• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Maturski rad

Started by IbanezRG, January 23, 2009, 09:19:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IbanezRG

Ne bojte se, ne trazim da mi napisete rad. :P
Tema je Supernove i Nove. Treba mi neka ozbiljna literatura i ako neko zna da mi objasni razliku izmedju Nove i Supernove tipa Ia.

Hvala, pozdrav!
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

amerr


Ljubo

Ibanez,

Kada sam ja davao teme djacima za maturski, onda sam davao i literaturu, ili bar gdje je mogu naći. Tako da si se trebao javiti mentoru (ili kako se to već sada zove). Ova osoba je u obavezi da te bar uputi na literaturu ili gdje ćeš je naći.

Što se tiče razlike izmedju Nove i te Supernove tip Ia, znam okvirno (trebao bih ti za detalje i ja čitati kao neki, ali to ovdje nikad ne radim - iako smo mi u CG još na vacation ;) .

Umjesto toga, evo ti dobar link za start:
http://www.mechodownload.com/forum/ebooks-tutorials-mechodownload/103355-scientific-american-secret-life-stars.html

A ako ti ne radi link, evo još jedan za istu knjigu:
http://www.scribd.com/doc/8236396/The-Secret-Life-of-STARSScientific-American

sale11472

Nema problema evo ti literatura odmah

Dakle papirna varijanta: "RAĐANJE, ŽIVOT I SMRT ZVEZDA" N. Prancos i T. Montmerle iz biblioteke "Šta znam" u izdanju Platoa preporučujem je i drugima mala slatka džepna knjiga ja sam je svojevremeno nabavio na Sajmu Knjiga po smešnoj ceni (tri knjige za 200 din )

Dok to ne nabaviš probaj skini elektronsku verziju časopisa Vasiona br 2/2007 sa ADRB ovog sajta evo i linka imaš dobar članak o Supernovama napisan od strana Bojana Arbutine ... (ma skini sva četiri broja koji su on line odlično štivo)

Naravno korisno je i sve sa ove strane

Naravno ovo je sve na našem jeziku na engleskom ima brdo literature...

Da ne zaboravim kad počneš i zapneš pitaj naći će se odgovor ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

amerr

I zvezde se radjaju rastu i umiru.Njihov kraj moze biti spor i postepen ili iznenadan i dramatican ,kao sto se dogadja ,naprimer,sa veoma masivnim zvezdama koje postojanje zavrsavaju velicanstvenim eksplozijama to su supernove. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;DEvo sad cu ti napisati sta je supernova opsirnije. :D :D :D

IbanezRG

Hvala vam. Profesora (mentora) sam pitao za literaturu, ali je rekao da ima malo toga na srpskom, a posto znam engleski da trazim na netu.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.