• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Osnove fotometrije

Started by sarajevo, October 25, 2016, 02:05:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sarajevo

Nešto sam počeo pisati o praktičnoj fotometriji, pa ako neko ima neke sugestije da ubacim (ili izbacim) neka javi sada ili šuti zauvijek :)

https://alancatovic.wordpress.com/2016/10/24/fotometrija/

marino

ok
ubacio si brdo materijala...to je ok...nisam siguran ali mislim da osobno nemas iskustva u fotometriji...predlazem da se u clanku drzis principa "pricam natuknice" jer fotometrija je poprilicno zeznuta

pozdravljam tvoj rad, ali mislim kako bez vlastitog iskustva to nece biti najkvalitetnije

no u materijalim koje si pronasao i ubacio na svoj site imas mozda nesto sto bi bilo korisnije izraditi - pricu o vrstama promijenjivih zvijezda, to mozes obraditi jako kvalitetno a cak i samo sa znanjem koje ces skupiti proucavajuci (teorijski) tu materiju

mozda ima i u nekom M111 tako nesto rasclanjeno, pogledaj pa vidi, moguce dobijes lijep materijal koji onda upotpuni po vlastitom izboru

BTW..nama su radili jako velike probleme kada smo poceli DSLR fotometriju (variable stars i exoplanete) cak nam isprva nisu ni htjeli bas nesto priznavati rad, dok se nisu uvjerili da se i to moze..godinama kasnije nastao je ovaj prirucnik za dslr fotometriju :) :)

Vidulini Observatory

marino

molim te nemoj me krivo shvatiti i nikako se nedaj naljutiti ni obeshrabriti ALI ako ides pisat takve materijale onda nek budu na nasem (srpski, hrvatski koji god) jeziku, jer ako kao pocetnik idem izucavat osnove fotometrije onda cu najprije uzeti engleski manual od AAVSO a ne tvoj...tvoj cu procitat ako je na "mom" jeziku

moram ti reci kako ne bi imao snage pisati nesto tipa "kako fotometrijski snimiti exo planet" (osim na elementarnom nivou ("osnovnoskolskom") u smislu da se mjeri pad sjaja zvijezde) bez ikakova ulazenja u proceduru i opremu) a da to sam nisam napravio ili da nemam koautora koji to ZNA i koji ce taj dio u cijelosti napisati

ove moje "zajedljive" komentare molim shvati samo kao dobronamjeran savjet jer to zaista i jest tako
Vidulini Observatory

sarajevo

Zato I trazim misljenja drugih. Nisam nasao nijedan tutorijal na nasem jeziku. Ovo je vecinom vadjeno iz aavso manuals I sa wikipedije o zvijezdama. Nije ovo neko naravno referentan tekst, htio sam nabaciti materijala pa da iskristalisem korisno.
Za pocetak, reci sta tacno Nije dobro u tekstu. Engleski ostavi po strani, to she moze brzo prevesti.

marino

ne, nisam mislio da nesto nije dobro (sori mogu ti samo ovako nacelno pomagat/odmagat, nemam vremena za se aktivno ukljuciti) vec samo sam ti skrenuo pozornost da ako ciljas kako bi tekst bio "tocne upute za uporabu" da jako pazis jer teorija i praksa u ovom slucaju nikako nisu jedno te isto...rijetko ces naici da za potrebe fotometrije optiku nasitmas tako da bude defokusirana i ostale sitnice iz zanata...
Vidulini Observatory

sarajevo

Ovo nisu tocne upute za upotrebu. Tek sam poceo sa fotonetrijom, ovo je neki tekst u nastajanju. Mora neko I to napisati...

Night Walker

Pitanje je koja ti je ciljna grupa? Ako su to već iskusni astronomi amateri i astrofotografi onda bi trebalo izbjeći upoznavanje sa promjenljivim i podjelama. Tako nešto, kao što je i Marino napisao, zaslužuje poseban članak (definitivno bih volio to vidjeti) što bi omogućilo da se čitav jedan članak posveti detaljima i tehnikalijama vezanim za fotometriju.

