• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

M13 widefield, guzva u Herkulesu, prvo svetlo za ASI1600mmc

Started by vlaiv, May 28, 2017, 11:44:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

U subotu 27. bi vedro, i naravno, buduci da mi jos nisu stigli svi potrebni adapteri i ekstenderi za RC-a da isprobam ASI1600, vec sam bio poprilicno smrknut, al tad mi je sinula ideja, pa imam ja jos teleskopa :D

Pored prvog svetla za ASI1600, bilo je tu jos sto sta "prvo". Buduci da mi je stari laptop poceo otkazivati poslusnost, i USB se ponasao nenormalno, skontao sam da imam i poslovni laptop i da se valjda niko nece buniti ako ga malo pozajmim i za astronomiju :D, ujedno sam dodao i TP link 7 portni USB 3.0 hub (odlicna sprava, sve preporuke), posto poslovni laptop ima manjka usb portova (samo 2 komada, a potrebno mi je bar 3 ako ne i 4 komada). Takodje prvi put sam imao IR guided "PVO" :D

Za divno cudo snimanje je proslo bez ikakvih "gremlina", jedino se ASI1600 malo slognula na pocetku jer sam prvo prikopcao napajanje pa tek onda USB - windows je odbio da prepozna da nesto ima prikljuceno, al kad sam sve otkacio i ponovo prikacio, proradilo je bez problema.

Podaci: 120 x 1m @-20 Light, x256 Flat i Dark Flat, x64 Dark
Oprema: TS80 F/6 apo, TS field flattener x0.79, ASI1600mmc, Hutech IDAS LPS P2, TS60 F/4 guide scope + ASI185, ZWO IRpass filter, Heq5
Software: SGP za capture, ImageJ za kalibraciju, align i stack, Gimp 2.9 curves

Slika ima malo astigmatizma po coskovima, izgleda da nisam potrefio u milimetar distancu za Field flattener, takodje ovo je samo brzinska obrada, nisam radio Sigma klip da izbacim tragove satelita (ala je bila guzva to vece), a da budem iskren nisam ni siguran kako cu to da uradim buduci da kalibrisane fotke imaju oko 7.4GB - jos nisam isprobao kako ce ImageJ raditi sa toliko podataka i na koji nacin da probam to da odradim (ne moze citav set da ucita u memoriju, buduci da imam samo 8GB rama). Takodje i zvezde imaju cudan halo (nije do obrade) mislim da je to refleksija od filtera, mozda bi trebalo da malo promenim distancu, mozda pomogne.

Evo i rezultata da ne duzm (paznja slika je u originalnoj rezoluciji - znaci vel'ka) :


Ono sto me je odusevilo je mnostvo galaksija u pozadini - nisam to ocekivao od samo 2 sata ekspozicije pri ovakvom svetlosnom zagadjenju.

Edit:

Da dodam i link na veliku sliku da se otvori u novom prozoru, lakse je za pregled od ove varijante na forumu.

http://serve.trimacka.net/astro/2017-05-27/M13-wide-v2.jpg
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Aaaaa kak je dobra, i kliko detalja ima, a i gužve u bliskom svemirskom prometovanju. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kocha


Night Walker

SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

spadej


Yagodinac

Ovo je super, biće ta kamera verovatno popularna među astrofotografima. Idealna za 80mm apo, a što da ne, i za RC (samo koliko kontam da će u punoj rezoluciji možda biti oversemplinga - meni to nikako nije minus već jedna opcija više, lako se smanji a teško uveća; mada vidim da astrofotopuritanci vole da navode to). U svakom slučaju gomila planetarnih sa RC mogu da budu odlične mete.

vlaiv

Hvala svima!

@Yagodinac

Da, kad sam gledao kako bi mi pasovala, bio je izbor izmedju KAF8300 i ove - KAF8300 ima vece piksele, al kad se binuje 2x2 ASI1600 sa RC-om po meni daje idealan izbor rezolucija za duboko nebo - od 1"/pixel do 1.5"/pixel (sa fokalnim reduktorom). To je taman za moj tracking i seeing, mozda je pojedinacan pixel oversampling al bin resava taj problem.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC


VaskoGM

Odlično, Vlaiv.
Uspešan first light!

ASI1600 je već popularna a vidi se i zašto.
Hladjeni CMOS se još uvek unapredjuje a već je opasno blizu performansama CCD senzora ali po daaaleko nižoj ceni !
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

kruska

odlicno nebo, odlicna kamera, kolimacija cevka , stvarno bez primedbi na fotografa.
P.s. u stvari da je jos veca ziza hehehe.
🌠

vlaiv

@Kruska

Uh, bice i veca ziza, hteo sam da bude odmah sa RC-om, al muke oko fokus pozicije, fokus je negde oko 160-170mm iza fokusera, i onda kad nakacim sve (sto izadje preko 1kg) na fokuser - ne bude dobro, negde se krivi : 80mm 2" extender, OAG, fioka za filtere, gomila nekih sitnih prstenova i kamera, i jos moram fokuser da izvucem na 5cm sto je skoro do kraja - isprobao sam jedno vece al su zvezde u cosku bile katastrofa, znaci prvo to da sredim a onda i da proverim kolimaciju primara.

Na svu srecu ovi iz GSO-a su skontali da je previse back fokusa na teleskopu pa ima da se uzme extender koji ide izmedju tubusa i fokusera, prilicno velik i robustan, racunam dobro ce da drzi fokuser, a onda sa 50mm 2" extenzijom i oko 3cm izvucenim fokuserom (sto je negde na pola) bi trebalo da bude ok. Sad je vec na carini, tako da stize sutra prekosutra, pa onda za vikend ako vreme (atmosfersko) i vreme (ono slobodno) dozvole, bice i drugo svetlo, cenim Abell 2199 kao sledecu metu.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

marino

Vidulini Observatory

dejravian

 :) :) :) Sve pohvale Vlaiv... slika je prepuna detalja ... 
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55