• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

MESECEVI KRATERI

Started by SUPERHEROJ, July 13, 2009, 01:01:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SUPERHEROJ

da li neko moze da mi objasni zasto na mesecu ima onoliko kratera, a na zemlji nema ni 180? A jako su blizu zemlja i mesec?

bear

Ima ih manje, ali ne toliko drasticno manje. Mesec nema atmosferu pa cak i manji meteori udaraju u povrsinu (kod Zemlje najveci deo sagori pri ulasku u atmosferu). Takodje, erozija na Mesecevoj povrsini je znatno manja nego bilo gde na Zemlji, pa dok na Zemlji vetar, reke, geologija i zivi svet vrlo brzo zamaskiraju tragove, na Mesecu ti krateri ostaju prakticno nepromenjeni milionima godina.

Yagodinac

Prema nekim teorijama Mesec je zapravo deo Zemlje izbačeno u orbitu kao posledica udara. Znači ceo Mesec možemo posmatrati kao deo jednog velikog kratera ;D ;D

Mada ja i dalje verujem u teoriju da je Mesec predstavlja veliko parče sira.

Danijel

Quote from: Yagodinac on July 13, 2009, 02:20:41 pm
Mada ja i dalje verujem u teoriju da je Mesec predstavlja veliko parče sira.


Istina, i Google je tako prije mislio pa se predomislio, no ipak je ostavio tragove ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

SrdjanP

Quote from: Yagodinac on July 13, 2009, 02:20:41 pm

Mada ja i dalje verujem u teoriju da je Mesec predstavlja veliko parče sira.


Nadam se da je edamer.

Danijel

Kako mi je prva četvrt promakla za jedan dan, a želio sam snimiti "Mjesečev X" i "Mjesečevo V", nije mi preostalo ništa drugo nego kopati po starim fotografijama i tražiti jesam li kojim slučajem uspio to snimiti ali nisam obraćao pažnju na to.

I jesam. :D

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Bravo  ;) Ništa lepše nego snimiti nešto pa tek kasnije otkrivati šta je zapravo snimljeno.

Luger

Kao rukom napisani X i V.  :o
Nisam ni znao da je to cesto trazena meta na Mjesecu. Bravo Danijele!

Danijel

Može to još bolje, da bi bilo savršeno trebalo bi vrebati pravi trenutak jer se X vidi samo nekoliko sati. Da, Mjesec je zanimljiv za promatranje i snimanje. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT