• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Objekti dubokog neba u Orlu 05.08.2016.

Started by Laci, August 07, 2016, 12:26:01 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Vedre avgustovske letnje noći su se zaređale a sinoć je možda bila i najbolja u nizu za objekte dubokog neba. Posmatrajući nebo pre ponoći iz svog dvorišta, ustanovio sam transparenciju 5/5 dok je seeing bio skromnih 2/5. Sazvežđe Labuda je hitalo ka svojoj kulminaciji a Mlečni put se nazirao sve do Kasiopeje koja je bila u izlasku.

Razmišljao sam ranije u kom pravcu da usmerim teleskop te noći i izbor je pao na Sazvežđe Orla. Niz planetarki i otvorenih jata a glavni izazov je predstavljala tamna maglina Barnard 139 (B139).

Posmatrao sam Dobsonom 355/1650 i okularom GL 9mm (uvećanje 183X i stvarno vidno polje 20') i okularom Lacerta UWA 7mm (uvećanje 235X i stvarno vidno polje 21') u periodu od 23:30 do posle ponoći 01:21, sva vremena su lokalna. Za orjentaciju sam koristio, kao i uvek do sada, Tošimi Takijev zvezdani atlas sa zvezdama do 8,5 magnituda. Predhodno sam uneo položaje B139 i planetarke NGC6778 dok su preostali objekti već bili sadržani u njemu: NGC6709 (otvoreno jato), 6738 (asterizam), 6741 (planetarna maglina), 6755 (otvoreno jato), 6756 (otvoreno jato) i 6751 (planetarna maglina).

Vreme 23:30, okular 9mm: NGC6709 je lako uočljivo otvoreno jato, dobro razdvojeno od zvezdane pozadine. Sjajne zvezde u približno trouglastoj formaciji, centar sa 4 zvezdice sjaja približno 13,5m. Celo jato staje u vidno polje okulara i u celom opsegu veličina (od onih granične magnitude do sjaja oko 9m i 10m). One sjajnije su plavkaste i crvenkaste. U okularu 7mm je na istoku lep par crvene i plave zvezde (crvena južna a plava na severu).

Vreme 23:46, okular 9mm: NGC6738 opruženi astereizam u pravcu istok - zapad u obliku ptičijih krila. Istočni deo sadrži par sjajnijih zvezda oko 10m. Asterizam je dobro uočljiv u zvezdanoj pozadini.

Vreme 00:08, okular 9mm: NGC6751 diskolika planetarka jednoličnog sjaja, jezgro je sjajnije kada se posmatra perifernim vidom. Planetarne magline dobro definisanih rubova rubova u odnosu na bogatu zvezdanu pozadinu odaje prijatan prizor. U okularu 7mm se sa laganim perifernim vidom uočava ovalnost diska u pravcu severoistoka.

Vreme 00:23, okular 9mm: B139 i NGC6778 u istom vidnom polju pri čemu je tamna maglina na severu a planetarka na jugu. Sam položaj planetarne magline puno pomaže u određivanju položaja tamne magline. B139 je poligon položen u pravcu istok - severoistok. Dobro je uočljivih rubova u vidnom polju punom sjajnijih zvezdica. Kada se posmatra kroz maglinu, oučavaju se zagasite zvedice, odnosno, u njoj nema svetlijih zvezda poput onih dalje od ruba magline.

Probao sam da potražim planetarku NGC6741 ali bezuspešno. Dobro se sakrila u zvezdanom polju.

Vreme 01:01, okulari 9mm i 7mm: par malenih otvorenih jata NGC6755 i 6756 u istom vidnom polju (južno je 6755 dok severno 6756 sa manjim brojem zvezdica teže uočljivo). Jato 6755 odaje utisak zvezda postavljenih u formaciji približno krstolikog oblika. Oba jata su dosta utopljena u pozadini sjajnijih zvezda. Zvezde jata 6756 postavljene u približno kružnoj formaciji.

Vedro!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Night Walker

Izvještaj dostojan grdosije koju posjeduješ. :)
Koristim povremeno (na poslu ;)) HNSky i upravo vidim, na podešavanjima koja otprilike odgovaraju mogućnostima mog teleskopa, da je u Orlu prava pustinja.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Laci

Pozdrav Night Walker, zahvaljujem na komentaru.

Orao "bode" oči kada se pomisli na posmatranje DSO-a ali (nažalost) njegova otvorena jata su dosta zaklonjena međuzvezdanim molekularnim oblakom Orao -Zmija (Serpens-Aquila Rift) što utiče na slabljenje njihovog sjaja u vidljivom području, u proseku za bar 3 magnitude: NGC6755 za 3,2 a NGC6756 za 3,8 magnitude (V). Nešto bolje stoji NGC6709 i moguće ga je detektovati manjom aperturom pri povoljnim posmatračkim uslovima. Preostali objekti su planetarne magline i traže aperturu i dosta strpljenja da se detektuju.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Mesec je u poslednjoj četvrti, transparencija 5/5 a seeing 3/5 greota da se ne posmatra pa sam se ponovo okušao u objektima dubokog neba u Orlu.
Neka posmatranja sam ponovio a dodao sam još dva koje prošli put nisam stigao da posmatram: planetarke NGC6781 i 6804.

Vreme 23:49(LT) NGC6781 okularom 7mm maglina se uočava perifernim vidom, deluje dosta tamno, velika je i jednolikog sjaja. Imam utisak kružnog oblika mada se rubovi utapaju u tamnu pozadinu, sve u svemu, nekako je "vazdušasta". U 9mm se vidi direktnim pogledom, sjajna je po celoj površini ali je i dalje nerazlučivih rubova.

Vreme 00:00(LT) NGC6804 okular 9mm pokazuje jasno vidljivu svetliju maglinu jednolikog sjaja pomalo razvučenu u pravcu sever - jug. Pokazuje se jedna svetlija zvezdica na njenom severnom rubu (sjaja oko 13,5 magnituda). U okularu 7mm se uočava još zvezda unutar magline sem one na severnom rubu, jedna tamnija je u blizini centra, granične je magnitude.

Pre ponoći sam ponovio posmatranja planetarki NGC6741 (vreme 23:11) i NGC6772 (vreme 23:29) ali su se u vidnom polju jedino prikazivali zvezdoliki objekti.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70