• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomska sekcija

Started by Night Walker, October 07, 2016, 11:20:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Night Walker

Prema informacijama koje ja posjedujem jedini sam aktivni astronom amater u mom mjestu. Napravio sam stranicu na fb ("Amaterska astronomija u Modriči") sa ciljem da privučem one koje zanima astronomija. To nije ništa posebno. Samo lijepim linkove sa vijestima i zanimljivostima sa drugih stranica a uglavnom sa AM (nadam se da ne kršim nekakva autorska prava jer svi linkovi vode na stranicu AM; ako je to slučaj rado ću se izviniti i izbrisati linkove) a ima tu i nekih fotografija sa posmatranja i ostalih zanimljivosti vezanih za astronomiju. Kao što sam već napisao cilj je bio privlačenje pažnje, zabaciti i čekati. Ispostavilo se da to nije bio loš potez jer sam nedavno dobio ponudu da pokrenem astronomsku sekciju za starije razrede osnovne škole. Sve što je potrebno je vidjeti kakvo će interesovanje biti. Ovo je jedinstvena prilika da astronomija dođe u moj grad i što je najbolje ja ću biti dio toga. ALI! s tim dolazi i odgovornost. U želji da pripremim najbolji mogući program (u skladu sa mojim znanjem i mogućnostima) poslednjih dana intezivno se pripremam i bez interneta ne znam gdje bih bio. Imam nekakav plan ali volio bih da neko ko već ima iskustva u takvim aktivnostima napiše nešto o svojim iskustvima i ako je moguće da da poneki savjet ili mišljenje. Pomagajte ljudi! :)
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Sasa

Hajde da čujemo konkretnije pitanje. Ja ne shvatam u čemu tačno treba pomoć: u organizovanju AD ili u sastavljanju programa rada.

Inače, članci iz AM se mogu preuzimati (uz navođenje izvora i imena autora i sl. što se inače već podrazumeva).


Night Walker

Na primjer zanima me šta je bolje, sastajati se jednom ili dva puta sedmično/mjesečno? Kontam da bi dva školaska časa bila dovoljna. Razmišljam da na početku dajem domaće zadatke  gdje bi se tražilo skiciranje sazviježđa. Akcenat bi bio na upoznavanju sazviježđa a ne na izgledu skica s tim što bi baš lijepe skice mogao objavljivati na stranici npr. Da li je to dobra ideja?
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

vlaiv

Mislim da je to dobra ideja.

Za pocetak mislim da bi bilo dobro da akcenat bude na sledecem:
Upoznavanje sa nocnim nebom, osnovna sazvezdja u kom dobu godine se mogu videti i gde. Osnovni orjentiri na nebu (Letrnji trougao, jesenji cetvorougao, zimski sestougao). Imena poznatijih zvezda i kako ih uociti.
Malo celestijalne mehanike. Sta se vrti kako i zbog cega su stvari na drugom mestu u razlicito vreme.
Osnove o mesecu, planetama (kolko ih ima, koji je raspored, relativna velicina, sta se moze videti kad, kakvog su sastava i slicno).
Ubaciti malo istorije u miks u formi prica/pripovedaka da bi bilo interesantnije i lakse za zapamtiti. (zasto je koje sazvezdje dobilo koje ime, prica o alkoru/mizaru i arapskim ratnicima i slicne zanimljive stvari).

Zimsko doba je interesantno zbog mogucnosti "prakticne nastave". Leti je nezgodno jer treba cekati kasno u noc da bi se moglo izaci napolje i pokazati deci sta je sta. Zimi vec u 5-6 popodne dovoljno padne mrak da se moze izaci negde i pokazivati i pricati.

Imam jos gomile ideja sta bi se moglo pricati al ne znam koji je uzrast u pitanju i koliko kompleksne teme dolaze u obzir (recimo interesantna tema je i "kosmicka lestvica" - kako smo saznali sta je kolko udaljeno i kako to merimo i slicno)

Nadam se da sam bar malo pomogao.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Night Walker

Tako sam i ja otprilike zamislio samo što bih još u "praktičnu nastavu" pored posmatranja uveo i neke druge aktivnosti. Npr. našao sam na netu upustvo za izradu veoma jednostavnog astrolaba kojim bi mogli izmjeriti visine objekata na nebu. Ima još mnogo dobrih ideja samo što sve to treba nekako posložiti i isplanirati.

Baš sam i ja razmišljao otome kako je zima povoljan period za uvodna posmatranja. Što se tiče uzrasta zamišljeno je da to budu stariji osnovci. Ne znam šta to treba da znači ali kontam da je to vjerovatno 7., 8. i 9. razred.

Naravno da si pomogao. Potvrdio si da moje zamisli idu u dobrom pravcu. Hvala!

Prije nego sve to počne trebao bih sastaviti program rada. Nemam nikakvog iskustva u tome osim što otprilike znam kako treba da izgleda. Ono što ne znam je koliko detaljan mora biti.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

vlaiv

A za sta sluzi program rada?

Mislim, osim sto ce tebi biti pomocno sredstvo i orjentir za raspored vremena i sta sve mislis da se pokrije da li je to neki zvanican dokument (tipa treba da se prilozi nekom skolskom odboru da bi se formirala sekcija)?

Ako je samo kao ispomoc - racunam da je dovoljno da odradis sledece:
Napravis spisak tema koje bi pokrio, probas okvirno da odlucis koje su teme opsirnije od drugih, dodeli im neku "vremensku tezinu" tipa 1,2,3 (nemoj previse ici u detalje, dovoljno je 2-3 nivoa), i
podeli vremenski budzet na teme da bi dobio okvirno koliko vremena ima za koju temu, ako si prebacio vremenski budzet (a gledaj da ti osnovna jedinica vremena bude jedan cas / jedno druzenje - sastajanje) - izbacuj neke stvari, ako imas prostora u vremenskom budzetu - popuni ga ili drugim temama ili prakticnom nastavom (bilo posmatranjima ili izradom nekih pomagala - tipa astrolab, solarni projektor ili nesto slicno). Ako si otprilike tu negde - onda je to to. Pre svakog casa se spremis - otprilike vidis o cemu ces pricati deci i koliko vremena ces odvojiti kom delu. Vodi racuna da ostavis dovoljno vremena za pitanja i njihovu konverzaciju.

Ako je u pitanju starija grupa, ja licno se ne bih libio da ubacim i malo ozbiljnije teme gde ima i malo matematike (tipa racunanje obima zemlje spram senke - ovo je i interesantno jer se moze povezati sa malo istorije). Sistem magnituda, zatim racunanje vezano za uvecanje i svetolsnu moc teleskopa, precnik meseca na osnovu ugla koji zahata na nebu i slicne stvari. Ovde doduse treba voditi racuna, ne secam se tacno, mislim da trigonometrija nije u programu za osnovnu skolu tako da ces morati malo da se dovijas ili da izbegnes da koristis trigonometrijske funkcije i da stvari odradis preko slicnosti trouglova ili nesto slicno.

Ako je opet plan i program potreban kao zvanican dokument, tu ne mogu direktno pomoci, al se mogu raspitati kod prijatelja koji rade po skolama da saznamo u tacno kom formatu to treba da bude.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Night Walker

Definitivno je potreban meni kao pomoćno sredstvo ali ću morati primjerak priložiti školi. Moraću se i ja raspitati šta zapravo oni zahtijevaju po tom pitanju. Mislim da neće biti potrebno ići u detalje a ako bude potrebe kasnije mogu proširiti bez puno problelma.

Vidiš, vrijeme za pitanja sam nekako zapostavio i stavio u drugi plan. Vrlo važno!

Pohađao sam elektrotehničku školu i bilo je dosta trigonometrije koliko se sjećam ali mi nije ništa ostalo u glavi. Morao bih ponovo zagrijati stolicu pa pokušati naučiti. Dobra ideja u svakom slučaju. Ako ništa drugo ne preostane, kao što ti kažeš, moraću se snalaziti.

Nadam se da ću uskoro saznati šta se zahtijeva. Nema potrebe da se cimaš zbog mene, mogu se i ja malo raspitati ali hvala na dobroj volji. ;)
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Maki

Nije loša zima za 'praktičnu nastavu', ako nije gadan minus. Mesec u prvoj četvrtini, Orion i Plejade...realno su izuzetno lake mete za klince u tom uzrastu.
Srećno!
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Night Walker

Hvala Maki! Nadam se da neće biti previše gadan minus.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

VaskoGM

Evo nekoliko misli na ovu temu...

Prvo se upoznaj s klincima, pricaj s njiima da ti otlkriju sta ih zapravo interesuje i kakva su im ocekivanja pa onda mozes da prilagodis plan i program i spram njihovih zelja.

Valja poceti od pocetka, sto znaci posvetiti paznju razvoju astronomije kroz istroriju. Upoznati ih sa svim onim sto su (smo) propustili do trenutka kada i sami uzimaju da se bave istom.

Ostavi ti njih malo da pricekaju da uzmu u ruke teleskop, malo duze upoznavanja sa teleskopom i onim sto ce gledati kroz njega napravice pozitivno nestrlpljenje i verovatno privuci do tada jos vise djaka nego na pocetku  ;)

Siguran sam da ce klinci takvu sekciju dozivljavati kao opustajucu i potpuno drugaciju od ostatka skolskog programa pa ne znam koliko bi pametno bilo daviti ih sa matematikom i domacim zadacima vezanim za istu... Valja se usredsrediti na ucenje kroz prakticnu/vizuelnu nastavu sto je vise moguce. Kasnije, kada se sve uhoda, mozes da ih uvodis i u kompleksnije teme iz fizike i matematike u astronomiji ali ipak to treba da ostane sekundarno.

Kao neki prigodan "domaci zadatak" bi moglo da bude i gledanje boljih dokumentarnih filmova koje bi posle zajedno mogli da komentarisete. Preporucio bih serijale koje je snimo Brajan Koks (Wonders of the Solar System, Wonders of the Universe)

Svaka ti cast na volji i inicijativi jer ovo sto radis je sjajna stvar za decu i skolu!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Ljubo

Poslao sam ti program na PM. Neke od časova bi trebalo udvostručiti (uglavnom ona koja se odnose na praktične radove)

Night Walker

Quote from: Ljubo on October 09, 2016, 10:50:31 am
Poslao sam ti program na PM. Neke od časova bi trebalo udvostručiti (uglavnom ona koja se odnose na praktične radove)

Hvala, mnogo će mi pomoći.

@VaskoGM
Pa da, posle upoznavanja bih volio saznati šta oni znaju uopšte o astronomiji i šta bi htjeli da znaju tako da će se program morati malo prilagoditi. Meni je potreban preliminarni program zbog škole da ne bih došao pred ljude praznih ruku a i da ja imam nekakvo jezgro oko kojeg ću planirati aktivnosti. U svakom slučaju ću tražiti određenu fleksibilnost ako to bude moguće.

Sad mislim da bih i sebi olakšao posao ako bih matematiku ostavio za neka sretnija vremena. :) Ali jedom će i to doći na red.
Hvala na podršci.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Ljubo

Manje matematike (osim kod praktičnih radova), više praktičnog posmatranja, istorije i fizike (radi kvalitetnog povezivanja materije) se pokazuje kao pun pogodak (radim taj posao već više od 2 decenije).
Dodatak programu su ciljevi, aktivnosti učenika i korelacija (to će ti vjerovatno tražiti uprava škole, a i zgodno je da im priložiš):

OPERATIVNI CILJEVI:
-   Približiti učenicima osnovne objekte i pojave na nebu;
-      Shvatanje prirodnih procesa i zakonitosti, kao i sveobuhvatnije slike prirode u cjelini, njenog nastanka i razvoja.
-   Naučiti učenika da sam i u grupi  koristi   istraživačku metodu;
-   Učenik koristi logičko mišljenje i zaključivanje: vrši analizu, odvaja bitno od manje bitnog, logički rasuđuje i vrši sintezu;

AKTIVNOSTI UČENIKA:
- Upoznavanje sa nebom i nebeskim pojavama, te istorijom, aktuelnim dostignucima i pravcima razvoja u astronomskoj nauci. Veza astronomije sa drugim naukama;
- Upoznavanje sa astronomskom opremom, pomoć u korišćenju postojeće, nabavci ili samokonstrukciji opreme;
- Astronomska posmatranja, kampovi, gostujuća predavanja, seminari i slično;
- Prikazivanje kratkometražnih i dugometražnih filmova na temu space science;
- Debate na teme iz svemirskih istraživanja, NLO, NEO, život u svemiru, kosmogonija, aktuelnih bioskopskih ostvarenja na pomenute teme i slično;
- Astrofotografija;
- Praktična astronomska mjerenja;
- Obilazak neke od Opservatorija (javnih ili privatnih) i slanje učenika u IS Petnica i IAYC;
- Pisanje seminarskih radova i članaka za školski časopis; postavka astronomskih fotografija u holu škole; izrada plakata i postera za kabinete i, eventualno, za dan škole.
- Saradnja sa lokalnom sredinom (javna posmatranja na nekom promjetnom mjestu, kao i eventualno dobijanje prostora za astronomsku opservatoriju, biletarnicu i čitaonicu sa bibliotekom, te sponzorstva za nabavku astronomske opreme).
- Planiranje i aktivnosti na osnivanju Astronomskog društva.

KORELACIJA: Fizika, matematika, hemija, geografija i biologija

Night Walker

Ljubo, ovo je uz program baš ono što mi treba i mislim da će moj nivo znanja i sposobnosti uz dobru pripremu bez problema podnijeti ove "zahtijeve".
Ne znam kako da se drugačije zahvalim osim da još jednom napišem HVALA!
Jedino bih preskočio astrofotografiju jer nemam baš nikakvog iskustva u tome. Hm.. Možda bi za početak bilo zanimljivo predstaviti načine snimanja neba i fotografisati Mjesec a kasnije i planete kad se nabavi neka zgodna kamera za taj posao.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Night Walker

Evo, prošlo je godinu dana od ideje a tek danas je održan prvi čas.  ;D Postoje još neke stvari da se utvrde i odrede ali krenuli smo. Sekcija je počela sa radom.
U pitanju je srednja škola a danas je bilo 20-30 učenika (nisam ja vodio evidenciju) prvog i drugog razreda. Veliku pomoć će mi pružati profesorica fizike koja gaji ogroman entuzijazam prema astronomiji.
Danas smo se malo upoznavali i razgovarali o onome što mogu da očekuju od sekcije i o astronomiji uopšteno.
@Ljubo Hvala na pomoći oko programa.
@ kocha Hvala na "materijalu" koji si mi prebacio još prošle godine.
Naravno, hvala i ostalima na savjetima i podršci.

SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50