• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

IC 5146 / C19 - Cocoon nebula

Started by vlaiv, July 22, 2017, 05:49:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Sinoc sam izasao da odradim kolimaciju primara na RC-u, i nakon toga sam snimio Cocoon, vise da proverim kolimaciju, a i interesantan mi je objekat, pa rekoh da probam

120x1m, IDAS LPS P1, ASI1600 @-20C (zapravo dosta frejmova je bilo na -19.7C, bilo je pretoplo da bi hladjenje spustilo na -20C, radilo je na 100% i uspelo samo do -19.7C)

Seeing odlican, transparencija mizerna (AOD ~0.5)

Uletela mi cestica prasine izmedju snimanja i flat-ova (neverovatno, u samo tipa 2 minuta dok sam montirao flat panel, verovatno dok sam okretao teleskop na gore) i zbog toga je svetla krofna na vrhu slike. Koliko vidim, znatno sam popravio kolimaciju, ostalo je mozda jos malo da se dotegne, i dalje u levim coskovima zvezde nisu skroz dobre, mozda je gornji levi cosak najgori.

Evo i slike, klasicna obrada + denoise, suvise noise-a ima zbog lose transparencije i niskog signala nebule.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Yagodinac

Ladno nisam pročitao post do kraja i video krofnu. Pola sata sam upoređivao fotke drugih autora sa tvojom i zamalo da pitam kako ti imaš planetarnu a drugi ne; i onda sam dovršio čitanje posta...

Naravoučenije: čitaj Milane. Čitaj pre nego što zineš. Čitanje je stvorilo čoveka.

kruska

Slika je super a i planetarna maglina(djevrek) je kao prava.
Nemam primedbi uopste a cekaj da ispeglam maglinu
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

vlaiv

@Yagodinac

Hahaha, nije mi uopste palo na pamet da izgleda kao planetarna maglina :D

@Kruska

Palo je i meni na pamet da je ispeglam, al na flat-u pa da onda ponovo uradim kalibraciju i stack, al kad sam pogledao bolje flat, okolo se nalaze i legitimne krofne preklopljene, tako da nemam pojma
kako bi ocistio tu jednu a ostavio ostale. To nazalost prevazilazi moje umece obrade.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska


malo layer samo zvezde
I malo peglanje pozadine u clone stamp tool.
moze I bolje a oovo je na brzinu
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

vlaiv

@kruska

Dobro si ti to "opeglao", nista se ne primeti da je bilo krofne.

Znaci postupak bi bio - odaberem svetle zone (zvezde) -> nov layer koji ide preko, a stari layer clone stamp i cistim pozadinu (ako zakacim zvezdu nije strasno jer ce preklopi layer od gore)?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

@kruska: a jel može da se napravi maglina tamo gde je nema? Da se ne mučimo ovoliko oko snimanja i obrade ;D ;D

kruska

ja mislim da je 3d tiff sledeca etapa u obradi slike.
vise ni dpbra montaza ne treba  :o ;D ::)
samo opalis kameru i program ispegla sve startrails, i greske useverenja
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

kruska

od prvog originala treba prvo napraviti layer u regijimagline sa zvezdama i sa crnom pozadinom posto je na slici pozadina bila vrednost 41/45

onda se od drugog originala izbrise kompletna regija magline i podesi pozadina ne mestu magline oko 41 a sve to pomocu clone stamp tool ili spot healing brush tool
spoje se 2 layera po principu screen i to je to
mozete i fade   
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Treći način: dva layera pa na donjem curves, kao u Vodiču: pipeta i cepaj. Posle samo obrišeš deo gde je "maglina" na gornjem.
Četvrti: napraviš veštački flat pomoću blur ili median filtera, pa oduzmeš od osnovne slike. Naravno, ovo isto pomoću dva layera pa obrišeš gornji gde je maglina.
Ima sigurno i peti i šesti...  8)