• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Popularizacija, edukacija i promocija astronomije na jumbo plakatima

Started by marino, March 01, 2018, 12:13:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

Stalno pricamo kako nije naodmet popularizacija astronomije i astronautike...slijedom okolnosti i dobrom voljom aktera u Puli kod glavne poste (citaj nemozes biti u Puli a ne vidjeti ih) postavljena su dva jumbo (4x3m) plakata na temu astronomije i astronautike...

Atraktivan dizajn i graficku pripremu napravio je Vasilije Ristović, plakatna mjesta, tisak i plakatiranje odradili su prijateljski prijatelji iz djetinjstva Marko i Silvija Burić (FABRIKA doo, Pula)

Astronomski plakat pokazuje cime se pretezito bavimo pri Astronomskoj udruzi Vidulini a Astronauticki plakat pokazuje cime se bavimo na tom polju. Plakati ce ostati barem 60 dana na iznimno vidljivom i frekventnom mjestu.

Hvala ekipi koja je na ovaj i onaj nacin sudjelovala u ovome... Sta kazete, ima li tako nesto smisla, valja li to, a moze i prijedlozi i ideje za daljnje slicne stvari...
Vidulini Observatory

vlaiv

Ja sam odusevljen.

Iskreno, ne mogu ni da zamislim kakav ce efekat "u narodu" postici takvi plakati, ali me jako interesuje. Ako nista drugo, mozete pratiti efekte putem promene broja (povecanja) posetilaca na navedenom sajtu, a moguce i da ce vas neko kontaktirati da pita "o cemu se tu u stvari radi" :D

Sa druge strane, da neko postavi takav plakat ovde, u najmanju ruku bih ocekivao da bude obelezen kao "strani placenik - domaci izdajnik" ili "istureno odeljenje nase, holivudska projekcija" jer svi znamo da je zemlja ravna, a mesec projekcija reflektorom iz pravca holivuda.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

marino

evo i mikro jpeg postera...
plakati su postavljeni jucer kasno predvecer...i povratne reakcije poznanika i slucajnih prolaznika koliko cujem, vidim i koliko mi je receno su odlicne...vasko je odradio predobar posao i cini se kako ce plakati privuci pogled...nastojali smo ih uciniti vizualno atraktivnim a to i je cilj popularizacije/edukacije/promocije..."da ljudi vide" a sto ce razmisljati to je na onome tko ih vidi
ali vizualni poticaj je tu, da potakne znatizelju i "ukrade" paznju

PS ja sam istina htio neke prilicno obnazene cure da stavimo ali vasko je imao drugacije misljenje :) :)
Vidulini Observatory

VaskoGM

Quote from: marino on March 01, 2018, 01:20:44 pm
PS ja sam istina htio neke prilicno obnazene cure da stavimo ali vasko je imao drugacije misljenje :) :)

Brinula me bezbednost saobracaja  ;D

Quote from: vlaiv on March 01, 2018, 12:59:14 pm
Sa druge strane, da neko postavi takav plakat ovde, u najmanju ruku bih ocekivao da bude obelezen kao "strani placenik - domaci izdajnik" ili "istureno odeljenje nase, holivudska projekcija" jer svi znamo da je zemlja ravna, a mesec projekcija reflektorom iz pravca holivuda.

Bas vala... a i da hocemo da stavimo nesto na bilbord ne bi dosli nikada na red od odvratnih, lazljivih, napumpanih, politicarskih glavudza  >:(
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

marino

btw, iako nije sluzbeno jos nigdje nista napisano....na desnom plakatu imate prigodu vidjeti kako ce izgledati letjelice HISTRION 111 i HISTRION 112 koje idu u bliski svemir ovog ljeta, negdje sedmi mjesec cca

za tjedan ili dva na demo letove (citaj bacanja i razbijanja :) ) ide test model H 109
Vidulini Observatory

VaskoGM

Quote from: marino on March 01, 2018, 07:00:15 pm
btw, iako nije sluzbeno jos nigdje nista napisano....na desnom plakatu imate prigodu vidjeti kako ce izgledati letjelice HISTRION 111 i HISTRION 112 koje idu u bliski svemir ovog ljeta, negdje sedmi mjesec cca

za tjedan ili dva na demo letove (citaj bacanja i razbijanja :) ) ide test model H 109

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija