• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Omegon Teleskop N 130/920 EQ-2

Started by grujic_sasa, June 15, 2016, 09:27:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

grujic_sasa

Pozdrav,

Zovem se Sasa, iz Brusa sam i jos kao mali me je interesovalo posmatranje nebeskih tela. Pre jedno 10ak godina imao sam bas jaku zelju da kupim teleskop ali posle pregleda nekih foruma sa ocem zakljucili smo da nije vredelo nista ispod 200 evra pa smo odustali. I sinoc, igrom slucaja mi se vrati ta ideja, s' tim sto sad mogu priustiti tu cenu. Nasao sam ovaj oglas http://www.kupujemprodajem.com/Omegon-Teleskop-N-130-920-EQ-2-33569703-oglas.htm?filter_id=11687728
mada nisam nasao nista o njemu na internetu pa mi treba vasa pomoc na pitanja:
-Da li je dovoljno dobar za pocetnika i da li vredi ove pare, Krusevac je taman blizu pa cu vec sledece nedelje gledati u nebo nadam se.

Unapred hvala,
SG

VaskoGM

Pozdrav Sasa,
Dobrodosao na forum!  :)

Pa u sustini za te pare to nije lose. Nemam iskustvo sa Omegon optikom ali to treba da je identicno GSO brendu sa Tajvana, a inace je Nemacki brend.
S obzirom na to da se prodaje i sa montazom i okularima, to je fin pocetnicki teleskop.

Mozes ocekivati da sa njim posmatras planete i Mesec sasvim pristojno, za ostalo se nemoj preterano nadati...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Darchy

Pozdrav brale i dobrodošao na forum.

Vasko ti je kazao sve potrebno vezano za Omegon, nije to hrđav brend.
E sad, da i ja dobacim nešto... moj savet je da se strpiš do još malo novca pa u startu kupiš nešto "veće".
Smatram da se takvi teleskopi veoma brzo prerastu, a posle ih je nezgodno prodati.
Ukoliko ti je budžet limitiran, onda slobodno možeš uzeti taj teleskop za te novce. Cena je sasvim OK.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Ako izuzmemo prevođenje onog oglasa koje je kriminalno, taj bi teleskop bio dobar za početnika. Planete su u njemu zahvaljujući f7 lepe, takođe iz istog razloga se malo manje oseća raskolimiranost i tako. Malo se ne slažem sa Vaskom oko deepsky objekata, prikazaće na iole tamnom nebu taj teleskop ceo M katalog i nekoliko stotina NGC objekata zasigurno bez problema, ali bez nekih preteranih detalja. Otprilike u rangu ahromata od 100mm a po meni to je za početak itekako dosta. Cena je, onako, realna. Npr Skywatcher istih specifikacija je nešto malo skuplji ali to je otprilike to.

grujic_sasa

Hvala puno na odgovorima.

Otprilike shvatam kako funkcionisu reflektori i kako se postize uvecanje, ali ne razumem od cega zavisi kvalitet slike i cistoca. Onaj oglas je izbrisan, pa cu sacekati jos malo dok ne nadjem nesto slicno.

Hvala jos jednom.

vlaiv

Kvalitet slike i cistoca slike zavise od puno faktora, neki od tih faktora su van dometa nas smrtnika.

Da krenemo redom:

Od precnika objektiva / ogledala zavisi maksimalna rezolucija (povecanje) koju teleskop moze da pruzi. Sve iznad ovog povecanja - veca slika al nema novih detalja, dobija se samo veca slika koja je zamucena tamo gde bi trebalo da se pojave novi detalji - do ovoga dolazi zbog zakona fizike i ponasanja svetlosti.

Profil ogledala / objektiva - postoje razni profili matematicki gledano (tipa sferno ogledalo, hiperbolicno, parabolicno i sl) i od samog profila zavisi kakva ce slika biti ako je profil uradjen 100% precizno. Recimo sferna ogledala daju losiju sliku od parabolicnih na samoj optickoj osi. Sledece sto utice jeste koliko je proizvodjac optike uspeo da profilise opticku povrsinu da bude blizu idealne matematicke krive (da bi bilo jasno zasto je to tesku, u pitanju su odstupanja reda velicine desetine nanometara). Dalje zavisi od uglacanosti povrsine. Cak i ako se dobije dobra figura, nivo uglacanosti utice na kvalitet slike - na kontrast.

Zatim sama slika koju teleskop daje zavisi od uslova posmatranja. Koliko je teleskop pripremljen za posmatranje (problem predstavlja recimo temperaturna razlika u odnosu na okolinu - topao teleskop u hladnoj noci ne daje dobru sliku, kao i da li je teleskop dobro "nastimovan" - u smislu da su poravnate opticke povrsine i ose), zatim uslovi u atmosferi - turbulencija vazduha i prozirnost atmosfere, i na kraju svetlosno zagadjenje (nije problem za planete i svetle objekte al generalno utice na nizi kvalitet slike - smanjuje kontrast).

Ima tu jos nekih stvari koje uticu koje nisam nabrojao (opticki premazi, tip stakla u refraktorima i slicno).

E sad, kad je sve ovo receno - bitna stvar je da razumes da ne treba ovo sve da te uplasi, niposto. Danasnji teleskopi su mnogo pristupacniji i mnogo bolji od recimo teleskopa od pre par desetina godina tako da ne moras puno da brines oko stvari koje su van tvoje kontrole, a stvari na koje mozes da utices su vrlo jednostavne - postaraj se da je teleskop dobro kolimiran, daj mu vremena da se ohladi i temperaturno stabilizuje, nauci da ocenis turbulenciju u atmosferi (seeing) da bi znao sta da ocekujes od date veceri. Nauci da prepoznas kada je dobra transparencija. Trudi se da bezis od svelosnog zagadjenja.

Najbitnija stvar: nauci da posmatras (jeste, ovo se vezba i uci :D ) i uzivaj u tome sto radis.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC