• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoć oko izbora novog teleskopa

Started by Miroslav, December 17, 2017, 07:25:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Miroslav

Pozdrav svima, nov sam na forumu. Dolazim iz Zrenjanina (učenik Miše Bracića).

Treba mi vaša pomoć. Već par godina imam teleskop SkyWatcher EQ2 80/900 i sad bih hteo da kupim novi. Da li biste mogli da mi predložite neki teleskop do 700e pogodan za astrofotografiju?

SkyWatcher 80/900 EQ2, Nikon D3000

Yagodinac

Ja bih preporučio ono što i sam imam: SW 150/750 reflektor. Za te pare jednostavno odličan, a generalno jako upotrebljiv za astrofotografiju. Međutim, veći problem je montaža.
U TS-u bi tubus bio malo preko 200e, i EQ3 Skyscan 470e. Pritom bi to bio neki apsolutni minimum, uz kasnije dokupljivanje koma-korektora (koji ja kupujem evo već deset godina, i nikako da mi stigne), regulisanje praćenja (montaža ima auto-guide port, pa ti treba kamerica za u tražilac, to je još 1-200e), laptopa i PHD; i to bi bilo to - onda si u potpunosti opremljen za duge ekspozicije.

Međutim, ovde ima par problema. Prvi je taj što su ovo cene u DE bez carine i poreza, pa tako tih 700 planiranih ojra vrlo lako može da naraste. Ili da dodaš još neke pare i uzmeš u TC kod Lajoša - jes malo skuplje nego u DE ali imaš i garanciju ako nešto krene nizbrdo. Drugi, veći problem, je nosivost EQ3 koja je deklarisana na 4kg, a sam 150/750 je kilo teži, plus DSLR. Otprilike bi to radilo ali uz maksimalnu pažnju oko balansiranja i to kad nema nikakvog vetra.

Ako si u prilici da malo sačekaš i dodaš još neku kintu to bi bilo najbolje: EQ6 skyscan je fenomenalna montaža za astrofoto, a onda pitanje teleskopa postaje manje bitno - uz dobru montažu svaki teleskop radi dobro; obrnuto ne važi. Njena najveća prednost je što kukaš samo jednom - dok brojiš 1500e. Posle toga se do kraja života smeješ dok je upotrebljavaš. Za manje montaže verujem da je obrnuto.

spadej

Zdravo Miroslave, dobro dosao.
Pre neki dan je okacen oglas, Luger prodaje visak opreme. Ima svega, a Luger je jedan od najaktivnijih astrofotografa...
Pogledaj ovde: http://forum.astronomija.org.rs/astroberza/prodajem-visak-astronomske-opreme/msg72174/#msg72174

vlaiv

Uh, vrlo nezgodna situacija :D

700e je malo para za astrofotografiju. Kako god okrenes, obrnes uvek ces se naci u situaciji da ti fali novaca.

SW 130PDS je sad u teleskop servisu 192e, EQ3 astrofoto verzija (minimum minimuma) je 318e, sve to zajedno kad porucis i kad ti stigne ces platiti oko 700e (sa porezom, carinom, transportom).

Covek bi pomislio da je to to, al ce ti zafaliti neki adapter (u zavisnosti od foto aparata T2 adapter, dodaj 30-40e), idealno bi bilo koma korektor (150e) i vec si presisao cifru.

Druga opcija koja bi mogla da se uklopi u budzet je polovna kupovina. Teleskop sa koji Luger prodaje je dobar za kako astro foto tako i vizuelno, dobijas i koma korektor pride i sve to za 300.
Problem je naravno sto to treba montirati na neku EQ montazu - EQ5 minimum - a sama po sebi ta montaza je tipa 700-800e.

Naravno mozes i jeftinije da prodjes, al ces morati da se pomucis - Uzmes Eq5 glavu u TS za 220e, dodas motore za pracenje - 100-125e, znaci 350e + carina, pdv i transport 460e (vec smo probili budzet za 60e) i onda ti jos ostaje da napravis tronozac :D - odnosno ili pravis ili nadjes neki geodetski, ili neki vojni polovni i napravis adapter za Eq5 glavu.
Mozda mozes sacekati da neko upgrade-uje svoj mount sa Eq5 na nesto ozbiljnije pa ponudi polovan eq5 - al mi smo jako malo trziste i nema toliko polovne ponude.

Ako hoces da se bavis samo planetarnom fotografijom, tu bi se mozda i mogao uklopiti u budzet - uzmes nesto ovako:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3893_Skywatcher-Skymax-102---GoTo-Maksutov-telescope-102-1300mm.html

Znaci 102mm Maksutov na az motorizovanoj montazi i dodas planetarnu kameru tipa ASI224MC

To sve te izadje sa svim dadzbinama: 830e - op, opet smo probili budzet :D

Mozda jeftinija kamera? Ustedeces tipa 80e, al i dalje smo preko 700e


Mozes i da razmisljas na sledeci nacin: Uzmi neki fini teleskopcic na Eq3 motorizovanoj montazi kao upgrade za vizuelno, a za astrofotografiju ne koristis teleskop nego montiras fotoaparat direktno na montazu i koristis objektiv. Objektiva ima polovnih mnogo veci izbor, i ne treba ti autofokus, stabilizacija slike i slicno - treba ti neki manuelni objektiv sa dobrom optikom malo vece fokalne duzine. Tako ces dobiti priliku da se upustis u astrofotografiju (obrada, stackovanje i slicno) i steknes iskustvo.

Sta god da odaberes od ovih opcija nazalost nije nesto sto se kasnije moze prosiriti kad ti porastu apetiti - moraces menjati. Za nesto sto je "prosirivo" kasnije treba ipak vise inicijalno uloziti.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Miroslav

Hvala svima na savetima, ja bih najradije kupio od Lugera tubus i koma korektor, ali ne bih bio u prilici odmah da kupim i montažu. Morao bih da sačekam leto da uzmem i montažu pa zato razmišljam da li je pametno da to uradim jer ne bih koristio teleskop do tad, samo bi stojao u torbi. Do sad sam mislio da bi EQ3 montaža za taj teleskop bila dovoljna, ali koliko vidim moram makar EQ5 montažu nabaviti. Znam da je 700e malo za astrofotografiju, ali sad ako bih uzeo tubus i koma korektor za 300e, montaža bi izašla još oko 350,400e bez motora. Motori bi me u tc-u izašli oko 160e i to bi bilo to jer T2 adapter, laptop i DSLR imam. Da li bi ovo bilo dobro rešenje pošto bi ipak teleskop stojao oko 6 meseci u torbi bez korišćenja?
SkyWatcher 80/900 EQ2, Nikon D3000

Luger

December 18, 2017, 07:19:55 pm #5 Last Edit: December 18, 2017, 07:29:48 pm by Luger
Miroslave, dobrodosao na forum.
Kao neko ko je imao Njutna 150/750, mogu da ga od srca preporucim. Jos uvijek on kod nas vazi za best buy, jer je najvise "univerzalan", dobar je i za posmatranja, dobar je i za astrofotografiju.

Budzet jeste mali za astrofotografisanje, ali, nemoj da te to pokoleba. Kad nesto volis nema prepreka. Primjera radi, ja sam i na 70/900 na eq2 montazi, kacio aparatic i snimao Mjesec i planete. Kasnije, kad sam kupio Eq3 i 150/750, sreci nikad kraja. A onda se ispostavi da treba stotinu drugih stvari, te motori, te vodjenje, te jaca montaza, te filteri... koliko to para odnese, bolje da ne znam.Znam samo da je mnogo.  ;D
Elem, posto je i moj budzet za kupovinu teleskopa bio skroman, ja sam isao tako postupno. 

Uz puno uvazavanje svih preporuka (jer ljudi sa ovog foruma su svakako mnogo kompetentniji od mene i uvijek se potrude da daju sto precizniju i detaljniju preporuku) i ne zeleci da uticem na tvoj izbor, samo sam prenio moje iskustvo i nacin kako sam za nekoliko godina dosao do malo pristojnije opreme. Sve se svodi na to da li mozes da cekas i da ustedis barem jos toliko. Ako mozes, super, ako ne mozes, onda polako, jedno po jedno. Ja nisam mogao da cekam.  :)

Ako se odlucis za Skywatcher 150/750, svakako uzmi u obzir i ovaj koji ja prodajem, bukvalno je kao nov, svega par puta je "pogledao u nebo" po rijecima prethodnog vlasnika, a i vidi se po stanju u kojem se nalazi. Za cijenu samo novog tubusa kod nas ili iz TS-a, dolazi i koma korektor i jako kvalitetna i debela transportna torba.

Montazu Eq5 (koju sam motorizovao i kompjuterizovao) sam prodao i ona jeste neki minimum za malo ozbiljniji pocetak, ali, i uz EQ3 sam se nauzivao pod vedrim nebom.

Pretece me Miroslav sa odgovorom, a pola sata kuckam.  :)

Maki

Montaža je mama i za vizuelno, a koliko razumem astrofoto ljubitelje tu tek mora da je ozbiljna.
Znam da je budžet ograničenje, ali u principu ako ti kažu da treba EQ5 za početak, gadjaj ga odmah. Ako kupiš EQ3 kupovaćeš posle opet EQ5 a EQ3 prodavati...uz gubitak.
Lako je meni da popujem jer nisam u stisci, ali mislim da tubuse možeš svakakve...montaža pak mora da bude od početka kako valja, a ne da dune lahor i sve krene da se klima.

Ako mene pitaš ja bih na tvom mestu kupio za 700 odličnu opremu za visual, dakle ono što ti preporučuje vlaiv.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Yagodinac

Ja tek sad videh da Luger prodaje takav isti teleskop  ;D
Generalno polovne stvari kad su teleskopi u pitanju, isto kao i DSLR-i, raznorazna optika, automobili i gomila druge tehnike - su pravi izbor. Svi uglavnom dosta dobro čuvamo svoje stvari, to se i ne haba u suštini. Nije mala stvar uštedeti nego jedini problem je: mi smo malo tržište. Možeš čekati godinama da se pojavi neka polovna montaža koju tražiš, ili teleskop, a možeš imati sreće da se očuvan primerak nudi baš sad.
Nije moje da ti nešto sad tu sugerišem, ali Luger je potpuno u pravu za postupnu kupovinu. Prednost je što opremu možeš u međuvremenu da koristiš. Npr sad uzmeš tubus i EQ5 bez motora, a kad bude love uzmeš motore i voziš. U međuvremenu gledaš sva ta čudesa. Evo primera dobre (i jeftine!) motorizacije za nju:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7293_Skywatcher-Dual-Axis-Motor-Drive-Set-for-EQ5-Mount-with-Autoguider-Interface.html

Tu nemaš Goto mogućnosti, koje jesu korisne, ali ako koristiš laptop za guiding onda ti svakojake mape i planetarijum softver uvek stoje na dohvat ruke. Uz tražilac i lap-top nikad, ali nikad nećeš biti zaglavljen i u nemogućnosti da pronađeš neki objekat. Problem može nastati kad prepotentni čovek bez lap-topa juriša na neku vizuelno nevidljivu NGC galaksiju ili planetarnu - ovde postoje brojni primeri iz ličnog iskustva...  ;D

Miroslav

Mislim da ću tako i uraditi jer mi to deluje kao najbolje rešenje. Jedini problem je što ne odlučujem sam da li ću kupiti ili ne pošto imam tek 16 godina pa prvo moram da ubedim svoje da bi ovo bilo najbolje rešenje  ;D . Takva motorizacija za EQ5 bi isto bila super, jer ću svakako koristiti lap-top za guiding.
SkyWatcher 80/900 EQ2, Nikon D3000

dejravian

NEQ6 PRO Syn Scan GO TO , 150/750 N .<br />Okulari Super 25 i 10 mm<br />Barlow 2x ,<br />Canon EOS 600D . Canon EOS 450d mod , Canon EOS 350d mod , 18-55