• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Crne rupe

Started by bokacm, April 05, 2017, 07:24:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Da dodam jos jedan video koji bi bio interesantan za ovu temu:

https://www.youtube.com/watch?v=KR3Msi1YeXQ

Radi se o Susskindovom predavanju bas vezano za njegov "rat" sa Hokingom na temu crnih rupa i razmeni misljenja i ideja (gore pomenuto). Naravno sa desne strane u sekciji preporuceni video ima jos interesantnih predavanja (tipa Inside black holes - mislim da nisam gledao, moram pogledati kad stignem).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

kruska

April 07, 2017, 10:52:48 pm #17 Last Edit: April 07, 2017, 11:05:35 pm by kruska
mozda je isparavanje crne rupe zapravo posledica sazimanja quarkova I ostataka materije na povrsini crne rupe u singularitet pa energija odlazi van crne rupe jer nema mesta za nju u singularitetu?
P.S. ne kaze se dzabe ko gleda u provaliju(crnu rupu) zavrsi u provaliji(crnoj rupi)
🌠

Darchy

Nisam siguran šta da mislim po pitanju "isparavanja" materije iz singulariteta, zvuči mi poprilično neverovatno. Kod aktivnih crnih rupa akrecioni disk sprečava observaciju, stoga i potvrdu ovog fenomena.
Ok, znamo da pulsari kao i udaljeni kvazari mogu da izbace ogromne džetove energije u medjizvezdani prostor, ali ja verujem da je to materija nagomilana u akrecionom disku oko super masivnih objekata (gravitaciona praćka?). Što se tiče pasivnih crnih rupa, njih otkrivamo uz pomoć "efekta gravitacionog sočiva" ili uz pomoć anmomalija u revolucijama zvezda koje orbitiraju oko takvih, naizgled nevidljivih objekata.... evidentno, opet ništa preterano konkretno. Možda će EHT projekat uspeti da da nekakve odgovore. Na posletku, ostaje nam moćna matematika, a da li je svemoćna? ... ja sam previše nepismen da bih uopšte o ovome i razmišljao, ali šta ću kad volim ovu temu :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Da, džet je materija iz akrecionog diska, to nije videlo crnu rupu.

Quote from: kruska on April 07, 2017, 10:52:48 pm
mozda je isparavanje crne rupe zapravo posledica sazimanja quarkova I ostataka materije na povrsini crne rupe u singularitet pa energija odlazi van crne rupe jer nema mesta za nju u singularitetu?


Dao si približnu definiciju džeta  ;D
U svakom slučaju, brza rotacija crne rupe/neutronske zvezde/kvazara i krivljenje magnetnog polja izgleda da predstavljaju osnovu relativističkog džeta.

https://en.wikipedia.org/wiki/Blandford%E2%80%93Znajek_process

Kizza

 Gledam ove kišne oblake, razmišljam o "Crnim rupama" i pitam se kome je pala na pamet ideja da se kroz njih može "proći" u neku drugu dimenziju?Da li to sprečava akrecioni disk?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?