• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Orion snimljen iz samog Sarajeva :)

Started by sarajevo, August 28, 2017, 03:39:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sarajevo

"Zvjezdano porodilište Orion"



Difuzna maglina "Orion" (M42) i emisiona maglina "Running man" (NGC 1973)
Lokacija: Sarajevo (Stup), 2017.
Oprema: SW 120mm/900mm APO, Canon 1100D mod, FR FF 0,85x
Vođenje: QHY-5LII
Snimanje: 32x4 min (Dzan Jasarevic) + dark, flat i bias frejmovi
Obrada: Pixinsight, Photoshop (Alan Catovic)
Maglina, maglica ili nebula (lat. nebula = magla) je interstelarni oblak sastavljen od prašine i plinova. Magline se svrstavaju u sljedeće klase prema njihovom sjaju:
- Difuzne magline, koje predstavljaju svijetle magline;
- Emisijske magline, koje predstavljaju iznutra osvijetljene oblake joniziranog plina. Dva najjednostavnija tipa emisijskih maglina su HII oblasti i planetarne magline.
- Odrazne magline, koje su osvijetljene svjetlošću koja se reflektira s obližnjih zvijezda. Kao primjer za to može se uzeti magličasti prostor unutar zvjezdanog jata Plejada.
- Tamne magline su neosvijetljene magline, a mogu se otkriti kada zamrače zvijezde ili druge magline. Najpoznatije od njih su maglina "Konjska glava" u sazviježđu Orionu i maglina "Vreća uglja" u Južnom krstu.
HII oblasti su mjesta gdje se rađaju zvijezde. Formiraju se kad se veoma difuzni molekularni oblaci počnu sažimati pod uticajem vlastite gravitacije usljed eksplozije obližnje supernove. Oblak se sažima i dijeli, ponekad formirajući na stotine novih zvijezda. Novonastale zvijezde joniziraju okolni plin i proizvode emisijsku maglinu.
Ostale magline formiraju se iz ugašenih zvijezda. Zvijezda koja se podvrgava transformaciji u bijelog patuljka otpuhuje svoj vanjski sloj i formira planetarnu maglinu. Nove i supernove također mogu kreirati magline poznate kao ostaci nove i ostaci supernove.
M42 sa slike je difuzna maglina koja se nalazi južno u sazviježđu Orion. Jedna je od najsvjetlijih maglina, i vidljiva je golim okom. Nalazi se na udaljenosti od oko 1350 svjetlosnih godina i najbliži nam je region formiranja zvijezda. Procjenuje se da joj je prečnik oko 24 svjetlosne godine, a masa joj je veća od mase Sunca oko 2000 puta.

Luger

Meni se jako svidja, posebno sto si  snimao u takvim uslovima. Jesi li koristio CLS filter i na Orionu, kao na Veil nebuli?

lucky

130/650 Dobson Skywatcher FLEX

sarajevo

Quote from: Luger on August 29, 2017, 12:00:10 pm
Meni se jako svidja, posebno sto si  snimao u takvim uslovima. Jesi li koristio CLS filter i na Orionu, kao na Veil nebuli?


Da