• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

problem sa fokuserom Maksutova 203mm

Started by StevanS, February 01, 2017, 02:14:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

StevanS

Pozdrav svima.
Novi clan od danas. :D
Imam problem pa se nadam da je ovo pravo mesto za pomoc.
Imam MakCasa 203mm F11,sa centralnim 3" R&P fokuserom.
Problem je sto je kratak put iza fokusera pa ne mogu da fokusiram zvezde i planete sa diagonalnim 2"ogledalom.
Nasao sam na Webu da je to problem nekih Maksova.
Kad postavim 1 1/4 Eyepeace direktno na adapter fokusera, onda je OK ali, tesno  :)
Sta da uradim i produzim put i omogucim fokusiranje neba sa diagonalnim ogledalom ili prizmom.


Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

vlaiv

Pozdrav, dobrodosao na forum!

Ovaj post jeste na malo "pogresnom mestu" - trebalo bi verovatno da ide u sekciju oprema, al generalno se nemoj sekirati oko toga, moderatori ce prebaciti po potrebi.

No sa druge strane, ti si na pravom mestu da zatrazis pomoc oko ovog (mislim na forum :D ), verujem da ce clanovi dati sve od sebe, koliko je u njihovoj moci, da razresis ovu dilemu.

Iako ne posedujem Mak-a (niti sam ikada imao bilo kakvog katadioptera), verujem da je taj teleskop koriscen i/ili optimizovan za astrofoto. Bez obzira na to, ono sto znam, jeste da vecina MC teleskopa fokusira pomeranjem primarnog ogledala, te bi me zacudilo da pored R&P fokusera nema i "dugme" za fokusiranje primarnim ogledalom. Obicno je fokusiranje primarnim ogledalom glavni metod fokusiranja kod Makova, a ljudi dodaju eksterni fokuser zbog preciznog fokusa ili ako se bave astrofotografijom.

Znaci korak 1: pogledaj da li ima rucica/dugme/dial kako god da se to inace kaze :D za fokusiranje koje se nalazi negde sa zadnje strane teleskopa. Takodje pogledaj da li ima bilo sta drugo
sto moze da se odvrne ili zavrne rukom (znaci ne sraf za koji treba alat - to nemoj dirat, bar jos ne :D ) - postoji mogucnost da ima deo koji zakljucava polozaj ogledala. Kod makova i njihovih fokusera se desava da se ogledalo malo pomera za vreme fokusa, i ako je ovaj uredjaj bio koriscen za astrofoto - sasvim je moguce da ima zakljucavanje ogledala.

Ako nadjes te dve stvari - ili bar fokuser sa zadnje strane, probaj prvo sa njim da postignes fokus. Ako ima obe a fokuser nece da radi - mozda je ogledalo zakljucano u polozaj - probaj ga otkljucati.

Inace Makovi generalno imaju dosta backfokusa, tako da je moguce da je ogledalo zakljucano sa internim fokuserom skroz napred.

Ako ovo sve nije tako, onda se bojim da je jedini nacin da dobijes backfokusa da se primarno ogledalo pomeri napred rucno. Iskreno za tako nesto bi ti preporucio da nadjes nekog ko je vec nesto slicno radio i dobro se razume u problematiku jer uopste nije naivan posao.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Pozdrav i dobrodosao.

Kao i Vlaiv i ja sam optimista da je resenje problema u otkljucavanju primara.
Medjutim, ako to ne bude moguce, osloni se na sledece.

Zamena postojeceg fokusera nekim nizeg profila.
2" prizma za dijagonal umesto ogledala ce ti dati oko 10mm fokusa.
Koriscenjem 1,25" dijagonalnog  bi dobio jos vise fokusa uz ogranicenje na 1,25 okulare.

Sta god da je u pitanju ne preduzimaj nista drasticno sto je vezano za optiku.
MC je kompleksan opticki sistem koji nije lako vratiti u optimalno stanje kada se jednom poremeti.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

spadej

Pozdrav, i dobrodosao. Ovako bi trebalo da izgleda sistem za fokus kod  MC-a. Ima li na tvom scope-u neka rucica poput ove na slici ?

StevanS

Pozdrav svima I hvala na odgovorima.
Problema ne bi bilo da je konstrukcija kao na slici Spadeja.
Ovo je konstrukcija kao kod Richija ili klasicnog Refraktra.
Primarno ogledalo je fiksirano I fokusira se kroz centar.
U tome I jaste moj problem.
Fali dosta, taman za putanju ugaonog ogledala ( posto uspevam da fokusiram okularom direktno na fokuseru)
Fokalna duzina teleskopa je 2.500mm.
Citao sam dosta na stranim sajtovima, ali, kao sto I sami znate, nije uobicajen Maks, najveci of 180mm radi SW a svi of reda fokusiraju
pomeranjem primarnog ogledala.
CSova ima dosta I svi su na istom principu, pomeranje ogladala.
Hehe, tako ti je to kad prvo kupis pa onda mislis kako radi.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

vlaiv

Hm, ima Maksutova od 8" - Intes mikro ima bar 3 modela (F/6, F/10 i F/15 model).

Bas me zanima koji je to proizvodjac. Kazes 2500mm fokalne duzine? onda ce to pre biti F/12 nego F/11.

Inace vidis taj krug sa strane sto je zatvoren? Tu dodje fokuser ... ne znam zasto ga nema
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Jedino gde sam nasao da se pominje je ovaj thread na SGL-u

https://stargazerslounge.com/topic/254317-saxon-20325-maksutov-cassegrain/

Covek ne spominje nikakve probleme sa fokusom, a mislim da je koristio i 2" okular.
Doduse spominje da je imao problema sa komom.

Kako tacno izgleda slika u kom okularu (znaci koji je okular od 1.25" i koji okular je od 2"), ili je isti okular bio u pitanju samo sa i bez dijagonalnog ogledala. Koje je dijagonalno ogledalo u pitanju?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

StevanS

Juce sam na net našao izgleda baš moj Mak. Made in Indija. Sa slike. Okular i Baderov Hyperion i GSO. Svi rade. Dijagonale 99% no name a probao sam i 45 Amici Baderov, oba kratka.

Sent from my SM-N910H using Tapatalk

Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

StevanS

Gospodo,
Moram da podelim sa vama radosnu vest.
Posle mnogo trazenja resenja, citanja i raymisljanja, resio sam problem.
BRAVO JA, haha. Bas sam srecan.
Evo sta i kako.
Razmisljao sam o tome kako ostali"moderni" proizvodjaci Maksutova fokusiraju tako što pomeraju primarno ogledalo štafom za fokusiranje.
Samim ti menjaju geometriju, razmak izmadju ogledala. U nekim of mnogih tekstova nlazio sam na praksu da se skraćuje cev kod Newtona da bi
se omogućilo korišćenje Binoviewera i astrofotografije.
Saberi oduzmi, zaključio sam da vredi probati sa podešavanjem ( pomeranjem ) primarnog ogledala i time odguram fokal point.
Nasao sam 4 kom Imperialnih šrafova iste dimenzije kao 3 komada za kulimaciju, samo nekih 5mm duže na Dovetail šini.
Zamenio sam 3 šrafa koji privlače sočivo ( primar) i za nekih 10mm otpistio ih, ili u prevodu odaljio of leđa ( fokusera). Ona 3 šrafa koji održavaju distance su bili dovoljno dugački.
Na moju žalost vreme je ko za INAT baš upi...o ali, nema veze.
Postavim teleskop onako ne kulimisan tek za probu na terasu i, vao ČUDO SE DESILO.
Dobio sam verovali li ne više of 10cm ( 100mm ) back fokusa više nego što sam imao.
Sa 2" ogledalom focus na 150metra je bio više of 10cmm van tube.
Znam da je razlika izmedju 500met i beskonacnosti negde oko 10-20mm.
Posto sam odgurao sočivo do maksimuma, rešim ad ga vratim za 5 punih navoja, da budem u optimumu.
Proverim, savršeno.
Unesm u sobu, kulimacija podešavanje i , ehhhh čekanje bilo kakve noći da se nešto i vidi na nebu.
E, pa noćas sam između oblaka uspeo da ulovim mesec, sa 2" ogledalom i Hyperionom 24 i 13. Onako između oblaka vidim nešto svetluca, podesim i, kad ono Jupiter, moj omiljeni.
BTW, sve to radim sa starim EQ5 jer mi još nije stigla šina iz Deutchlandije za EQ6-R, a stigla je u Beograd za 2 dana, a sada kao turšija, kiseli se mesec dana na carini i ostalim državnim službama , ma biće pre proleća ;0)
Probam Hiperion 24, pa 13, pa 13 sa 20mm prstenom (što ga skrati na nekih 8-9mm, to je oko 280-300x na mojih 2500mm focal lengtha.
Sve čisto i oštro bez duhova, čak i kroz ovu Beogradsku LP. Mesec sa 25% filterom, samo što je mnogo brz pa mi je bio smor da ga jurim. živao sam u Gledanju Jupitera i njegovih satelita, koje vidim i kroz oblake.
Sve u svemu, morao sam da vam javim, da podelim sa vama moju Veliku Sreću i okončanje jednog višegodišnjeg problema. Nema više čučanja i gvirenja, skroz opušteno i komforno. Na kraju ću da postanem PRO za MaksutovCas telescope hahahaaaaa.
Eto, svaki dan po malo, jos da stigne šina i spreman sam za proleće i prvi vikend sa lepim vremenom u potragu za tamnim nebom.
MOlio bih da neko of vas Doajena, krene topic sa proverenim dobrim lokacijama za posmatranja, dark sky i pristojan smeštaj pa makar i kamperski.
Pozdrav svima.

Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer