• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nostromo opservatorija

Started by VaskoGM, November 13, 2016, 03:04:11 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

VaskoGM

Drugari, predstavio bih vam ovu malu opservatoriju koja je jos uvek u izradi.

(pratece slike su pozamasnih dimenzija pa preporucujem otvaranje u novom tabu)

Kako je strast prema astronomiji neumereno rasla vremenom, tako je rasla i kolicina opreme i broj kilograma koji ona ima.
Jednostavno je postajalo sve napornije boriti se sa svim tim montazama, cevkama, koferima, akumulatorima, kablovima, racunarima....
U skromnom domu je takodje pocelo da ponestaje prostora. Treba li da pominjem vreme koje je potrebno odvojiti pre samog posmatranja da se sve to iznese, postavi, namontira, useveri...
Ajde to i nekako, ali sve to retroaktivno uraditi posle uzbudljive (ali naporne) noci mi pada teze nego ista, najiskrenije.
Leti je lakse, naravno, ali zimi! Uf zima... jao kako je ne volim.
Sve to me je nateralo da prihvatim cinjenicu da pravljenje opservatorije ne bi bilo samo ispunjenje najlespe astronomske fatnazije, vec i potreba, jer samo bi pitanje vremena bilo kada bi pocela ledja da pucaju ili ne daj boze da mi se reaktivira vec operisana hernija.

Ma znam da nema nikakve potrebe da vama objasnjavam o potrebi za opsom.

Pocelo je naravno sa ucenjem o svemu mogucem sto sam mogao pronaci u vezi malih privatnih opseravatroija. Uz pomoc interneta upoznao sam se sa, rekao bih, stotinama razlicitih primera sirom sveta. Mislim da sam najvise paznje usmerio na najjednostavnije resenje koje bih mogao efikasno i po mogucstvu sto pre da realizujem u skladu sa finansijskim mogucnostima i da se jednostavno bacim na astronomiju u znatno poboljsanim uslovima koje opsa donosi.

E sad, da li praviti standardnu sa kliznim krovom ili standardnu sa kupolom???
Dugo sam se razmisljao sta da radim. Oba tipa imaju razlicite prednosti i mane...

Zaista nisam mogao da se odlucim. Naviknut na pun 360º pogled prema nebu i horizontu je navodilo na klizni krov cija je to glavna karakteristika... ali opet onda pomislim kako bi me kupola zastitila od vetra, vlage, neprijatnih farova automobila koji zuje blizu moje posmatracke lokacije i omogucila bolje uslove za AF... Oba tipa su imala puno da ponude a ja nikako nisam mogao da se pomirim da izaberem samo jedan. Kada fiksiram montazu, nisam lud da sve to rasklapam da bih ga iznnosio napolju na tripod i zanemario opsu samo da bih razgledao celo nebo... Treba mi jedna konstrukcija koja ce posedovati najbolje od oba sveta, i tada sam shvatio da ce taj projekat ipak morati da bude kompleksniji i skuplji nego sto sam na pocetku mislio. Pala je odluka da se prepustim sopstvenim zeljama i potrebama bez mnogo osvrtanja na postojeca resenja i dizajnirao je bez mnogo kompromisa. Nisam sebe preterano zamarao sa racionalnoscu i svim teskocama koje bi dosle u realizaciji. Ostavio sam to za kasnije.

Ovo je finalni dizajn u 3D realizaciji:


Kada sam prvi put pokazao dizajn ocu (koji je majstor za sta god da vam padne na pamet u vezi gradjevine, metalurgije a posle se ispostavilo i drveta...)  i saopstio mu da zelim da ovo napravim u dovristu, tada sam znao da ce Nostromo (da, tako sam je nazavao  ;D) postati stvarnost ovako ili onako jer je njegov odgovor bio "ima da je napravimo". Sada sam poptuno svestan da bez njegove predanosti i znanja ovo nikad ne bih uspeo da realizujem. Bar ne ovako kako sam zamislio da bude.

