• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Najveci baksuz u celom Svemiru

Started by spadej, January 02, 2017, 11:36:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

January 02, 2017, 11:36:24 pm Last Edit: January 02, 2017, 11:49:34 pm by spadej
Pozdrav Zemljaci, i srecna vam Nova godina!

Odlucio sam da podelim sa vama moje vecerasnje iskustvo, jer sve ostalo sto bi uradio imalo bi mnogo gore posledice. Po moju opremu, a verovatno i po mene. Poznato je da forum ima lekovita svojstva, i vec mi je mnogo bolje. A mozda je jos neko veceras  imao istu muku kao ja, pa kad se izjadamo bice nam lakse.

Prelepi suncan dan, jedan od mnogih u poslednje vreme... praznik, ne radim nista vec nekoliko dana... ne mogu vise ni da spavam, ni da buljim u tv, racunar, telefon... Setih se da sam nekad imao teleskop, i da sam se bavio astronomijom. Nisam bas mogao da se setim kad sam to poslednji put radio ali nije ni bitno. I tako, skupim hrabrost i odlucim da krenem u arheolosko iskopavanje. Trebalo je truda i rada da se dodje do teleskopa, ali kad sam ga video, osetio sam toliko uzbudjenje ko Hauard Karter kad se sapleo o Tutankamonov sarkofag.

I tako je moj jadni SW konacno opet ugledao nebo.  A u meni odmah proradio astronomski instikt, ko lovacki ker sam markirao severnjacu iako je nisam ni video. Useverio sam teleskop kompasom, pa na telefonu ukljucio gps, i SkEye. Sunce je vec krenulo na pocinak, i mrak samo sto nije... I nebo cisto, vedro.... Pogledah oko sebe, nema toga sto nije smetalo.Svako drvo, zica, krov, i sijalica, sve se urotilo protiv moje zelje da bar malo nesto vidim ili snimim.

Odlucih u sekundi. Idem u Sopot. Tamo nista nece da smeta. Pazljivo sam skinuo teleskop, montazu, spakovao sve sto imam, a tripod nekako uglavio u auto onako sklopljenog. Sve samo da sto manje vremena izgubim tamo, u Sopotu. Na nebu je vec bila velicanstvena trojka, Venera, Mesec i Mars... Tu je blizu i Orion, samo sto nije, Plejade vec poziraju, a Bik je isukao svoje rogove ko da je na koridi...

Radovao sam se kao dete kad sam krenuo. Dok sam vozio, glasno sam se preslisavao sta cu prvo da uradim. Siroki uglovi, kao porodicni portret, Mesec u sredini, Venera sa jedne a Mars sa druge strane... Pa onda filmici, samo Venera, pa Mars, a Mesec cu da fotkam... A zatim ....

Vozim ja tako, gledam ispred sebe, guzva neka u saobracaju. Slucajno krajickom oka pogledam  gore...  i odjednom sok, i neverica. Zamalo da sletim s'puta. Ostao sam bez daha, i srce mi je izgleda stalo u tom trenu. Neko je maznuo Mesec, nema ga nigde. Nema ni Venere.

O uzasa !!! Sta mi je sa ocima ?? Ne vidim vise nista, ni jednu zvezdu. Da li je moguce da se naoblacilo? Kako? Pa malo pre, pre 10 minuta,nije bilo ni jednog oblacica !?

Tih 5 minuta koliko mi je preostalo do Sopota presao sam verovatno po secanju. Nemam pojma ni kojim sam putem dosao. U meni se sve kljucalo. Jedino sto sam video bio je cekic, od 2kg, nemam veci. Sreca pa nisam mogao da se odlucim sta cu prvo da slupam. Teleskop, okulare, aparat..  Kad sam stigao u Sopot vec sam se malo ohladio. Odlucio sam  da prodam sve sto imam od opreme i manem se vise tog coravog posla. Cim dodjem kuci pisem oglas na forumu.

I eto, na forumu sam , ali rekoh da se prvo ispovedim, mozda mi bude lakse. I jeste mi lakse. Mislim da ipak necu da pisem oglas. Ko zna, ako je pocetak ove 2017-te bio ovakav, mozda sam potrosio sav baksuzluk danas. I mozda neki sledeci put bude bolje. Mozda.

Yagodinac

Nemoj da prodaješ opremu  :)
Umesto toga ja ovde gvirnem:

https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/seeing/jagodina_serbia_789923

Uglavnom su veoma precizni, za dan unapred pogode recimo 95%.

VaskoGM

NE DIRAJ TELESKOP... nije on mucenik kriv!

Potrosio si malo goriva i naoblacilo se i nisi stigao da snimis Mesec, Veneru... strasno!
To je moj prijatelju samo post-praznicna depresija... i sve ce da nas udari pogotovo sad kad ide ruzno vreme... Ali ne treba da polupamo instrumente koji su nam toliko
lepih trenutaka doneli i donece opet i opet....

Svi znamo koliko je mucno kada si pun srece isplanirao sve i pripremio kad ono prc! Naoblaci se a ti ne znas kad, kako, zasto...
To je kad te ponesu emocije a zaboravis da pogledas VREMENSKU PROGNOZU!

I molim te nemoj da mislis da si najveci baksuz... nemoj da me vredjas!
Bilo me sramota da ispricam ali aj sad... zamisli da si na terenu uspeo da sprzis NOVU tek par puta upaljenu AZ-EQ6 montazu samo zato sto
si zamenio + i - na akumulatoru! E to je maler. Cekao sam mesec dana na zamensku maticnu plocu i pukao 200€ nicim izazvan... To je maler i baksuz.

Pusti teleskop, pusti nebo, odmori od svega... ne razmisljaj i ne opterecuj se, to su samo glupi praznici kad nas na silu teraju da ne radimo nista i da moramo da budemo veseli.

Jaka stvar sto ti je pocela 2017. propalim seshnom... i sta je to uopste nova godina? NISTA! Glupost... dan k'o i svaki drugi (ali nek je srecna svima, naravno  ;D)
Uzmi napij se ko normalan covek i udri brigu na veselje. Bice noci i noci kad ce sve da bude ko podmazano.

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

marino

Ma covjece..nije ti to nista, samo znaci da si bio i ostao zaljubljen u zvijezde
A pazi ovo;
Prije desetak godina, zove mene iza ponoci kokegica jedna..pita; marino gdje je mjesec
Ja malo zbunjen, pomislio zena je na cugi ALI kaze ona meni kako je pod zvijezdama sa cijelim razredom i da im je odlucila pokazat mjesec teleskopom...
Rekoh, ali kolegice nocas nema mjeseca
Kako nema!?!
Nema!
Pa sta nema mjeseca svake noci?
Nema bas svake, ove ga nema!
Joj joj pa sta cu ja sada, i djeca i roditelji dosli jaooj..jel mozda ipak bude!?
Nocas nema mjeseca, uzvratih..
Nisam ju poslje nikad pitao sta je bilo na kraju

Uglavnom, radi potpunijeg dojma samo da nadodam kako je zena predavac astronomije, visegodisnja clanica drzavnog povjerenstba za provedbu natjecanja iz astronomije, koautorica knjiga iste tematike, sastavljacica pitanja za djecu na natjecanjima, clan komisija za bodovanje znanja djece, ugledna clanica hrvatskog astronomskog drustva (HAD, primjecujete jelda, had svijet podzemlja) itd itd

Eto, ako jos mislis upotrijebit cekic u ovom slucaju ni to ne bi pomoglo

Dakle,.spremaj cekic i dobro opet dosao u klub ljubitelja oblaka
;)
Vidulini Observatory

spadej

Hvala svima na podrsci. Ohladila se glava, ne brinite. Sve je u redu. Forum stvarno ima lekovito dejstvo. 


Danijel

Quote from: spadej on January 03, 2017, 12:32:40 pm
...Forum stvarno ima lekovito dejstvo. 




To si mogao i mene pitati, pročitaj zadnji pasus pod naslovom A, što je ustvari astronomija? ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Night Walker

Bio sam u sličnoj situaciji u sad već prošloj godini. Prije kretanja na mjesto posmatranja, a to je otprilike 20km lošeg puta sa usponom na 600mnm, bilo je vedro a kad sam posle 40min konačno došao gore totalno se naoblačilo. Nije bilo problema jer je sa mnom bio prijatelj koji je sebi kupio par piva. Izašli smo napolje i usred ničega otvorili pivo i ispričali se kao da se nismo vidjeli nekoliko mjeseci. ;D
Možda je upravo to rešenje. Pronađeš nekoga ko se zanima za astronomiju i vodiš ga na posmatranja da uči od tebe. Možda ti vrati polet i entuzijazam i misao o uništavanju opreme baci u zaborav. Budi ti vedar, j oblake! ;)
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

kruska

Spadej, jel to hoces da kupis veci teleskop?
🌠

spadej

Sad se pitam sta mi bi da piskaram onoliko. I pitam se da li bi zaista bio u stanju da uradim to sto sam napisao. Ne, sigurno ne.  Samo sam bio u velikom bedaku... jer postavio sam sve,  I samo je trebalo da sacekam mrak. A onda odlucio da sve rasklopim i prenesem 20km dalje. I bas tad da se naoblaci!  Ko za svako posmatranje mora da iznese opremu i sve postavi zna koja je to muka. Za to je potrebna stvarno velika ljubav prema nebu, a ono da se oduzi na takav nacin...
I to nije bilo samo juce. U zadnjih 3 meseca sam bar jos 5 puta imao slicne pehove, samo bi umesto oblaka  odjednom dunuo jak vetar, ili bi naisli nenadani gosti i sl. A najgore od najgoreg je kad ocekujem da nece biti dobro vece, i odem onako bez veze i bez icega, a nebo nikad bolje. I to je bilo skoro, sredinom decembra, bio sam u Dragacevu. Nebo se tako otvorilo da nisam mogao da se snadjem  i orijentisem. Ni Kasiopeju nisam moga da uocim, toliko je bilo zvezda oko nje. A ja ni dvogled nisam poneo. Pa ko ne bi po..zdeo ?
Resenje za ove muke postoji, ali cu jos malo sacekati. Dok se ne stvore uslovi. OPS-a je jedino pravo resenje. Izgleda da se i nebesa slazu sa tim pa me namerno iskusavaju, ne bi li me naterali da prelomim.
Kruska, ne verujem da cu uskoro da kupujem nesto vece, jer bi onda moja zena sigurno kupila veliki cekic :)

VaskoGM

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Darchy

Hajde, hajde Deki... toliko truda, nemoj sad da mi kloneš! I taj veliki čekić, nisi valjda prepao!?
Očekujem od tebe bar 300mm RC u ovoj godini. Srećna ti nova godina brale! :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Luger

100x mi su mi se ukucani smijali kad izbacim teleskop na terasu, a onda ga, namrgodjen, posle 5 min. spakujem. Pa nisam razbij'o. Nikoga. :)

Nije da te palim, ali ... :)

Quote from: VaskoGM on January 04, 2017, 01:31:18 am
Idemooo :)



kruska

nije slucajno da ljudi prave opservatorije.
🌠

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Maki

to ti je norma u ovom hobiju. imao sam i ja situacija da sve bude vedro do bola, dodjem, postavim, rasklopim...i eto oblaka. ništa. čekaš...ili se pokupis, pa drugi put. u kolima slušaš neku dobru muziku, tako to ide...
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/