• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Idemo na Pluton

Started by sashastar, December 29, 2005, 11:40:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

NASA je, zbog jakog vetra, odložila lansiranje sonde 'Novi horizonti' na Pluton i za sredu zakazala novo lansiranje, saopšteno je iz američke svemirske agencije.

Sonda veličine klavira trebalo je da bude lansirana pomoću rakete Atlas pet, u utorak po podne, ali je lansiranje odloženo jer je jačina vetra bila jača nego što su propisi o bezbednosti to dozvoljavali.

Nova prilika ukazaće se u sredu izmedju 13.16 i 15.15 po lokalnom vremenu u Kejp Kanaveralu, na Floridi, ali vremenska prognoza nije najpovoljnija.

NASA može da lansira sondu do 14. februara, ali bi to odlaganje moglo da doda još pet godina putovanju sonde.

Najraniji datum kada bi 'Novi horizonti' mogli da stignu do Plutona, ako sonda bude lansirana na vreme, je jul 2015. godine.

Pošto je Pluton predaleko od Sunca da bi svemirska letelica koristila solarnu eneriju, ona će struju dobijati procesom prirodnog raspadanja 11 kilograma plutonijuma, koje se nalaze u generatoru u sondi.

Radioaktivni plutonijum je, kao izvor energije, korišćen u prethodne 24 svemirske misije i NASA tvrdi da je rizik od zagadjenja u slučaju nesreće tokom lansiranja, minimalan. Projekat vredan 700 miliona dolara biće prva misija NASA na Pluton, jedinu neistraženu planetu solarnog sistema.

Pluton pripada relativno novom tipu planetarnih tela, nazvanih objekti Kuiperovog pojasa. Kuiperov pojas počinje iza orbite Neptuna, koji je 30 puta udaljeniji od Sunca nego Zemlja. U tom pojasu se nalaze zaledjeni asterioidi za koje se veruje da su ostaci formiranja sunčevog sistema pre 4,6 milijardi godina

Sich

meni i dalje nije jasno zasto sa odlaganjem misije, produzenje trajanja puta raste eksponencijalno?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

Verovatno da letelica koristi neke povljne gravitacione uticaje koji sa odlaganjem misije neće biti tako povoljni. Verovatno je da su gravitacioni uticaju nešto kompleksniji čim imamo eksponencijalnu zavisnost.

sashastar

Samo postoji jos jedna zvrcka a to je da se Pluton u narednih
deset godina udaljava od Zemlje.
I to ce se udaljiti za 2 AU.
Sto ipak nije malo sobzirom na nase letelice.
Trebala je ovakva misija da bude mnogo ranije.

Ipak bolje poslati ikad nego nikad.

sashastar

Američka agencija za svemirska istraživanja NASA otkazala je danas novi pokušaj lansiranja svoje prve sonde na Pluton, posle nestanka struje u sedištu kontrole misije u Merilendu.

U saopštenju NASA se navodi da nije poznato zašto je u oko 1.600 kilometara udaljenoj kontroli misije, u Laboratoriji za primenjenu fiziku univerziteta Džon Hopkins, došlo do nestanka struje. Agencija se nada da će problem biti razrešen do vremena otvaranja novog 'prozora' za lansiranje.

NASA ima na raspolaganju vreme do 14. februara za lansiranje sonde, ali bi dalja odlaganja mogla da produže njeno putovanje za čak pet godina. Lansiranje sonde 'Novi horizonti' sa rakete nosača 'Atlas 5' već je odloženo zbog jakih vetrova na lansirnoj rampi u Kejp Kanaveralu, na Floridi.

Ukoliko lansiranje bude obavljeno na vreme, sonda bi mogla da stigne do Plutona u julu 2015. godine, prenela je agencija Rojters. Uspešno putovanje sonde do Plutona zaokružilo bi istraživanje planeta koje je NASA počela šezdesetih godina misijama bez posade za ispitivanje Marsa, Merkura i Venere.

Sich

Pa ako je i danas odlozeno, onda nece tamo stici do 2015.!??

E da je ta lab u srbiji, ne bi bilo problema jer ovde svi imaju agregat. Mada me jako cudi da ne mogu da instaliraju opremu vrednu par hiljada dolara za slucajeve kao sto je ovaj. Kapitalisti...
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

NShappy

Mogu vam reći da SAD imaju najgori elektroenergetski sistem od svih razvijenih zemalja. Nestanci struje kod njih uopšte nisu retkost.

Ali ne shvatam da takvi sistemi koji nas sada zanimaju nemaju rezervno napajanje.

sashastar

Ovaj let su trebali pre deset godina da izvedu.
A sad ce da se otegne veoma dugo.

E a sad cu ja da pricam pricu:

Pita pradeda praunuka gde si bio ?
A praunuk odgovara:na eskurziji do Plutona a sreli smo usput
i onaj vas Horizont jos uvek leti ali smo mu barem nacrtali par grafita.
A precrtali smo ono NEW pa smo dopisali OLD.
I jos smo ga malo pogurali samo nam smeta dok letimo.

martincho

Wow, prodolzuvanje za 5 godini. Toa ne cini, daj neka ja prakaat sto pobrgu. Sega ne gi branam poveke da ne napravat greska.
A toa so strujata stvarno e sramota za edna Amerika, osobeno da nemaat rezervno napojuvanje za takov vazen objekt.

SrdjanP

Ovo postaje dramatično. Ako se New Horizons ne lansira na vreme putovanje će se poprilično odužiti.

Evo kako godina dolaska zavisi od dana lansiranja:

2015 - ako poletanje bude 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 januara
2016 - 29, 30, 31 januara
2017 - 1 i 2 februar
2018 - 3, 4, 5, 6, 7, 8 februar
2019 - 9, 10, 11 februar
2020 - 13, 14 februar


Caka je u tome da Jupiterova gravitacija pomaže samo ukoliko se New Horizons lansira do 3. februara. Sve preko toga nas vodi ka direktnoj putanji ka Plutonu.

sashastar

A direktna putanja je bukvalno vijanje Plutona koji bezi.
To moraju izbeci inace ce biti kao u mojoj prici.

SrdjanP

Surova nebeska mehanika na delu.

Danasnji pokusaj ce biti oko 20 h po nasem.

sashastar

Uf u to vreme lose mi ide internet.
Ali ti si tu da pratis ja cu pokusati ali PTT...............

SrdjanP

Quote from: "sashastar"Ali ti si tu da pratis ja cu pokusati ali PTT...............


Tesko, na poslu sam. Kao i sada, ali sumnjam da cu u vecernjim satima uspeti da gledam sta se desava.

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter