• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

M51

Started by sarajevo, March 23, 2017, 03:18:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sarajevo

"First light" sa novim optičkim sistemom

Teleskop: Celestron C8 200mm/2000mm
Montaža: NEQ6
Kamera: Canon 1100D mod
Vođenje: Celestron radial guider (Off-Axis Guider), QHY-5II, PHD2
Ekspozicija: 43x5min (Džan Jašarević)
Obrada: Nebulosity, PI, Photoshop (Alan Ćatović)
Lokacija i datum: Sarajevo, 20.3.2017.



https://en.wikipedia.org/wiki/Whirlpool_Galaxy

Maki

baš lepo :)
kako ste se izborili sa vlagom?
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

sarajevo

Stavio onu spuzvu sto se nosi na plažu oko njega i piči :)

U međuvremenu sam izbacio II verziju slike. Sad kontam kako smanjiti šum...


vlaiv

Za sum ce pomoci ako binujete sliku,

Ako se ne varam, taj setup daje oko 0.5"/piksel sto je prevelika rezolucija.

Slobodno binujte na oko 1"/piksel.

A sto se samog suma tice, kao zavrsni deo obrade, meni se za sada najbolje pokazao Nik Collection - besplatan set plugina za PS i Gimp i slicne programe. Dfine plugin je odlican za smanjenje suma. Ima mnogo opcija, malo se treba navici, ali pravi cuda.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

sarajevo

March 24, 2017, 11:55:57 am #4 Last Edit: March 24, 2017, 12:52:25 pm by sarajevo
kombinacija preduge ekspozicije i svjetla grada čine svoje... šum je prevelik. Ali evo, malo sam ga smanjio. Koristio sam adobe RAW filter denoise opciju sa maskom...


vlaiv

Svetla grada svakako uticu, al to nema veze sa duzinom ekspozicije.

I signal mete i signal neba raste linearno sa duzinom ekspozicije za razliku od suma citanja (on je prisutan podjednako na svakom frejmu bez obzira na duzinu ekspozicije).

Ono sto je problem sa ovakvim setup-om (uslovno receno problem, nije problem vec karakteristika), je to sto je rezolucija velika, pa samim tim i pikseli dobiju malo svetla - svelo se raspodeli na vise piksela. To vazi i za signal neba kao iz a signal mete.

Ne znam kako si smanjio sliku, da li si radio pravi bin ili resize, al binovanje bi svakako trebalo da pomogne. Ono sto jos moze pomoci je i nacin na koji se slika obradjuje i kalibrise. Koliko vidim imate 43 frejma za stack, i pretpostavljam da su u 14bita - znaci DSS (ako je njime radjeno) nece dati optimalan rezultat.

Planiram mali tutorial za alternativnu kompletnu obradu za koju smatram da je superiorna od DSS, al sam ovih dana prezatrpan poslom. Nadam se da cu uskoro sastaviti tutorial da ljudi mogu da isprobaju i vide da li im daje bolje rezultate.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

sarajevo

kolega je stakirao u nebulosity, a ja kalibrirami stakiram obično u Pixinsight. DSS nisam nikad koristio. Ovdje nisam smanjio sliku. Probao sam bin 2x2 u Nebulosity i ne daje mi bolje rezultate.

spadej

Momci, ne preterujte, ovo je odlicno.
I mnogo mi je lepsa slika kad se vide neke male nesavrsenosti. Onda znam da bi uz mnogo truda i jos vise muke i ja to mogao, jednog dana... Kad vidim savrsenu, "habl-ovsku" fotku, odmah izgubim volju i da probam.

Yagodinac

Super je ovo, prva malo vuče na ljubičasto a druga nekako ima tamniji oreol, ali je sve to skroz OK i normalno u obradi. Nema jedinstvenog recepta u astrofotografiji.

kruska

http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

sarajevo

za prvi pokusaj je dobro, malo smo preeksponirali. Slijedeći put će biti bolje.

marino

bravo sarajevo....samo hrabro naprijed...ovo je jako jako dobro a vidis i sam da moze jos :)
Vidulini Observatory

VaskoGM

"First light" za primer!
Najbolje od svega je sto ce svaki sledeci light biti sve bolji i bolji  :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

sarajevo

fala vam koji ste rekli :p

StevanS

Haha, sasvim se slažem sa Spadejem, izgleda baš super, zamislite da to možemo i da vidimo kroz ocular teleskopa uživo, waoooo.
Ali mi smo tek početnici, šta mi znamo, osim da se divimo  ;D
A sada da pitam profesre, kako da krene apsolutni početnik u Astrofotografiji, sa dosta iskustva u obicnoj fotografiji i pristojnom znanju kompjutera.
Postavka, Teleskop, dobra montaža i običan ( ne prerađen) DSLR.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer