• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dwarf Nova ...novi patuljak

Started by Polare, October 20, 2016, 08:08:03 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Polare

Kao i obično kontrola fotografije i evo još jedan novi patuljak...samo ovdje mi nešto nije štimalo s veličinom  jedne zvijezde !
Počela je potraga za krivcem i napokon ga pronašao :) Riječ je o ' dwarf nova' is a type of cataclysmic variable that consists of a very close binary star system in which one component is a white dwarf, which sucks in matter from its companion; They are similar to the nine classic, in which the white dwarf is subject to the periodic explosions.
Po raznim katalozima daje dvije različite velilčine (Mg) 13,4 do 17,3 !
Izgleda da sam je fotkao dok je bila u Outburst-u



Lijeva fotografija preuzeta s 'The STScI Digitized Sky Survey' a desna je moja. Vidimo strelicom (a) označenu zvijezdu od Mg.17.05 dok zvijezda (b) ima Mg.16.75.
Gledajuči moju fotografiju (desno) nekako ona zvijezda (a) mi ne djeluje kao Mg.17.05 nego više na Mg.13/14!
Nema druge nego čekati potvrdu od Amera :)

Polare

U međuvremenu su mi odgovorili iz Italije 'Astronomical Observatory University of Siena' gdje se bave proučavanjem asteroida, promjenjive zvijezde i ekstrasolarnih planeta.
U mom slučaju nije nikakvo novo otkriče ali sam fotografirao baš kad se desio outburst ;)

vlaiv

Svaka cast, odlicno uhvaceno!

To si fotkao sa ovim Technosky EDT 80?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Polare

Hvala Vlaiv /Danijel !
Fotkano sa EDT 80 + FR x0.80...jedva čekam da počnem loviti fotone sa RC 10'!

Yagodinac

Čestitam na ulovljenom momentu  ;D
Reklo bi se da se te provale sjaja ne dešavaju tako često?

vlaiv

Pretpostavio sam da je najmanji iz arsenala + jos fokalni reduktor - malo je fotka undersemplovana.

To je odlicna kombinacija za "duboke" fotke - vecina svetlosti slabih zvezda bude skoncentrisana u jedan piksel a samim tim SNR date zvezde bude najbolji.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC