• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moj dnevnik posmatranja :)

Started by lucky, August 10, 2017, 01:23:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lucky

Ali svakako danas i sutra uveče posmatraču Perzeide :) jedva čekam.
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

Yagodinac

Quote from: lucky on August 11, 2017, 02:29:46 pm
( Ko je bio u Skoplju zna da je blizu planina Vodno )


Prokrstario to brdo od Krsta do Matke, retkost je da pored nekog većeg grada postoji interesantna planina. Obično moramo da vozimo stotine kilometara. Verujem da je dobra lokacija za posmatranje upravo iz činjenice da je relativno visoko.

lucky

Jeste fina lokacija i baš je blizu visina je oko 1000m kod Krsta. Distanca moje naselje i Vodno je oko 7km tako da još malo da naučim šta kako sa mojim teleskopom i onda destinacija Vodno :)
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

Boki Aristarh

Lucky,
welcome in astro-world....
Sve čestitke za kupovinu teleskopa, nadam se da si zadovoljan izborom...
Naravno ovo je tek prvi teleskop, biće toga još...
Ne zameri ali imam još jedan savet za tebe ako nisi to već uradio.
Instaliraj na mobilnom neku od "real sky view" aplikacija npr. Google SkyView ili Celestron SkyPortal (ima ih na Play prodavnici free) i one ti interaktivno pokazuju koji je objekat u pravcu u kome je postavljen telefon, planete, zvezde, magline, sazvežđa... Vrlo praktična stvar, u Stelariumu posle možeš u detalje....
Samo napred i obavezno odradi platno oko otvorenog dela telekopa zbog kontrasta!
Clear skies.

zligor

SkEye je isto dobra aplikacija. Sa plej prodavnice takodje. Jako malo memorije zauzima, a posebno mi se svidja sto ima nocni rezim (priguseno osvetljenje u crvenoj boji).
TS 10x60LE

lucky

Hvala Boki :) Ovih dana bilo je baš oblačno u Skoplju pa nisam ni imao mogućnost da gledam u nebu. Oko aplikacija baš sam pre neki dan instalirao SkEye ali nije radio na moj Alcatel Pixi telefon :) Tako da hvala na savetima oko drugih aplikacija još sada ću ih instalirati.
- Imam jedno pitanje oko platno. Kakva vrsta da bude to platno koje je najbolje za korišćenje?
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

Sekula

Quote from: lucky on August 13, 2017, 11:24:16 pm
Hvala Boki :) Ovih dana bilo je baš oblačno u Skoplju pa nisam ni imao mogućnost da gledam u nebu. Oko aplikacija baš sam pre neki dan instalirao SkEye ali nije radio na moj Alcatel Pixi telefon :) Tako da hvala na savetima oko drugih aplikacija još sada ću ih instalirati.
- Imam jedno pitanje oko platno. Kakva vrsta da bude to platno koje je najbolje za korišćenje?


Crna likra.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

marino

Cestitke i hvala na podijeli iskustva prvog svjetla....to su oni trenutci za koje vrijedi zivjeti
Vidulini Observatory

lucky

Hvala svima evo kako sam ja modificirao moj teleskop :-) Koristio sam hamer crne boje. Bila je muka malo ali uspešna operacija :D

130/650 Dobson Skywatcher FLEX

dejravian

 :) :) :) Čestitam Lucky na kupovini svog prvog teleskopa ... a isto tako srdačna dobrodošlica u naš klub ljubitelja astronomije . 
NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55

lucky

Hvala Dejravian :)

15.08.2017

Malo kasnim ali nisam imao vremena da se javim. Otkako sam napravio uspešnu zaštitu od crnog hamera to veče naravno nisam mogao a da ne pogledam u nebu. Od moje kuće konačno sam imao mogućnost da pogledam i Saturna. Namestio teleskop podesio red dot tražilac. Prvo sam koristio 25 mm okular uz 2x Barlow. Nije prošlo ni jedan minut a već sam pronašao Saturna ja presrećan :) Odma sam promenio okular i stavio 10mm uz 2x Barlow. Prelepo je bilo, pravo uživanje. Video sam 4 satelita Saturna pretpostavljam da je najsvetljiji bio Titan ali nisam siguran.
- E krivo mi je bilo što nisam mogao da primetim Saturnovi prsteni ali ipak uživao sam skoro 1h vremena. Posle oko 00h ako tačno pamtim izašao i mesec. Odličnu poziciju sam imao pa još bolje sam video njegove kratere konačno njegovo osvetljenje nije bilo 80-90%
- Imam jedno pitanje oko okulara i barlow. Šta mi vi predlažete kao što već ste mi pomogli oko 200x max povečanje bi bilo dovoljno za moj teleskop. Pa dali da kupim neki okular 6.5mm uz barlow od 2x imao bi 200x pa verujem da tada video bi Saturnovi prsteni ili da naručim barlow x3 pa uz okular od 10mm bi imao skoro isto 200x . VEDRO !!!
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

StevanS

Čestitke za novi teleskop.
I dobro došao u posmatrače neba.
Imam malu primedbu, Kažeš da si video Saturn i četiri satelita a nisi mu video prstenove, hmmm.
Mislim da si video Jupiter sa četiri satelita, jer je ne moguće da si video Saturn bez prstenova a video si mu satellite.
Priznajem da ja još nisam video Saturnove satellite a prstenove sam mogao da podelim.
Iskusniji astronomi će verovatno znati bolje, možda ja grešim ili se nisi dobro izrazio u opisu gledanja.
Pozdrav
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

lucky

August 17, 2017, 11:05:00 pm #27 Last Edit: August 18, 2017, 12:00:05 am by lucky
Quote from: StevanS on August 17, 2017, 10:03:24 pm
Kažeš da si video Saturn i četiri satelita a nisi mu video prstenove, hmmm.
Mislim da si video Jupiter sa četiri satelita, jer je ne moguće da si video Saturn bez prstenova a video si mu satellite.


Hvala Stevane :) Iskreno ja sam bio siguran da sam gledao Saturn pa sam izbrojao 4 satelita ali izgleda si upravu i da sam ja gledao to veče Jupiter sa četiri satelita ali svakako je bilo uživanje.
130/650 Dobson Skywatcher FLEX

StevanS

Lucky,
Prvi planet koji sam video, ne računajući Mesec je bio Jupiter, negde u zimsko vreme.
Sada on brzo zalazi za horizont već negde oko 21.00, ima lepo vidljiva 4 meseca.
Može da se vidi sa uveličanjem već od 40x pa na više a šare se lepo vide od 100x i više. pega se raspoznaje kod uveličanja od 250 pa na više, sve pod vrlo dobrim posmatračkim uslovima.
Sad je vreme Saturna, kji je u svom zenitu baš oko 21.0 ali lepo vidljiv do 23.00.
Već od uveličanja 40x vidi mu se šeširić a sa 100x je totalno prepoznatljiv.
Ja nemam Newtona već 1x Maksutov i ostalo refraktore, 1, 50mm durbin 20-40x, 2, 80mm 25-60x i 3, 80mm APO 480mm kod koga ne idem sa uveličanjem preko 200x
Na tvoje pitanje šta da uradiš da vidiš Saturnov prsten, predlažem ti da proveriš kulimaciju, to ti je provera optičkog pita kako bi dobio jasnu sliku bez izobličenja, ima na internet tona opisanih primera i jednostavnih štap-kanap načina.
Ako je ona dobra, morao bi da sa okularom 10mm (90x uveličanje) vidiš prstenove, a sa 10m + Barlov 2x još bolje ali samo ako su idealni uslovi za gledanje.
Ja sam nakon onog pisanja proverio sa malim 50mm i uveličanjem 40x sa terase na Novom beogradu i Saturn se lepo video sa prstenom koji ga i krasi.
Ne znam koja ti je lokacija a od toga najviše zavisi šta ćeš moći da vidiš.
Ako hoćeš slobodno mi pisi na Mail da ne gušimo ostale naprednije učesnike sitnicama koje su oni prošli godinama ranije, haha.
Maksutov 200mm fl 2500;
TS Photoline 80mm APO;
Bushnell 20-60x80 ED;
Nikon Astro Binocular 8x50;
Pentax 8x35ED;
EQ6R; EQ5; S.W. Advanturer

lucky

Ma naravno eto to je bila moja početnička greška, nešto sam se zeznuo dok sam gledao u Stellarium i onda mislio da gledam Saturn , a ustvari sam gledao Jupitera ali ipak je bilo uživanje. Naučena je još jedna lekcija :) Javim ti se svakako na email.
130/650 Dobson Skywatcher FLEX