• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Detekcija egzoplaneta

Started by sarajevo, November 11, 2016, 08:51:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


kruska

dobre informacije. nisam znao da masta i nauka idu dotle.
good text.
🌠

VaskoGM

Odlican tekst. Uzivao sam u toliko informacija u preglednom tekstu. Nisam nikada ulazio duboko u tematiku procesa detektovanja tranzita planeta udaljenih zvezda, medjutim (mozda nisam pazljivo ispratio tekst) nije mi bas jasno kako egzoplaneti dati samo nekoliko sati vremena za tranzit? Mislim reci, koja je sansa da uzmes da snimas neku zvezdu i da se bas u tih 4-5 sati dogodi tranzit i promena sjaja? Male su sanse cak i za vrele Jupitere koji brzo orbitiraju za nekoliko dana a kamoli za neku udaljeniju od zvezde. Druga stvar koja mi je fascinanta je koliki uopste moze biti procenat zvezda koje svojom orbitalnom ravni toliko precizno gledaju ka Zemlji? Mozda odgovor lezi u prvobitnoj fazi gde se odredjuju zvezde kandidati. Mozda da dodas nesto o tome. Kako zvezda postaje kandidat?
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

kruska

i da se osvrnem na prethodni qoute, neke tvrdnje su na granici nauke i maste.
voleo bih da za zivota vidim te extrasolarne planete jer mi npr. neka objasnjenja ne idu u glavu.
pre je sjaj oslabljen zbog velikih pega na zvezdi nego do velike extrasolarne planete koja na drugi dan zaklanja zvezdu. to je pre period rotacije zvezde.
ako neko zna kako se meri period rotacije neke zvezde neka mi javi   .>
🌠

marino

sto se tice pjega i planeta koje na krace vrijeme smanjuju sjaj zvijezda...zvijezde koje promatras ne rotiraju oko svoje osi za par sati, a i one koje to cine nemozes zamijeniti tranzit exota sa pegom...mi smo snimali i pjege na drugim zvijezdama i exote...nakon par tranzita kada se oni i matematicki predvide svaka sansa da je neka pjega ostala mjesecima ista otpada...
Vidulini Observatory

sarajevo

Quote from: VaskoGM on November 13, 2016, 04:52:58 pm
Odlican tekst. Uzivao sam u toliko informacija u preglednom tekstu. Nisam nikada ulazio duboko u tematiku procesa detektovanja tranzita planeta udaljenih zvezda, medjutim (mozda nisam pazljivo ispratio tekst) nije mi bas jasno kako egzoplaneti dati samo nekoliko sati vremena za tranzit? Mislim reci, koja je sansa da uzmes da snimas neku zvezdu i da se bas u tih 4-5 sati dogodi tranzit i promena sjaja? Male su sanse cak i za vrele Jupitere koji brzo orbitiraju za nekoliko dana a kamoli za neku udaljeniju od zvezde. Druga stvar koja mi je fascinanta je koliki uopste moze biti procenat zvezda koje svojom orbitalnom ravni toliko precizno gledaju ka Zemlji? Mozda odgovor lezi u prvobitnoj fazi gde se odredjuju zvezde kandidati. Mozda da dodas nesto o tome. Kako zvezda postaje kandidat?


Ne namhpjeravam traziti nove egzoplanete vec barem detektirati poxnate