• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

80060 ili 70076

Started by Mireille, December 28, 2005, 11:09:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

eyej

Quote from: "andromeda 2"Evo kako izgleda moj 700/76 na takvoj montazi (EQ 2).


Gde moze da se kupi posebno samo EQ 2 montaza!? Posto montaza koja dolazi po default-u uz 70076 i nije najsjajnija! I koliko to otprilike moze da izadje!?

andromeda 2

Obrati se Kis Lajosu iz astronomske pijace. Kostace te oko 160-180 evra. On ce ti sigurno nabaviti.

gucic

Quote from: "Mireille"Ma dajte!

za nekoga ko je amater i sada za sada to zeli i ostati,
posmatrati nebo nocu i uzivati u svemu sto gore vidi ...

koji od ova tri je najbolji!?

optisan...
60060 (sam vec otpisala)!
80060?
70076?


Lepo kupi 70076 ili bolji dvogled. Ovi drugi, gore navedeni, teleskopi imaju manje promere fokusera i manje okulare, a time i losiju sliku. Pitaj clana Eyej. Direktno smo uporedjivali ostrinu slike izmedju 60060 i 70076. On se zato odlucio za 70076.

eyej

70076 definitivno! A 160-180e!? !? Pa toliko me nije kostao ni teleskop! :D Mislio sam da je to malo pristupacnije! Reci mi koliko znaci imati takvu montazu...mislim, tebi iz iskustva!?

dulef90

Quote from: "andromeda 2"Obrati se Kis Lajosu iz astronomske pijace. Kostace te oko 160-180 evra. On ce ti sigurno nabaviti.


Ja cu ipak da nabavim bas tu EQ-2 sa motorom, sve skupa me kod Kisa kosta 250 evra, sticice mi postom i super.
Svoj Optisan cu najverovatnije prodati i za te pare cu kupite gore navedeno (uz dodatak)! :P

gucic

Quote from: "eyej"70076 definitivno! A 160-180e!? !? Pa toliko me nije kostao ni teleskop! :D Mislio sam da je to malo pristupacnije! Reci mi koliko znaci imati takvu montazu...mislim, tebi iz iskustva!?


Svala ekvatorijalna montaza je zakon u astronomiji (sem u trazenju kometa gde se koriste profi altaz). Mnogo znaci jer kad dobro useveris montazu, treba da pomeras samo jednu osu, a kod azimuta dve - uvek. Ne isplati se da kupujes novu montazu za tako mali teleskop. Da je u pitanju 150mm pa hajde...ali ovako. Vazno je samo da odrzavas opremu i dobro cete sluziti.

dulef90

Zar je 127 mm malo?!
Planiram da sve to bude od metala, dovoljno debelo da mogu da se urezuju navoji!!! To i nije tako lagano.
PVC cevi su nula, ja ne znam zasto ste vi samograditelji tako zagrejani za njih. Plastika i metalna konstrukcija koja nosi sociva se sire i sakupljaju drugacijim tempom pri zagrevanju/hladjenju, plastika se krivi i lako moze da pukne ako se preoptereti. Metal je metal... Aluminijum i nije nesto, ali celik... Mada je malo tezi (gusci) :verysad: .
U principu necu jos da pravi ono od 127/1200, sada cu nesto slicno samo mnogo bolje, medjutim sacekajte "Astronomiju" za sledecu godinu pa ce vam sve biti jasno! I Milane, posalji mi e-mail, jer sam brisao hard diskove, pa nista nije sacuvano, a ti hoces onu sliku.
Usput, srecna Nova godina i Bozic, Dule :wink:  :!:

Bobo

Quote from: "gucic"

Svala ekvatorijalna montaza je zakon u astronomiji (sem u trazenju kometa gde se koriste profi altaz). Mnogo znaci jer kad dobro useveris montazu, treba da pomeras samo jednu osu, a kod azimuta dve - uvek.


Ekvatorijalna montaza je prvenstveno korisna kod astrofotografije. Takodjer ju je lakse motorizirati,a li ako ides namjestati rucno, sasvim je svejedno da li mices samo jednu ili obje osi. Smeta i jedno i drugo, a ako imas dobson montazu odjednom mozes micati i jednu i drugu os, pa se lako naviknuti. Koliko znam, lakse je napraviti stabilnu altazimutalnu nego ekvatorijalnu montazu - opet, narocito ako uzmemo u obzir dobsone. Altazimutalne montaze se takodjer mogu motorizirati (sada se razne go-to montaze mogu nabaviti za male novce) i idealne su za vizualne promatrace.

gucic

Quote from: "Bobo"
Quote from: "gucic"

Svala ekvatorijalna montaza je zakon u astronomiji (sem u trazenju kometa gde se koriste profi altaz). Mnogo znaci jer kad dobro useveris montazu, treba da pomeras samo jednu osu, a kod azimuta dve - uvek.


Ekvatorijalna montaza je prvenstveno korisna kod astrofotografije. Takodjer ju je lakse motorizirati,a li ako ides namjestati rucno, sasvim je svejedno da li mices samo jednu ili obje osi. Smeta i jedno i drugo, a ako imas dobson montazu odjednom mozes micati i jednu i drugu os, pa se lako naviknuti. Koliko znam, lakse je napraviti stabilnu altazimutalnu nego ekvatorijalnu montazu - opet, narocito ako uzmemo u obzir dobsone. Altazimutalne montaze se takodjer mogu motorizirati (sada se razne go-to montaze mogu nabaviti za male novce) i idealne su za vizualne promatrace.



Prvo da pozelim srecnu novu godinu.
Drugo, ovde je prica o kupovini ekvatorijala, a ne pravljenju. Altaz se moze motorizovati i to nije nista novo, cak se vec par godina takve montaze prodaju (dobson teleskopi). To je sad stvar, mozda, licnog iskustva ili zadovoljenja, koja je montaza bolja za vizuelno posmatranje. Samo kazem da je meni nemacki ekvatorijal trenutno vrh montaza za amaterska koriscenja i mislim da ima razlike da li pomeras dve ose ili jednu (opet, moje licno sikustvo) jer dve ose mene jako zamaraju. Uostalom, probajte da bas izbegnete useveravanje teleskopa (30stepeni recimo greska) pa cete videti koliko znaci korekcija u jednoj osi...

dulef90

Quote from: "gucic"
Prvo da pozelim srecnu novu godinu.
Drugo, ovde je prica o kupovini ekvatorijala, a ne pravljenju. Altaz se moze motorizovati i to nije nista novo, cak se vec par godina takve montaze prodaju (dobson teleskopi). To je sad stvar, mozda, licnog iskustva ili zadovoljenja, koja je montaza bolja za vizuelno posmatranje. Samo kazem da je meni nemacki ekvatorijal trenutno vrh montaza za amaterska koriscenja i mislim da ima razlike da li pomeras dve ose ili jednu (opet, moje licno sikustvo) jer dve ose mene jako zamaraju. Uostalom, probajte da bas izbegnete useveravanje teleskopa (30stepeni recimo greska) pa cete videti koliko znaci korekcija u jednoj osi...


Ja sam vec cestitao Novu, pa je red samo da kazem HVALA.
Inace cinimi se da svi vi "majstori" (ovo nije sarkazam vec vi zaista niste majstori u pravom smislu te reci, recimo automehanicari i dr.) zaboravljate da je ekvatorijalna montaza ustvari horizontalna montaza koja je u odnosu na ravan posmatraca pod uglom njegove geografske sirine.
Recimo, ja se nalazim na 43 stepenu sev. geo. sir. dakle ja treba da horizontalnu montazu "iskrivim" za ta 43 stepena i eto ekvatorijalne! Pa zar nije tako  :wink: ?!  
Znam pojedine odgovore::o  :?  :shock:, ali tako je. :arrow:

Bobo

Nije. Ono o cemu ti govoris je fork (vilicasta) montaza. Na takvoj se mogu koristiti kompaktni cassegrain teleskopi (SCT i MCT), ali ne i klasicni refraktori i reflektori.