram.

Od BL do NS prodjem 2 granice i 4 carinske kontrole. :)


AstroShomy

Ja bih potražio nešto ovako, ovaj formular je konkretno za Srbiju, a tebi je bitno da ga overiš na svojoj granici jer probema može biti samo kada se vraćaš u svoju državu:

http://www.upravacarina.rs/cyr/Dokumenti%20i%20obrasci%20cirilica/privremeni%20uvoz%20izvoz%20robe%20cir.pdf

Popuniš spisak, daš im kada izlaziš iz zemlje da overe i popune, praviš se lud kada kažu da je trebalo da platiš Ata karnet i teraš dalje.

Naravno, ne dajem nikakve garancije da može da uspe.
EdgeHD 11
EQ8
Celestron Off-Axis Guider for EdgeHD, SX Lodestar X2
Moravian Instruments G4-9000
Astrodon Filters LGRB, Ha, OIII, SII 5nm

AD Aristarh Kragujevac

Luger

Quote from: Luger on June 09, 2016, 08:38:36 pm
Quote from: Maki on June 09, 2016, 11:14:28 am
realno je svaki najnoviji iphone skuplji od pola tubusa...o ozbiljnim okularima i da ne govorim. realno, mislim da ce carinici pre gledati da li je teleskop 'velik' :)
nisam znao to za hrvatsku. pretpostavljam da ce te nasi carinici samo gledati kao cudaka. :) ne znam za tudja iskustva...




Na CG granici sam pitao da li treba da prijavim teleskop. Carinik mi je rekao: " Samo smo tebe sa teleskopom cekali". ;D
Mislim da neces imati problema, ali, dobro je da se raspitas na vrijeme.

Dobrodosao na forum irajkovicu! :)


Stvari su se promijenile, evo najsvezijeg iskustva. na povratku iz CG, tubus sam vozio na zadnjem sjedistu, nepokriven. Na srbijanskoj granici, policajac me je pitao sta je to, rekoh teleskop. -Javi se cariniku.
Carinik je trazio racun koji nemam, a onda mi je objasnio da treba imati racun, jer moze doci do neprijatnosti. Napr. onaj iza mene kaze, ovaj mi je ukrao teleskop. :)
Onda sledi oduzimanje, sudija za prekrsaje i dok ti dokazes da je tvoj, pojeo vuk magarca.
U slucaju da nemate racun, mozete odvesti dva svedoka u opstinu, koji ce potvrdtiti da ste vlasnik tog teleskopa, izvaditi potvrdu koja je validan dokument i to nositi sa sobom. Izdavanje te potvrde kosta 350rsd.
Eto.

spadej

Ima li medju nama, forumasima, neki pravnik ili carinik, koji bi mogao da proveri sve ovo? I da iznese ovde koji zakon, clan i stav regulise sve ovo, i kako?

Maki

komplet budalastina carinika. prosecan laptop kosta koliko i teleskop, pa ne traze potvrdu da je laptop neciji. bolji ajfon kosta vise.
cariniku je bilo malo dosadno, kao i policajcima koji su me (dva puta) zaustavljali u povratku sa stare planine proveravajuci da li u gepeku imam valjda nekog sirijca...
sudija za prekrsaje ne resava pitanje da li je teleskop tvoj ili nekog drugog u redu, vec eventualno da li si pokusao da uneses robu koju si kupio (u crnoj gori, bwahaha) a bez da platis carinu pri unosu. na tu foru (pije zeka vodice) mogu da ti traze potvrdu za bilo sta (foto oprema itd).
normalno ako se stvari nose u kutijama i izgledaju ganc novo stvar je drugacija. ali ovo sto je luger opisao je...
sledeci put tubus stavis u navlaku i mirna backa. ili pri izlasku pitaj da li treba da prijavis stari teleskop koji nosis u cg.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Luger

Pa, o tome pricam. Bukvalno je mogao da mi radi sta je htio, ali je, sva sreca, bio normalan covjek koji je pokusao da mi objasni sta da uradim za sledeci put. Meni stvarno ne pada na pamet da  vadim pasose za robu, vodim svedoke i izigravam ludilo za polovan teleskop.Jednostavno, u torbu i zdravo. Ovako, bukvalno je panduru bolo oci i izgledalo "sumnjivo".
Nije to preporuka nikome, ali ja necu. U redu je da je sve novo i u kutijama.Godinama nosim teleskop, nikad me niko nije pitao nista dok ga nisam ostavio ovako da se vidi.
Ali, opet nije ni za salu. Ljudi voze daleko vredniju opremu od moje, i kao sto kaze Spadej, valjalo bi misljenje nekoga od struke. Pa da mi ovo moje malo sirotinje uzmu na tri dana, ja bih svisnuo od brige, jer sam siguran da to vise ne bi bilo upotrebljivo.
@Maki, nista to sta ce da kazu kad iznosis.Mene digose na sprdnju prvi put kad sam pitao (par postova iznad). Ne treba nista, sad treba. Kad sam rekao cariniku sta su mi rekli, kaze: "Mora da je bila guzva". Elem, ili nosite racun, ili tu potvrdu, ili pasos za robu ili nista, ali da se ne vidi. :)

spadej

I da su ti oduzeli ne bi bilo lose, samo da ti za to daju zapisnik ili potvrdu. Pa ti onda presavijes tabak i tuzis, za nezakonito oduzetu robu, za materijalnu i nematerijalnu stetu (jer ti je teleskop uspomena na pokojnog dedu) itd. Ganjali bi se tako preko suda ali bi sigurno dobio i parnicu i troskove, jer je ovo cista zloupotreba sluzbenog polozaja. Ili neznanje i nesposobnost i carinika i policajca.
Uz nekog dobrog advokata skupio bi lovu za EQ6 i za neki  dobar APO.  Tako bar ja mislim, dok ne nadjem nekog da mi to pravno protumaci.
A od ponedeljka cu vala, kad pocnem da radim, da pitam Carinu. Sluzbeno, e-mail-om. Moje kolege cesto idu preko granice, na sluzbene puteve, i sa sobom nose notebook-ove i raznu opremu i alat. Pa da znamo sta nam je ciniti ako nalete na nekog tako revnosnog carinika.   

Maki

stigla je naredba carini pre nekog vremena da se češlja i globi, imaju i javke ako neko odradi masan VAT povraćaj na hrvatskoj ili mađarskoj granici.
to sa teleskopom je bolest mozga, mislim da je više stvar u tome što ljudi nemaju pojma šta je teleskop i da ne košta 30 hiljada evra, već skoro kao bolja navigacija koju kačiš na šajbnu. (mislim, ima i onih od 30 hiljada evra). teleskop su videli samo u filmovima, ili ni tamo.
ja ne znam da postoji bilo kakav poseban carinski propis koji se odnosi na optiku ali svakako da ću rado pročitati šta odgovore spadeju...
ja letos vozio sve zapakovano i niko me nije ni pogledao na tabanovcima...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

bokacm

Evo da se i ja javim, da podijelim iskustvo pri prelasku hrvatsko-bosanske granice. Ja sam isto iz Banjaluke, teleskop kupio u Zagrebu. Ja sam tada vozio nov teleskop, sa svim kutijama i tim što ide uz njega (SW 150/1200). Prešao sam granicu u Gradišci, na Hrvatskoj strani nisu znali ni šta vozim, kad sam ovjeravao obrazac za povrat PDV. Na našoj strani je komedija bila, pita me čovjek šta vozim, rekoh teleskop, kaže ko se to bavi astrologijom :o Rekoh astronomijom, te on opet pita pošto je, i kaže hajde prolazi bez ičega, neću da kvarim auru  :o Tako da sam odlično prošao što se tiče granice. Ja lično bih išao preko prelaza u Bijeljini da izbjegnem Hrvatsku, oni se drže EU pravila, pa mogu praviti možda više problema nego naša i granica Srbije na Rači.

Maki

Quote from: bokacm on August 30, 2016, 01:33:06 pm
Na našoj strani je komedija bila, pita me čovjek šta vozim, rekoh teleskop, kaže ko se to bavi astrologijom :o Rekoh astronomijom, te on opet pita pošto je, i kaže hajde prolazi bez ičega, neću da kvarim auru  :o


nemoj samo da počneš da mu objašnjavaš da se sunce ne okreće oko zemlje, ne kvari mu iluzije  ;D


zapravo je više tužno nego smešno. tragična zatucanost.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/