To je ono što bih ja uradio kada bih znao nešto o tome.  ;D
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

sarajevo

U naslovu pise Osnove fotometrije. I ja bih volio kad bi neko ko zna (npr Gregor Srdoc) napisao dobar tutorijal o prakticnoj fotometriji. Ali koliko sam vidio toga jos nema. Tako da je ciljna grupa ovog teksta pocetnici u fotometriji. Nadam se da ce oni koji ovo vec duze rade dati korisne sugestije, ili cak napisati ozbiljan tekst o ovome.

vlaiv

Pa mozemo sami da istrazimo i napravimo "tutorial" - zapravo ne tutorial nego hm, ne znam ni kako bi nazvao takav tekst ... Zapravo meni odmah padne na pamet serijal tekstova :D posto ima mnogo tema koje treba pokriti, realno su svaka za sebe a sklapaju se u celine kao lego kockice.

Al evo tema koje mislim da bi trebalo da pokrijemo u istrazivanju:

- senzor kao brojac fotona: karakteristike razlicitih senzora, ADU / Gain, frekventni odziv - QE, linearnost, "dubina bunara", anti bloom, uticaj Bayer matrice u odnosu na mono senzor, uticaj suma, razlike izmedju senzora i o cemu treba voditi racuna kod razlicitih tipova - CCD / CMOS, DSLR / Astro kamera (deep sky / planetary)...
- razlike izmedju fotometrijskih velicina - apsolutne vrednosti (broj fotona, energija), relativne vrednosti (u odnosu na referentnu vrednost - npr razlika u magnitudama u odnosu na drugu zvezdu).
- razlike u tipovima zvezda u odnosu na njihovu emisionu krivu u opsegu u kom se radi / upotreba filtera (bilo pravih fotometrijskih tipa ugriz ili ubvri, bilo wideband / bandpass, planetarnih, specializovanih (tipa uhc, h-alpha, oIII, i slicno)
- tipovi teleskopa i njihov uticaj na merenje (refraktori, reflektori, gubitci u optici, frekventni odziv transmisije / refleksije)
- uticaj atmosfere - ekstinkcija  u zavisnosti od polozaja snimanja i frekventni odziv atmosfere kao filtera

- kako kalibrisati podatke u odnosu na sve ovo gore
- sta se od gornjih elemenata moze ignorisati u kom slucaju i u zavisnosti od trazene / moguce preciznosti merenja (recimo kod relativne fotometrije mozemo uzeti da je frekventni odziv atmosfere jednak, ali pozicije na nebu moramo uzeti u obzir - ako je referentna zvezda u zenitu a merena zvezda pod 45 stepeni ili nesto slicno)
- od kolikog je znacaja SNR za preciznost podataka, kako povecati SNR i zaobici neke prepreke (mala dubina bunara i slicno) - metode stackovanja
- besplatni alati kojim se moze vrsiti redukcija podataka (tipa ImageJ) - i nacini na koji se to radi
- za sta se sve to moze koristiti (variabilne zvezde, HR diagram)

I na kraju naravno sve to zaciniti konkretnim primerom: recimo naci neki binarni sistem ili zvezdano jato (nesto za sta se zna da je gravitaciono povezano i otprilike isto udaljeno) sa recimo jednom variabilnom zvezdom i zvezdom glavne sekvence i iskoristiti fotometriju da se sa dva razlicita nacina pronadje udaljenost do sistema (variabilna zvezda / hr diagram) i videti da li su se dobili priblizno isti rezultati :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

sarajevo

Sve je to super, ali treba nam i jedan tutorijal "step by step" kako odraditi fotometriju kada dođeš na teren.

vlaiv

Ah to kad dodjes na teren je lako :D

Uzmes teleskop X, kameru Y i eventualno filter Z.
Napravis N snimaka pri gainu/iso M ciljne zvezde, zabelezis poziciju i vreme (ili samo vreme).
Ukoliko zelis naknadno u drugo vreme iste veceri napravis jos snimaka
Isto tako uradis i za referentnu zvezdu (jedan ili vise snimaka u jednom trenutku ili u vise razlicitih vremena)

I to je to :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

sarajevo

kad čujem "sve je lako" bježim glavom bez obzira :) Kad sam to rekao - bilo je upravo suprotno.

Evo mene zanima kako se rade npr pojedine stvari koje su navedene ovdje...neki tutorijal, jer je važno šta AAVSo očekuje od nas

https://www.aavso.org/webobs/individual

vlaiv

Nemam pristup tom linku, nisam drug clan AAVSO-a, pa mi nesto nije preterano vazno sta ocekuju od mene :D

Salu na stranu, rad sam da pomognem ako mi kazes sta te konkretno interesuje, naravno u domenu mojih mogucnosti i saznanja / shvatanja.

Zasto sam naveo to sto sam naveo u svoja prethodna dva posta?

Pa zato sto je samo snimanje stvarno lako - kao sto sam i naveo. Ono sto nije lako - je odrediti broj snimaka N, gain/iso M, filter Z i upotrebiti podatke u zavisnosti od
Teleskopa X, kamere Y, filtera Z, broja snimaka N, gain-a/iso-a M, vremena i pozicije i slicno

Ako pravis tutorial, a odmah da kazem da sam ja "protivnik" tutoriala po principu "uzmi ovo", "uradi ovo" i "ovo" i "ovo" ako se ne objasni zasto se sta uzima i radi na takav i takav nacin, onda recimo mozes da napravis tutorial za lupam Nikon DSLR odredjen model. Sta da radi neko ko ima Canon drugi model? Sta mora drugacije da uradi za svoj fotoaparat da bi dobio relevantne rezultate? Ili uzmes neki filter (Baader G interferencioni - recimo) a ja nemam taj i ne zelim da se bacim u trosak da ga kupim, al imamo GSO Wratten #58 ili mi nije skupo da njega uzmem - da li mogu? i kako i koliko ce biti razlicito od ovog baader-ovog? Sta da radi ekipa sa planetarnim kamerama koja ne koristi DSLR-ove? itd, itd ...

Zato sam naveo ono sve u prvom postu, jer "senzor" moras imati za fotometriju, a od njegovih karakteristika zavisi kako ces ga upotrebiti i sta sve mozes sa njim da uradis, kako da eventualno upotrebis neki filter koji imas sa njim i tako dalje i tako dalje

Isto mislim da ako zelis da objavis neki tutorial / tekst na svom blogu - ili preuzmi neciji tekst, prevedi i navedi autora ili pisi iz licnog iskustva - znaci pravis tutorial na osnovu neceg sto si sam isprobao, saznao, zakljucio, izmerio ... Zato sam i naveo da nam treba istrazivanje (ne moras biti sam, mozemo grupno recimo ovde na forumu da podelimo saznanja i iskustva i slicno i da to bude baza sadrzaja za blog)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Uvek treba pohvaliti skribomanski poduhvat gde neko napiše nešto iz oblasti astronomije a da je duže od jedne stranice a4 formata.
Drugari su ti dali korektne smernice, rekao bih dobronamerne kritike, a ja bih samo da priupitam o fotkama i šemama - da li imaš dozvolu autora ili je unapred dozvoljeno za nekomercijalnu upotrebu. Upravo iz tog razloga ja recimo striktno izbegavam tuđe fotke i šeme na svom blogu (premda mi je blog apsolutno neprofitne prirode) i generalno na bilo kom forumu. Generalno mislim da su minorne šanse da imaš bilo kakav problem i ako nemaš dozvolu, ali zamisli da te neko od autora prijavi administraciji pa da wordpress reaguje - zna se kako.

E da; svakom pisaniju treba dati lični pečat. Ovde bi bilo korisno da potrošiš nekoliko večeri i probaš sa svojim setapom da odradiš poneku astro/fotometriju. Samim tim će i nama biti interesantnije da to pročitamo i možda u praksi takođe isprobamo.

sarajevo

Vecina stvari je iz avso manuala.