• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nostromo opservatorija

Started by VaskoGM, November 13, 2016, 03:04:11 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

odlican dizajn I imena I svega oko observatorije.
Svaka cas' na idejama
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

VaskoGM

Hvala ti kruska  :)
Ma kad je bal nek je maskenbal!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Predrag

Lepo je kad čovek uspe u onome što voli. Vrhunac svakog astronoma amatera je baš ovakva opservatorija koju će da koristi, održava, mazi, pazi... :)

Svaka vam čast na ideji i realizaciji.

Vedro nebo!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

November 16, 2016, 08:20:16 am #33 Last Edit: November 16, 2016, 08:29:48 am by Sekula
@VaskoGM

Bravo Vasko!
Sjajan poduhvat i vrlo lepo arhitektonsko resenje.
Ovo je dokaz da opservatorija geometrijski ne mora da bude samo kombinacija valjka i polulopte, ili kocke svejedno, niti obicna kucica sa kliznim krovom.

Puno vedrih noci ti zelim provedenih u istoj. I sto uspesnijih druzenja pod zvezdama.  :)

Samo jedno pitanje, zasto si se za noseci stub teleskopa koji je fundiran u zemlju odlucio za drvenu gredu a ne za betonsku?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Danijel

Quote from: Sekula on November 16, 2016, 08:20:16 am
...
Samo jedno pitanje, zasto si se za noseci stub teleskopa koji je fundiran u zemlju odlucio za drvenu gredu a ne za betonsku?


Pa zar to nije metalni stub ispunjen betonom? Mislim da sam tako pročitao.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

Quote from: Danijel on November 16, 2016, 08:48:23 am
Quote from: Sekula on November 16, 2016, 08:20:16 am
...
Samo jedno pitanje, zasto si se za noseci stub teleskopa koji je fundiran u zemlju odlucio za drvenu gredu a ne za betonsku?


Pa zar to nije metalni stub ispunjen betonom? Mislim da sam tako pročitao.


A da, ja sam gledao nesto drugo na slici a procitao trece. Jeste, metalni. To je svakako logicno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

marino

kolike su dimenzije temelja nosivog stupa teleskopa?
Vidulini Observatory

VaskoGM

@Predrag,
@Sekula,
Hvala vam na pohvalama i zeljama! Obacavam da ce Nostromo biti maksimalno koroiscen :)

@Marino,
Temeljna stopa je 90x90x90cm. Mozda je trebala veca biti?
Sem betona, u njoj ima i teske gvozdurije (nekoliko dobrih komada pružne šine i standarne armature) zavarene za sam stub pre izlivanja.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Kenza

Bravo Vasko! Jako lep dizajn i super naziv, odmah sam se setio filma. Sigurno cu te pitati za savete kad budem planirao svoju.  :)

Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

VaskoGM

Hvala Kenza,
Nije da sam sad neki ekspert za opse... ali da sam svasta naucio, jesam. Rado cu pomoci ;)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

marino

Quote from: VaskoGM on November 16, 2016, 05:34:14 pm
Temeljna stopa je 90x90x90cm. Mozda je trebala veca biti?
Sem betona, u njoj ima i teske gvozdurije (nekoliko dobrih komada pružne šine i standarne armature) zavarene za sam stub pre izlivanja.


lomili smo koplja oko tih stupova na forumu zvjezdarnice a cini mi se i ovdje na forumu...danijel je napravio onako kako smo dosli do zakljucka da je najbolje...i to se rijeseje pokazalo kao besprijekorno...ti si pozicionirao teleskop na katu..vjerujem kako bi dvozonski armirana betonska ploca bila sasvim dovoljna da u njoj samoj bude stup (cak bi najvise vibracija prouzrocilo jace zatvaranje (lupanje) vratima nego sam hod...no ukoliko si radio ukrute u samom stupu vrlo moguce i on bude OK kao takav...u svakom slucaju saznat cemo iz prve ruke

danijel ti vec spomenuo rijesenje ako se stup pokaze neadekvatan, na srecu rijesenje je jeftino i izvedivo - povezat ces stup sa zidovima metalnim ukrutama i stvar ce biti rijesena...takav su problem imali na zvjezdarnici u rijeci i rijesili ga na opisan nacin..

dr andjelko glivar (croastro.com) ima kupolu na krovu vikendice u zagorju...gledano od podruma to mu dodje treca betonska ploca i nikad nije imao problema sa tresnjom setupa iako je stup betoniran u plocu...cak ni kad smo divljali kod njega nije bilo frke

sto se promjera tice, andjelko ima identican unutarnji promjer i iznosi 2.60m..i moram ti reci da za jednog ili dvoje je to ok...no vec za troje svi se moramo "pomicati" u kupoli jer setup i dimenzije ne omogucavaju lagodno kretanje...on je trazio 3.0m kupolu i to su mu napravili ali kako nije bio na licu mjesta za vrijeme gradnje (paralelno je radjena i kupola) t je 3.0m na kraju izasao vanjski promjer!... kada smo marcela i ja kod njega bili u vise navrata bas je onako, malo preusko u kupoli

gregor je kod sebe stup ubetonirao na armirano betonsku plocu na trecem katu i nema problema nikakvih...bas ako skacemo ko divljaci se vidi da racunalo pocinje kompenzirati sitne pomake....kod mene na CubeDome su metalni stupovi zavidani za armirano betonsku plocu (dobro CubeDome su za robote, bez ljudi)

nadam se samo da ti stup nije u centru kupole vec da si ga pomaknuo prema jugu...

nostromo...svima koji smo gledali aliena to je prva pomisao, like it! ;)

PS...znas da sam se izgubio u ovim pivama :) al imam prijedlog...ajmo semafor postaviti na meni tri kokacole a tebi tri pive, poslje kako bude ;)
Vidulini Observatory

VaskoGM

Quote from: marino on November 16, 2016, 08:46:58 pm
danijel ti vec spomenuo rijesenje ako se stup pokaze neadekvatan, na srecu rijesenje je jeftino i izvedivo - povezat ces stup sa zidovima metalnim ukrutama i stvar ce biti rijesena...takav su problem imali na zvjezdarnici u rijeci i rijesili ga na opisan nacin..

Da, vise se oko toga ni ne brinem. Dodatna sreca je da mesto na zidu kontrolne sobe gde bih pricvrstio drugi kraj metalne sipke jeste armirano-betonska noseca greda (cerklaz) sto ce samo dodatno znaciti. Inace, dole u bazi stupa pri temeljnoj ploci, gde sam ostavio slobodnu zonu izmedju same ploce i temeljne stope stuba, vrlo lako mogu da napunim dodatnim betonom i eliminisem tu "tampon zonu". Naravno, necu nista da radim pre nego sto primetim potrebu, ali je dobro sto imam mogucnost za vise jednostavnih intervencija koje mogu da rese problem ako ga bude.

Quote from: marino on November 16, 2016, 08:46:58 pm
sto se promjera tice, andjelko ima identican unutarnji promjer i iznosi 2.60m..i moram ti reci da za jednog ili dvoje je to ok...no vec za troje svi se moramo "pomicati" u kupoli jer setup i dimenzije ne omogucavaju lagodno kretanje...on je trazio 3.0m kupolu i to su mu napravili ali kako nije bio na licu mjesta za vrijeme gradnje (paralelno je radjena i kupola) t je 3.0m na kraju izasao vanjski promjer!... kada smo marcela i ja kod njega bili u vise navrata bas je onako, malo preusko u kupoli

Za sad je ok i za troje ljudi kod mene, ali opet nisu glomazni ovi skopovi koje imam. U buducnosti, kad tu dodje neka veca cevka, sigurno ce morati da se malo gurka.
I ja sam razmisljao o 3m kupoli, medjutim to bi drasticno uticalo na velicinu same opservatorije ali i na cenu, tako da sam dimenzije i prostor ipak optimizirao prema 1-2 coveka da mogu komotno da borave uz teleskop. Nije da cu praviti zurke unutra, a tu je ionako kontrolna soba pored koja je maltene u jednoj celini sa platformom.

Quote from: marino on November 16, 2016, 08:46:58 pm
nadam se samo da ti stup nije u centru kupole vec da si ga pomaknuo prema jugu...

Nisam ga pomerio, centriran je...  ???
Mada mislim da mogu da napravim adapter koji ce pomeriti ceo teleskop prema jugu ako je to zaista neophodno.
Medjutim, ne razumem sta zapravo dobijam sa tim i zbog cega se to radi, pa ako moze neko objasnjenje?


Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Quote from: VaskoGM on November 16, 2016, 10:55:40 pm
...
Nisam ga pomerio, centriran je...  ???
Mada mislim da mogu da napravim adapter koji ce pomeriti ceo teleskop prema jugu ako je to zaista neophodno.
Medjutim, ne razumem sta zapravo dobijam sa tim i zbog cega se to radi, pa ako moze neko objasnjenje?


Ma ne zamaraj se, riječ je uštedi malo prostora, ništa bitno, ni ja nisam "savijao" stup.

Inače kod mene u zvjezdarnici Apollo kada dođe troje ljudi, to je već gužva. No, 99.99% u njoj sam jedino ja tako da se da istrpiti ako mi dođu gosti. Ako netko i dođe obično nas je dvoje, rijetko troje. No onda se izmjenjujemo, dvoje u zvjezdarnici ostali čekaju vani. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

Uf, dobro je kad je samo prostor u pitanju... odahnuo sam  :)
U ovom trenutku bih sebi napravio dosta problema ako bih ga pomerio prema jugu jer sam tacno odredio visinu teleskopa i zidova sa strana tako da skop vidi od 20º pa na vise od juznog horizonta, a da u isto vreme i mogu da samo oborim RA osu montaze i postavim telekop u najnizi polozaj kako bih mogao da kupolu otklizam na krov a da ne moram da skidam montazu...
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

mitja

vau...

cesto prolazim pored G.M. da li postoji mogucnost da se poseti opservatorija?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.