• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

IC 63

Started by Polare, June 29, 2016, 06:21:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Polare

Napokon jedno veče malo hladnije s manje vlage.Ovaj put sam odlučio raditi s CCD Color. Imate neki prijedlog oko obrade..meni nešto fali ali ne kužim baš što?

Celestron CG5
EDT 80/480
Moravian 4000,senzor -25'C
Exp. 13x600' (dark-bias-flat x 15).
Pixinsight + PS

vlaiv

Meni se generalno svidja i svidja mi se nivo obrade, jedino ne znam da li si cropovao ovaj deo ili si uradio neki bin / resize.

Mislim da bi u full rezoluciji (ako se ne varam ta kamera ima negde oko 2000x2000) mozda bilo bolje. Mislim da se gubi na kontrastu kada su zvezde ovako gusto pakovane - nema dovoljno
tamne pozadine da istakne samu maglinu.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Polare

Hvala vlaiv!
Imam neku plavu fleku iznad maglice-mora da je odsjaj od nečega na leči ili !?
Probaj kliknuti gore gdje ti piše 'otvori originalnu sliku'-iskreno ne znam di griješm jer moram dali se radi o TIFF ili FITS fajlu prebaciti u JPG da bi mogao negdje postaviti ( i tu se več gubi na kvaliteti fotografije) :(

vlaiv

Da, gledao sam "original" sliku. Moze JPG da ima dosta dobar kvalitet - ima podesavanja nivoa kompresije (obicno od 0-100), pa gledaj da je >90 i trebalo bi da se jako malo kvaliteta izgubi.
Mozes probati i PNG format - on isto komprimuje ali bez gubitka kvaliteta - bude veci fajl od jpeg slike.

Sto se tice plave mrlje, hm, ne znam sta bi moglo biti, na prvu loptu mi jako lici na neki odsjaj sa objektiva (lens flare), ako pogledas gde se nalazi - jako mu je sumnjiva pozicija
u odnosu na ovu najsvetliju zvezdu na slici koja sama po sebi ima dosta plavog halo-a, znaci da je dosta jaka u tom delu spektra a i izgleda da negde imas neku povrsinu koja pravi refleksiju
(da nisi koristio mozda neki field flattener / reduktor?). Znaci ako obratis paznju izgleda kao da se plava mrlja nalazi tacno simetralno od te velike zvezde u odnosu na opticku osu - pod pretpostavkom da je sam centar slike - centar opticke ose (a tako bi trebalo biti ako je sve poravnato kako treba). Zbog toga mi se cini da bi mogao biti "lens flare" neke vrste u plavom opsegu.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

real nice kassiopeja ic63.
ima bas dosta lepih detalja na slici.
🌠

Polare

Hvala kruška ;)
@vlaiv....full rezolucija je kao na slici dolje ali je pretežak fail :( Što se tiče plave mrlje mislim da ima nešto na F.Reducer-u jer vidim i na drugoj slici se pojavljuje isti problem :(