• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuke

Started by boka, June 12, 2016, 05:47:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

boka

Zdravo . Interesuju me platenarna osmatranja. Nekada sam imao C6"f-5 newton teleskop. Zbog okolnosti morao sam da ga prodam i odustanem od hobyja. Doslo vreme da pocnem ponovo .Interesuju me preporuke u sta se isplati uloziti da li u refraktoa ili neki katadipotrik . Pre bih uzeo neki polovni .vrednost koju mogu odvojiti je max 700eu . Unapred hvala na odgovorima.

VaskoGM

Pozdrav Boka,

Kada je planetarno osmatranje u pitanju, katadioptrici su prava stvar, tačnije maksutov kombinacije, ipak je Šmit malo pogodniji za astrofoto nego posmatranje...
Maksutov-Kasegrejn sistemi su uglavnom sa veoma dugackim fokusom (f/12 - f/20), malom centralnom opstrukcijom i visokom rezolucijom optike.
To su sve uslovi za kvlaitetna planetarna posmatranja i oni ih ispunjavaju. Često su manjeg ili srednjeg prečnika (90-200mm) ali nedostatak aperture nadoknadjuju visokom rezolucijom sfernih ogledala i visokim kontrastom.

S druge strane, korišćenje nekog solidnog dobsona, odnosno Njutna od >200mm će manji kontrast nadoknaditi visokom rezolucijom
prikaza i gomilom svetlosti koja dolazi sa velikim prečnicima, ali treba povesti i računa jer se s prečnikom povećava ne samo rezolucija planete vec i rezolucija atmosferskih turbulencija...

Ovo su generalni saveti pri izboru plantarnog teleskopa, a ostaje ti da proveriš kako se stanje na tržistu uklapa u tvoj budžet.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

Još jedan glas za maxutov, za tu orijentacionu cenu bi možda mogao da nađeš SW 127 na alt/az goto montaži. Refraktor za planete, i još za tu cenu teško da može bolji da bude - pričamo o planetama gde veliki f-odnos i apertura odnose pobedu. E da si pitao za astrofoto... To je već suvereno polje malih apoa  ;D

Maki

Ja imam SW 127 na goto montazi, Luger je i sam malo dzirnuo kod njega. Veoma ostra i korigovana optika, tracking dobro radi, sto je narocito korisno za planete i uvecanja od 100 plus.
Al me vuce da uzmem i Smita od 8 inca, tako da mozda moj Maksutov i predje u kategoriju 'polovni'. :)
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

denis0007dl

Imao sam Maksutove kao SW 127mm i Intes Micro 180mmm.....ništa posebno, ali dobri na planetima, a loši za deep sky.
Imao također i refraktore kao što su Skywatcher 120mm f/8, TS Individual 152mm i Skywatcher 150mm f/8 (previše kromatskih aberacija za moj ukus).
Imao SCT Celestron C8-ništa posebno ni na planetima, a ok za deep sky.
Moj izbor za taj novac bi bi definitivno Dobson 10"-12". Odličan za planete i deep sky.