Resili smo zajednicki da ostvarimo taj projekat. Samo je trebalo da se naoruzam strpljenjem jer nema sanse da se ovo napravi sa ogranicenim sredstvima (finansijama) tako lako i tako brzo. Jedini kompromis koji je bio potreban je strpljenje i odbacivanje bilo kakvih rokova, raditi sta se moze kad se moze, u fazama, sa pauzama, lagano ali sigurno. Kako mogucnosti  dozvole.

U oktobru prosle godine smo izlili temelje, a oktobra ove godine postavili kupolu. U medjuvremenu smo cak napravili i sopstvene masine za obradu i rezanje drvene gradje, Porodicni prijatelj je poklonio suvu hrastovu gradju za sve drvene delove konstrukcije, nekako se sve polako i uspesno realizovalo uz pomoc prijatelja, porodice i naravno ogromnu podrsku drugara iz AD Aristarh!

I eto, blizi se kraj ... jos malo strpljenja i zavrsice se i moci ce da se zaista otvori i pocne sa astronomisanjem. Ostalo je jos nesto kozmetike spolja i iznutra, opremanje enterijera kontrolne sobe, i najvazniji deo, montiranje stuba sa adapterom na pilon za teleskop.



Lokacija i LP

U pitanju je manje prigradsko naselje seoskog tipa na 4km severozapadno od jezgra Gornjeg Milanovca. Nalazi se u dvoristu porodicne kuce sa blizinom puta umerenog intenziteta saobracaja. U blizini je 5-6 stambenih kuca na istocnoj strani. Kraj je brdovit i usled toga je urbani deo grada nize za oko 100m nmv i zaklonjen sumom i brdom. Vegetacija je bujna, bogata i dominira predelom.

LP na samoj lokaciji je nizak. Sem privatno osvetljenih domacinstava (sreca pa su komsije umerene po tom pitanju i imaju razumevanje ako je potrebno da iskljuce svetla) nema remetecih faktora poput ulicne rasvete. Prema sajtu lightpolutionmap.info lokacija je osencena tamno zelenom bojom i legenda sugerise vrednosti od 21,5 - 21,2 mag/arcsec2. Preciznije informacije cu imati kada budem u prilici da izmerim licno.

Arhitektura

Estetski pristup je modernisticke forme ali sa jakim akcentom na tradicionalnim prirodnim materijalima. Objekat je na betonskoj osnovi. Sastoji se od tri odovojene celine rasporedjene u tri nivoa. Plato, kontrolna/topla soba i platforme sa teleskopom sa pokretnom kupolom na vrhu.


-Plato
Polukruzni plato u samoj bazi opservatorije se nalazi ispod platforme sa teleskopom. Zamisljen je kao mesto za odmor i uzivanje u toplim mesecima i ima aspekte klasicnog letnjikovca u cijem je centru sam pilon koji drzi teleskop iznad.

Sam pilon je izolovana celina od betonske ploce tampon zonom, a takodje i od prostora za sedenje i odmor kako bi hodanje i aktivnosti u prostoru platoa bili minimalno odrazeni na teleskop u slucaju istovremenog koriscenja. Osnova je betonska a poplocan je prirodnim kamenom. Pilon je od debelozidne gvozdene kutije 140x140mm visine 2,5m na ciji vrh dolazi zaseban adapter duzine jednog metra koji ce nositi montazu za teleskop. Podzemna baza pilona je betonska kocka 90x90x90cm ojacana armaturom. Pilon je u potpunosti ispunjen betonom do vrha.

-Kontrolna soba:
Spoljne stepenice vode unutra. Zamisljena je kao prostor koji bi mogao da se normalno greje zimi i bio potpuno klimatski izolovana celina bez negativnog uticaja na samu platformu sa teleskopom koja mora ostati na nivou spoljasnje klime. U sobi je zamisljen kontrolni centar za teleskop i ceo astrofotografski sklop. Kao i prostor za sedenje troje ljudi. Prostor je zbog ogranicenih dimezija krajnje funkcionalno orijentisan u formi manje (astro) kancelarije. Soba je povezana sa platformom teleskopa kliznim vratima i dodatnim prozorom i omogucava nesmetani vizuelni nadzor samog teleskopa i kupole. Prostorija je izradjena od cigle i betonskih blokova sa fasadom kombinovanom od klasicne bele, drvenih dasaka i prirodnog kamena.

-Platforma sa teleskopom:
Pristupa joj se iz kontrolne sobe kroz niska (1,1m) vrata do kojih se dolazi uz pomoc kompaktinih stepenica. Platforma je polukruznog oblika sa podom od betonske ploce. Zidovi koji je okruzuju su od punog hrastovog drveta kao glavnom konstrukcijom zatvorenom drvenim daskama. Platforma se oslanja na kontrolnu sobu i na masivnim drvenim stubovima iznad platoa. U formi je balkona. Na njoj lezi kupola. Takodje je fizicki izolovana od pilona na kom je teleskop.

-Kupola.
Precnika je 260cm. Odstupio sam od klasicne polulopte za formu kupole i okrenuo se alternativnoj verziji u formi preseka dva cilindra medjusobno pod normalnim uglom...
Tako su sve povrsine samo savijene ali ne sfericnog oblika sto je omogucilo mnogo laksu rucnu izradu. Sem toga ovakav dizajn je omogucio dodatni prostor nad glavom u poredjenju sa sfericnom kupolom. Spoljna boja je bela a iznutra tamno siva. Sklopljena je od pocinkovanog lima na metalnom kosturu. Sem rotacije od 360º moze da se otkaci i prekliza (na drugom setu sina i tockova) sa same platforme u poziciju na krovu kontrolne sobe. Tada je platforma slobodna za razgledanje neba od 360º bez opstrukcija.


U temi cu obavestavati o daljem razvoju situacije na gradilistu i da mogu da se konsultujem u vezi specificnijih segmenata koji me cekaju a o kojima ne znam bas mnogo kao sto su automatizacija rotacije kupole itd... Nadam se da ce uskoro Nostromo biti funkcionalan i da ce neko moci da dodje u posetu da vidi valja li ovo cemu  ;)

Ne mogu vise da pisem...
Pitanja, misljenja i sugestije su vise nego dobrodosli.

PS: Izvinite na osisanoj latinici...

Vedro nebo!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Jutro mi nije moglo ljepse početi. Nemam ni riječi, ni komentara. Za sad, samo mogu da ti čestitam na projektu. Ovo je melem za oči i dušu.
Zinuo sam do poda!
Neka je sa srećom!

Polare

Svaka čast Vasko na projektu i izradi Opservatorija! Jako lijepo izgleda :)

spadej

November 13, 2016, 10:22:21 am #3 Last Edit: November 13, 2016, 10:36:57 am by spadej
Malo pre mi salje Luger sms: "Na forum sto prije, spremi kaficu, kokice i citaj..." . Mogao sam da preptostavim sta je, ali ovako nesto nisam ocekivao. Vec po naslovu teme sam video da je stvar "opasna".
Ne, to nije moglo odmah da se vidi, moralo je da bude malo " predigre"... prvo sam pogledao sve ostale teme, i kad je cuka pocela da bije ko luda ... konacno ... 

VaskoGM, svaka ti cast! Samo jednu si gresku napravio, mnogo si detaljno opisao lokaciju. A ja cesto idem u Cacak, preko G.Milanovca, naravno :). A i Luger ce morati da ide cesce, ima tamo rodbinu ...  :)

Ovaj dan stvarno nije mogao lepse da pocne. Idem jos jednom da procitam...

frugorski

VaskoGM,ovo je jedna od najlepših opservatorija koje sam video.Veliki poduhvat i vrhunsko dostignuće.Otvaraš put ka zvezdama u najboljem i najširem smislu te reči.Želim ti mnogo neprospavanih noći. :D
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Kizza

Bravo  :) Lepa opservatorija a i naziv  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Izvanredno, neka te tvoja opservatorija uveseljava i služi što duže. Nadam se da će što prije biti završena i puštena u pogon! :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Fantasticno!

Svaka cast i nek je sa srecom!
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, StellaMira ED110
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Au, definitivno najlepša opservatorija koju sam video...  :o
Svaka čast i čestitke unapred, s tim da pratimo situaciju i tehnička rešenja. Ja definitivno ne mogu da pravim opservatoriju ni u Jagodini ni u Končarevu, ali možda nekad padne neka vikendaja, a onda bi svako iskustvo bilo više nego poželjno.

Dakle, napred u nove radne pobede i živeli  ;D

zozo83

Vasko svaka cast na poduhvatu, opservatorija izgleda mnogo mocno
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

VaskoGM

Ne znam da li uopste i mogu da se dovoljno zahvalim na ovakvoj pordsci... moram svima  ;D

@Luger i Spadej,
Kad sam vam tako ulepsao dan uz jutarnju kafu, znajte da ste i vi meni.
i da znate, ono sto se kaze ,,nemo' slucajno da me prodjete a da ne svratite" :)

@Polare, Danijel
Momci, vasa podrska ima poseban karakter jer ste i sami svoje napravili i znate kakav je to poseban osecaj.
Danijele, nisi ni svestan koliko si ucestvovao u ovom projektu. Velika inspiracija mi je bilo citanje tvojih iskustava sa Apollo zvjezdarnicom.

@Kizza
Naziv cu tek da opravdam kad zavrsim enterijer ;)

@Frugorski, Vlaiv, Yagodinac, Zozo, hvala na takvim zeljama i recima!
A ti Yago, molm te da preduzmes nesto po tom pitanju, ako je neko zasluzio jednu to si ti.

Trebalo bi uskoro nastaviti radove. Stay tuned.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Quote from: VaskoGM on November 13, 2016, 04:19:10 pm
...

@Polare, Danijel
Momci, vasa podrska ima poseban karakter jer ste i sami svoje napravili i znate kakav je to poseban osecaj.
Danijele, nisi ni svestan koliko si ucestvovao u ovom projektu. Velika inspiracija mi je bilo citanje tvojih iskustava sa Apollo zvjezdarnicom.
...


E pa baš mi je drago, zato sam i napravio tu temu u kojoj sam pisao baš sve što se događalo, upravo iz razloga kako bih pomogao onima koji će ići istim putem. Nigdje nisam našao ništa slično što bi mi pomoglo pa sam htio svoja iskustva podijeliti s drugima i olakšati im. Drago mi je da ti je bilo od koristi! :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

darko76

Svaka cast. Za zadovoljstvom sam procitao, a odusevio me i izgled kupole, podseca me na sajkacu:) Nemojte mi zameriti na komentaru, sumadinac sam pa me sve nesto vuce mom kraju:) Inace kada budem u prolazu a cesto sam svracam u posetu, obavezno.

Ovo je nesto o cemu sanjam, i nemoj zameriti ako zatrazim projekat o izradi iste:)

Neka je sa srecom izrada.
Sve najbolje
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Yagodinac

Quote from: Danijel on November 13, 2016, 04:41:12 pm

E pa baš mi je drago, zato sam i napravio tu temu u kojoj sam pisao baš sve što se događalo, upravo iz razloga kako bih pomogao onima koji će ići istim putem. Nigdje nisam našao ništa slično što bi mi pomoglo pa sam htio svoja iskustva podijeliti s drugima i olakšati im. Drago mi je da ti je bilo od koristi! :)



Jedna od definitivno najčitanijih tema ako se ne varam. Opservatorija je gomila tehničkih problema koje treba rešiti, više mi znači nečije iskustvo odavde nego neki Kanađanin recimo da mi preporučuje neke skraćenice od kojih pola ne znam šta su  ;)

Danijel

Pa da, nigdje recimo ne možeš naći nacrt jednog takvog objekta. Sve moraš sam iz glave, a nemaš niti koga puno pitati kad nema mnogo ljudi koji su gradili opservatorije. Tako da je svaka opservatorija priča za sebe. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT