• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

pomoc oko kupovine dvogleda

Started by daja93, March 26, 2017, 11:25:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Yagodinac

Iskreno, mislim da su svi tu negde, takoreći nijedan proizvođač nije najbolji već ima velikih mehaničkih/optičkih varijacija među primercima iste serije. Praktično lutrija (Quality control ne postoji i zato su jeftini). Drugo jednako bitno je što svi ovi nabrojani ne briljiraju sa premazima (multicoating) a to drastično smanjuje količinu svetlosti koju isporučuju, a i povećavaju se neželjene refleksije.
Malo bi bilo sigurnije odabrati neki 10x50 model jer su 7x50 poznati kao optički zahtevniji u konstrukciji; drugačije rečeno za istu optičku grešku 10x50 će pokazivati manje defektnu sliku. Najbolje bi bilo probati pre kupovine, ako je moguće. Ukoliko slika bude dupla ("razroka") najpametnije je taj primerak zaobići, pošto kolimacija jeftinih dvogleda je u principu moguća ali malo pipava - zato je bolje u startu odabrati dobar primerak.
Najsigurnije je otići u neku prodavnicu lovačke opreme i na licu mesta sve redom isprobavati, ili odvojiti nešto malo više novca i otići u Teleskop Centar. Alternativa je naručiti ovo, navodno su u pitanju primerci kontrolisanog kvaliteta:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7218_TS-Optics-Optics-LE-10x50-wide-field-Porro-binoculars---multi-coated---rubber-armoured.html


daja93

ts optics nema kod nas... jel mozes da mi preporucis neki dvogled od oko 50 e..meni treba za posmatranje aviona msm da moze da se nadje neki pristojan dvogled za te pare...

StevanS

Deja93,
Muka je to kad tražis nesto a izbor je buđav.
Budzet ti je nizak i nema nekog izbora.
Prvi dobar koji sam ja video sa Fulli multi kotingom je Nikon za oko 10,000 dinara.
Na nasem Teleskop Centru nema nista ispod 8,000.
Predlažem ti ipak da kupš u prodavnici, pa na kilo. Teski su of dobrog mateijala a ne of jeftine plastike.
U prodavnici dobiješ bar neku garanciju, a možeš i da probaš. Važna je konstrukcija i premaz sociva i prizmi, minimum Multi coating a bolje Full Multicoating.
Nisi nam rekao kako gledaš avione, na aerodromu ili sa terase iz kuće/stana. Za gledanje iz ruke, predlažem ti da ne ideš preko uveličanja of 8x
Odakle god da gledaš bilo bi dobro da dvogled učvrstiš za nešto ili položiš na neki zidić ili podporu.Naša tuga, malo para a velike želje. Na žalost i u optici je uobičajeno, koliko para toliko muzike bar u niže/srednjem segmentu.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer



StevanS

Ovako.
Nasao sam isti dvogled kao Yukon ali za mnogo manje pare kod Teleskop.rs.
Ipak, po[to si podigao malo prag cene, preporucujem ti da pogledas ovu Lacerta seriju

http://www.teleskop.rs/teleskop/lacerta-dvogledi/lacerta-explorer-dvogled

Mislim da je 10x50 baš tvoj broj.
Ljudi iz teleskop.rs su predusretljivi i preko njih skoro svi sa AM Foruma nabavljaju opremu. Cne su I'm korektne.
Kod Yukona ne vidim kakav mu je premaz sociva i prizmi, a malo su mi i čudni oni poklopci  ??? a kod Lacerte je FMC=pun viseslojni premaz koji puno znači u optici.
Ako ti je cena OK, a ne svidja ti se baš takav dvogled, mogu da proGooglam kod nas u tom rangu cene do 12.000 RSD.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer