• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Meseceva korona i Mesecev halo

Started by Maxscope, January 02, 2006, 07:16:37 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maxscope

Da li je moguce u isto vreme videti Mesecevu koronu i Mesecev halo?
Halo se vidi kao "krug od duginih boja" precnika 22 stepena ili ako je dupli 22 i 48 stepeni oko Meseca.
Korona je mnogo blizi krug i velicina kruga varira u velicini i u zavisnosti od cega je (vodene kapi, male cestice, ledeni kristali pa cak i polen).
Svi ovi podaci se mogu naci na mnogim mestima, ali nigde nisam nasao da li je koronu i halo moguce videti u isto vreme, niti sam pronasao da je neko snimio fotografiju sa ova dva kruga oko Meseca u isto vreme.
Zato i pitam da li zna neko je li to moguce.
Jedan krug od duginih boja 22 stepena i jedan od oko 10 stepeni oko Meseca.
Zna li neko? Ili jos bolje da li je neko video fotografiju sa ova dva fenomena u isto vreme?

Sich

pa odmah da kazem da nisma ni video tako nesto, a ni da sam negde zapazio sliku,
ali ne vidim zasto bi bilo nemoguce.
ove pojave nastaju od drugacijih uzrocnika
halo nastaje od mnogo visih oblaka, cirusa
dok korona od malih kapljica vode u nizim tankim oblacima
pa treba da se poklopi obe stvari i eto pojave
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Maxscope

Da ali u tome je i bio problem.
Mislio sam da li ce nizi oblaci od kojih nastaje korona zapravo zakloniti vise oblake odnosno ciruse od kojih nastaje halo, ili da li ce mozda ti isti nizi oblaci ponovo "prelomiti" svetlost haloa sa visih oblaka i rasprsiti je.
Uglavnom odgovor sam napokon nasao na jednom meteoroloskom sajtu, gde pise da je koronu i halo moguce videti u isto vreme samo ako oboje nastanu od visokih, cirus oblaka.
Dakle, ako korona nastane od nizih oblaka halo se nece videti, kao sto sam i pretpostavio.
Uglavnom, na sajtu takodje pise da su korona i halo vidljivi u isto vreme, izuzetno redak dogadjaj.