• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

10x50 vs 15x70?

Started by zligor, June 22, 2016, 09:37:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zligor

Quote from: Amater on October 23, 2016, 10:24:57 pm
Neverovatno, video saturnove prstene dvogledom, nisam znao da je to moguce.

Živa istina. Kroz moj 10x60 se vidi kao mrljica, kao da je planeta malo razvučena, a sve ostale zvezde perfektno izoštrene. Primećuje se tek kad se baš mirno drži dvogled, ili sa naslona.
Kad ne bih znao za postojanje prstenova, nikad ne bih pretpostavio da je to to. Rekao bih greška u optici, al zašto samo na Saturnu :D Sa uvećanjem od 20x verujem da je druga priča.
TS 10x60LE

Yagodinac

Nikad nisam video prstenove dvogledom, ali je verovatno moguće. Stereoskopski vid dramatično utiče na nivo detalja.

Amater

Quote from: zligor on October 24, 2016, 11:08:39 am
Quote from: Amater on October 23, 2016, 10:24:57 pm
Neverovatno, video saturnove prstene dvogledom, nisam znao da je to moguce.

Živa istina. Kroz moj 10x60 se vidi kao mrljica, kao da je planeta malo razvučena, a sve ostale zvezde perfektno izoštrene. Primećuje se tek kad se baš mirno drži dvogled, ili sa naslona.
Kad ne bih znao za postojanje prstenova, nikad ne bih pretpostavio da je to to. Rekao bih greška u optici, al zašto samo na Saturnu :D Sa uvećanjem od 20x verujem da je druga priča.

Proslog leta sam fotografisao mars i saturn, i saturn je imao neki kao ovalni oblik dok je mars bio okrugao. Tad sam mislio da je nesto lose ispalo ali izgleda da je to to.

zligor

Baš me je zanimalo koliko bi uvećanje bilo potrebno pa da se fino vide prstenovi, i naleteh na ovu sliku.
Kažu 43x.

http://www.schlatter.org/Dad/Astronomy/moon_and_saturn.htm
TS 10x60LE

vlaiv

Mozda je okular dao kombinaciju x43, al za sliku se ne moze reci da je uvecanje x43

to je kod slike uvek problem, zato sto zavisi od rezolucije monitora i udaljenosti posmatraca od monitora (ili stampanog izdanja, sve jedno).

Mozemo da "proracunamo" otprilike pri kom uvecanju ce vecina primetiti prstenove:

Uzmimo da su prstenovi duplo veci od precnika same planete - otprilike - ove godine u opoziciji ~18" za planetu ~40" za prstenove i rezoluciju oka od 1' u proseku, ja
bih rekao da je prstenove moguce razaznati vec pri uvecanju od x6 - pri tom uvecanju ce planeta biti oko 2' a prstenovi oko 4' - dovoljno da se primeti ovalni oblik, odnosno
da saturn nije okrugao nego postoji neki "pojas za spasavanje" okolo :D.

Da bi se prstenovi videli kao prstenovi potrebno je da tamni deo izmedju planete i prstena (prazan prostor) bude bar 1' - a to zavisi i od ugla pod kojim su prstenovi. Opet ove
godine u opoziciji oko 3" razmaka sto ce reci vec na x20 mozemo biti sigurni da je u pitanju prsten oko planete.

Naravno ovo je okvirna racunica - zavisi od posmatraca (neko ima bolji vid od proseka, neko losiji), i od kvaliteta optike.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Sekula

Samo da potvrdim da sam ja na Vidojevici sa mojim Nikon action ex 10x50 cf dvogledom mogao sa tripoda da vidim bez problema elongaciju kod Saturna i prilikom apsolutno mirne slike i formu prstena. Kako je rec o izuzetno ostroj i svetloj optici dvogleda moguce je kada ste smireni da vidite elipsasti oblik i iz ruke. O Jupiterovim satelima da i ne pricamo, cak i prilikom samog zalaska tj kada je letos bio nisko na horizontu.

Inace, dvogled je za svaku preporuku u astronomske svrhe i zasluzuje review!



| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

spadej

I sa TS 10X50 se sasvim lako vidi da je planeta malo izduzena, i to iz ruke. Nisam probao sa tripoda.

Mislim da je mnogo vaznije da je atmosfera cista i bez turbulencija. Tada i potpuno inferiorne sprave mogu da vas veoma prijatno iznenade.

marino

da, definitivno sa 13x70 se vidi da je saturn duguljast ;)
Vidulini Observatory

sale11472

Quote from: Yagodinac on October 24, 2016, 12:08:42 pm
Nikad nisam video prstenove dvogledom, ali je verovatno moguće. Stereoskopski vid dramatično utiče na nivo detalja.


Mislim da nisi imao pravi dvogled

A to da se sa 10x50 vide prstenovi  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Može da se vidi da baš i nije okrugao ali prstenovi ..... možda iz Jupterove orbite...
Uostalom ima na ovom forumu više 20x80 i 25x100 dvogleda pa se to može proveriti.
Lično mislim da je 30x minimum da bi se videli prestenovi (ima i nekih koji tvrde da je sebe moguće ubediti da se vide i na 25x ali im ja baš neto i ne verujem previše)

Uostalom dvogled i nije instrument za posmatranje planeta već za neke druge objekte.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Kroz moj dvogled 20x90 sasvim jasno se vide Saturnovi prsteni.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Quote from: sale11472 on October 31, 2016, 08:57:37 pm
Quote from: Yagodinac on October 24, 2016, 12:08:42 pm
Nikad nisam video prstenove dvogledom, ali je verovatno moguće. Stereoskopski vid dramatično utiče na nivo detalja.


Mislim da nisi imao pravi dvogled

A to da se sa 10x50 vide prstenovi  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Može da se vidi da baš i nije okrugao ali prstenovi ..... možda iz Jupterove orbite...
Uostalom ima na ovom forumu više 20x80 i 25x100 dvogleda pa se to može proveriti.
Lično mislim da je 30x minimum da bi se videli prestenovi (ima i nekih koji tvrde da je sebe moguće ubediti da se vide i na 25x ali im ja baš neto i ne verujem previše)

Uostalom dvogled i nije instrument za posmatranje planeta već za neke druge objekte.


Eh, i tata bi sine...  8)
Ima tu ograničavajućih faktora kod korišćenja dvogleda.
Nego jedno je uočiti prstenove, evo ljudi navode tih četrdesetak puta kao minimum, a drugo videti duguljast oblik planete. Galilej je imao 20x i navodio je da "Saturn ima rogove" (na radost inkvizicije),  ali on svakako nije kao ja imao jagodinsko pivo kao ograničavajući faktor  ;)

Sekula

Quote from: sale11472 on October 31, 2016, 08:57:37 pm
Quote from: Yagodinac on October 24, 2016, 12:08:42 pm
Nikad nisam video prstenove dvogledom, ali je verovatno moguće. Stereoskopski vid dramatično utiče na nivo detalja.


Mislim da nisi imao pravi dvogled

A to da se sa 10x50 vide prstenovi  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Može da se vidi da baš i nije okrugao ali prstenovi ..... možda iz Jupterove orbite...
Uostalom ima na ovom forumu više 20x80 i 25x100 dvogleda pa se to može proveriti.
Lično mislim da je 30x minimum da bi se videli prestenovi (ima i nekih koji tvrde da je sebe moguće ubediti da se vide i na 25x ali im ja baš neto i ne verujem previše)

Uostalom dvogled i nije instrument za posmatranje planeta već za neke druge objekte.


Sa 10x50 se vidi elongacija i forma prstena ako je potpuno miran. Ali ne vidi se sam prsten. Forma prstena ne znaci da se vidi sam prsten. Prsten moze od 20x da se vidi ali vec sa 30x sigurno. Semanticka nejasnoca na koju je trebalo dodatno objasnjenje, jer za mene izraz forma prstena nije sam prsten onako kako ga vidim u teleskopu. Da sam u proslosti bio prvi covek koji je posmatrao dvogledom svakako ne bih prijavio na osnovu 10x50 da sam otkrio nekakvu zvezdastu tacku sa prstenom jer ne bih mogao da razlucim da je to prsten.

Da li je ovo korektno sto sam sada napisao ili nije? (mislim posmatracki, a ne politicki)
I nemojmo toliko kolicinu smajlija kada repliciramo jedni drugima, lici da se podsmevamo jedni drugima, tj. stvara se takav utisak ako citaju ljudi sa strane.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |