• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Vidojevacka astrofotografska radionica

Started by Sekula, October 05, 2016, 05:26:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

October 05, 2016, 05:26:30 am Last Edit: October 05, 2016, 01:51:36 pm by Sekula
Na Vidojevici je od 30. septembra do 2. oktobra odrzana prva "Vidojevacka astrofotografska radionica".
Ovaj pilot projekat je pokrenut od strane AOB-a pod cijem okriljem radi i Astronomska stanica Vidojevica a na cijoj lokaciji je i odrzan workshop.

Pozvano je ukupno 20 ucesnika iz regiona, u skladu sa smestajnim i organizacionim mogucnostima.
Druzenje je bilo maksimalno zadovoljstvo kao i samo upoznavanje, kroz obostranu razmenu iskustava i ideja na polju astrofotografije.

Zelja je da se podstakne i dalja saradnja izmedju profesionalaca i amatera u cilju popularizacije astronomije i nauke.
Sledece godine ce se skup verovatno prosiriti za odredjen broj ucesnika. Zao nam je sto nismo bili u prilici da pozovemo jos astrofotografa jer smo bili najvise ograniceni sa resursom smestaja i koriscenja ucionice te se nadamo razumevanju. Ukoliko njega nema, sta da se radi.

Vise na ovu temu i kada stignu prve astrofotografije ucesnika.

2016-10-01 17.25.43 by Astronomski magazin, on Flickr
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

October 10, 2016, 03:51:18 am #1 Last Edit: October 10, 2016, 03:59:38 am by Sekula
Polako nam pristizu rezultati u vidu radova autora. Moze se slobodno reci da je ovoliki broj jako kvalitenih ucesnika obezbedio nikad vecu zbirku uspesno snimljenih objekata. Nadajmo se da ce cim pre ovi radovi osvanuti u nekoj od publikacija za sta takodje postoji inicijativa. Fenomenalne fotografije nasih najboljih astrofotografa mozete videti na ovim linkovima:

https://flic.kr/s/aHskLdCN9g (AD Aristarh, Kragujevac)
https://flic.kr/s/aHskJm7m3H (Dusan Vuckovic, Beograd)
https://flic.kr/s/aHskLhEB6X (Nenad Filipovic, Beograd)
https://flic.kr/s/aHskL9gwQs (Dejan Radovanovic, Sokobanja)
https://flic.kr/s/aHskJio8Yj (fotografije sa posmatrackog poligona)(Luka Pesic, Skopsko astronomsko Drustvo, Makedonija)

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

Prelepo. Astofotografije odlične. Bravo.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

spadej

Ja sam odusevljen ovom akcijom. Bez obzira na fotke, koje su svakako divne, biti na takvom mestu, i u takvom drustvu... 

Sekula, mozda bi mogao da organizujes nesto i za nas "amaterske amatere"? Ovo su sve bili profesionalci, sa strava opremom. Ne mislim sad da bi trebalo nas 200 da planinarimo po Vidojevici. Mozda nam zadas neki zadatak, pa ko ostvari normu moze da dodje. U svakom slucaju, nema boljeg nacina za popularizaciju astronomije od posete pravoj opservatoriji, u realnim uslovima i medu pravim naucnicima.

Sekula

October 12, 2016, 12:57:09 am #5 Last Edit: October 12, 2016, 04:59:04 am by Sekula
@Predrag
@zozo83
Bas tako, svaka cast momcima! :)

@spadej
Mislim da je ta ideja koju si naveo oko neke vrste astrofotografskog konkursa vrlo interesantna. Trebalo bi utvrditi precizan nacin kako bi to realizovali tj. razraditi je.

Takodje, konstatovali smo da se neki ljudi nisu ni odazvali ovom pozivu za ucestvovanje na radionicu, a neki prosto nisu ni zeleli iz nekog samo njima znanog razloga da se prijave. Neki su i ocevikali da ce licno biti pozvani pa ih je navodno uvredilo sto eto nisu (jer im je valjda bilo ispod chasti i licnog renomea da se prijave), ma ko to vec zna jer informacije uobicajeno pristizu od tzv. posrednika. I ne vredi se zamarati na takav nacin kada je citava organizacija skupa prilicno definisana, jer ponajmanje nikako nije primenjen "voli me - ne voli me" princip izbora ucesnika od strane organizatora. Tehnicka ogranicenja same profesionalne institucije su takodje posebna stavka. Osim toga, ne pita se samo jedan, vec vise ljudi u timu.

Osnovni problem je bio smestajni kapacitet u okviru ucionice. Planina jeste dovoljno velika da se postave npr. shatori ali ucionica moze da primi samo jedno skolsko odeljenje. I to je broj od 25 ljudi. Nakon te cifre, vec postaje teskobno a i problem je i organizovati posmatracki poligon za toliko njih.

Kako god, gore se skupila zaista sjajna ekipa i hvala svima njima jos jednom na jako uspesnom workshopu, a takodje hvala i AOB-u na izlasku u susret njima i ukupnoj regionalnoj amaterskoj astronomskoj zajednici! :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Darchy

Bravo... i za učesnike i za organizatora. Ovakve akcije su na korist čitavoj našoj astro-komuni. Nadam se da će u budućnosti biti još ovakvih akcija.
Ideja je odlična, samo napred!
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Luger

Gledao sam dnevne fotografije, astrofotogragije, citao izvjestaje i super se provodio. Mogu misliti kako je bilo vama gore. :)
Crstitke organizatorima i ucesnicima ovog skupa.
Fotografije su vrhunske.


Sekula

October 13, 2016, 07:28:51 pm #9 Last Edit: October 13, 2016, 10:48:15 pm by Sekula
Quote from: sarajevo on October 13, 2016, 12:08:35 pm
kad će kod nas u Bosni ovako...


Mislim da Bosna ima sjajne uslove za bavljenje ovim lepim zanimanjem i da nije potrebno ici daleko van naseljenog mesta do prvog dobrog mesta za posmatranje negde na brdu.

Sto se tice opreme, to je vec druga prica i tice se para, naravno, kao i uvek. Ali svakako se moze doci do jako dobrih rezultata sa opremom koja se sigurno ne smatra profesionalnom.

Sto se tice organizacije i ekipe koja bi to radila to se svakako treba izgraditi korak po korak. Prosto, ljudi treba da se uklope, da im namere budu ciste i pozitivne, a planovi nepretenciozni. I da niko unapred ne postavi sebe na pijedastalu umisljene velicine u odnosu na druge. I mnogi drugi naizgled obecavajuci poslovi su propali zbog licnih sujeta i netrpeljivosti.

Vi svakako iz BiH ste dobrodosli kao gosti AOB i AS Vidojevica. Naravno, bilo kakvu posetu treba prethodno najaviti, organizovati i uskladiti sa drugim obavezama.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

sarajevo

Slažem se. Ovdje ima ljudi sa solidnom opremom, ali u pravu si oko sujete, vrlo zeznuto. Dobio sam osjećaj ako ima teleskop i zna ponešto o astronomiji - ima sujete na pretek. Neki su i lažovi, predstavljaju da rade ono što ne rade...

Sekula

Quote from: sarajevo on October 14, 2016, 09:14:28 am
Slažem se. Ovdje ima ljudi sa solidnom opremom, ali u pravu si oko sujete, vrlo zeznuto. Dobio sam osjećaj ako ima teleskop i zna ponešto o astronomiji - ima sujete na pretek. Neki su i lažovi, predstavljaju da rade ono što ne rade...


To sa sujetom manje vise je deo naseg balkanskog mentaliteta i nazalost prilicno je univerzalno, maltene opsti folklorni detalj. Kada bi sujeta imala svoju boju, obavezno bi svi trebalo da ih stavimo na nase zastave uz ostale. Ono sto je poenta tj. vazno je da se ekipa skupi za pocetak i izmedju sebe podeli neke informacije kroz druzenje. Mi smo prilicno daleko od nekih vodecih ljudi u toj oblasti, kao i u mnogim drugim. Ali realno ne zaostajemo mnogo kada se pogledaju pojedini snimci. Cilj nije utrka sa bilo kim i sa bilo chim, optika u sprezi sa digitalnom tehnologijom ce ionako ici uvek napred. Prosto treba zavaljati za pocetak kamichak niz breg tj. probati da se nesto pokrene. Od takvog nekog pokretanja moze biti samo koristi, a stete sigurno ne. Ta korist ce se prvo osetiti na individualnom nivou. A onda se mozda desi neka sinergija i krene nesto novo, vece...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

sarajevo

To upravo I radim. Imam 700 ljudi u astrogrupi. Uskoro osnivam udruzenje (naziv Laniakea), idem korak po korak

Kenza

Svaka čast! Odlično što ste uspeli da organizujete ovo. Nadam se da će se nastaviti i dalje. Koliko vidim, poslužilo vas je i vreme.

Ne treba žuriti, korak po korak. Sva sreća je da kod nas i u regionu još uvek ima dovoljno mračnih lokacija za astronomska posmatranja.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Djole

Svaka čast organizatoru i učesnicima !! Ideja oko astrofoto konkursa je jako dobra.
Veliki pozdrav iz Čačka... :) :) :)
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d