• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiterova opozicija 2018

Started by Laci, May 13, 2018, 03:45:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

U subotu, nešto posle ponoći Jupiter i pega u tranzitu su izgledali veoma lepo u okularu na Dobsonu pa sam montirao Sonija na nosač da snimim celi prizor. Sama planeta je dosta nisko u ovogodišnjoj opoziciji, nešto ispod 30 stepeni u kulminaciji (zona turbulencija) a trenuci mirne atmosfere poprilično retki.

Snimano afokalno Dobson SW 355/1650 + okular GL 9mm + Sony DSC-H10
Kamera konstanta 0,17"/pikselu
Stekirano oko 1000 kadrova u Autostekeru i obrađeno u Registaksu, veličina slike je 50 procenata originala
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Luger

Jako lijepo Laci.
Dva dana prije, 10.05. Maki i ja smo paralelno posmatrali i snimali Jupiter i komentarisali tranzit Io.
Io je zgledao trodimenzionalno zahvaljujuci sjenci koja se vidjela blago, skoro samo u naznakama. Zaista lijep prizor.

vlaiv

Uopste nije losa slika, pogotovu sa obzirom na opremu koriscenu i metod snimanja - afokalno.

Malo mi smeta sto je "naopacke" :D

Jel taj dob ima tracking ili je "rucno" vodjen?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Laci, lep rezultat, posebno kolorit. Nadao bih se vecem broju detalja s obzirom na aperturu tvog dobsona, medjutim, afokalnom metodom  nije najlakse izvući pun potencijal opticke rezolucije.

Potvrdjujem da je subota bila odlicna za Jupiter. Par prijatnih sati posmatranja i jedan snimak:
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Laci

Quote from: Luger on May 13, 2018, 11:05:04 pm
Jako lijepo Laci.
Dva dana prije, 10.05. Maki i ja smo paralelno posmatrali i snimali Jupiter i komentarisali tranzit Io.
Io je zgledao trodimenzionalno zahvaljujuci sjenci koja se vidjela blago, skoro samo u naznakama. Zaista lijep prizor.


Prvi put kada sam posmatrao većom aperturom Jupiter i tranzit senke satelita Io (apertura 355 milimetara i okular 9mm 183X uvećanje) veoma me je prijatno iznenadio efekat prostora koji si opisao. Taj osećaj trodimenzionalnost u okularu je nešto što nisam doživeo posmatrajući niti jednu fotografiju. 
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

May 14, 2018, 04:55:00 pm #5 Last Edit: May 14, 2018, 05:27:21 pm by Laci
Ako nekoga zanima, prilažem fajl sa tranzitima i okultacijama Jupiterovih satelita tokom ovogodišnje opozicije za period maj - jul. Crvenim slovima sam označio događaje koji se poklapaju sa kulminacijom Jupitera za određeni datum. Obratiti pažnju da su vremena u spisku iskazana po letnjem računanju vremena (UT + 1) a za naše lokalno vreme na sve to još dodati jedan čas. Na primer, tranzit satelita Io počinje 16. maja I : Tra start: 16 May 2018 23:08 dok je po našem lokalnom 17. maja u 00:08
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: vlaiv on May 14, 2018, 11:40:30 am
Uopste nije losa slika, pogotovu sa obzirom na opremu koriscenu i metod snimanja - afokalno.

Malo mi smeta sto je "naopacke" :D

Jel taj dob ima tracking ili je "rucno" vodjen?


Ručno vođenje
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: VaskoGM on May 14, 2018, 03:51:12 pm
Laci, lep rezultat, posebno kolorit. Nadao bih se vecem broju detalja s obzirom na aperturu tvog dobsona, medjutim, afokalnom metodom  nije najlakse izvući pun potencijal opticke rezolucije.

Potvrdjujem da je subota bila odlicna za Jupiter. Par prijatnih sati posmatranja i jedan snimak:



Bravo Vasko, fantastično izgleda!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Danijel

Quote from: VaskoGM on May 14, 2018, 03:51:12 pm
Laci, lep rezultat, posebno kolorit. Nadao bih se vecem broju detalja s obzirom na aperturu tvog dobsona, medjutim, afokalnom metodom  nije najlakse izvući pun potencijal opticke rezolucije.

Potvrdjujem da je subota bila odlicna za Jupiter. Par prijatnih sati posmatranja i jedan snimak:



Prekrasna fotografija! :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Maki

Subota kako gde...kod mene i ne baš nešto, ali grad lagano počinje da se zagreva tokom dana i onda su temperaturne razmene vece tokom noći.
Mislim da je najbolji seeing do sada bilo ono što sam uhvatio sa terase u 5 ujutro (dok drvo još nije olistalo) i deo posmatranja sa DB (2 puta). Fali prošlogodišnjih 5 stepeni više realno.
Ali svakako je taj tranizit u opoziciji interesantna stvar. Obično mi je najmanji skop od 71mm dovoljan da vidim tranzit, a ovde se jedva nazirala senka oko Ioa...ali je zato bilo jasno i da se radi o disku, na već 158x u 100mm...dakle da ne gledam Airy nego minijaturni diskić.
Ili ja to sebe lažem.  ;D
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

markompopovic

Wow, ja sam pokusavao ali nazalost u subotu je bilo oblacno, par dana pre toga nije bilo detalja na vecim povecanjima. Tako da cekam da se razvedri da pokusam ponovo.

Da dobijem trecinu kvaliteta kao vi bicu vise nego presrecan.

Jos jednom, svaka cast!
Celestron 150/750
10mm, 25mm, Apo Barlow 2,5X

gilecais

Vasko ovaj snimak Jupitera je prelep.Jako dobra obrada fotografije... :)

Luger

Kidas Vasko, kidas? :) Odlican je, po pravilu.
Evo snimka tranzita. Steta sto nije snimljen nekom kamerom, ovo je ipak dslr i okular 7mm.

Laci

Quote from: Laci on May 14, 2018, 04:55:00 pm
Ako nekoga zanima, prilažem fajl sa tranzitima i okultacijama Jupiterovih satelita tokom ovogodišnje opozicije za period maj - jul. Crvenim slovima sam označio događaje koji se poklapaju sa kulminacijom Jupitera za određeni datum. Obratiti pažnju da su vremena u spisku iskazana po letnjem računanju vremena (UT + 1) a za naše lokalno vreme na sve to još dodati jedan čas. Na primer, tranzit satelita Io počinje 16. maja I : Tra start: 16 May 2018 23:08 dok je po našem lokalnom 17. maja u 00:08


Dužan sam jednu važnu ispravku:
lokalna vremena se računaju po UT + 2 pa tako tranzit Io zapravo počinje 17. maja u 01:08 po lokalnom vremenu.

Luger sjajan ti je Jupiter :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Lepi su vam Jupiteri  ;D
Inače sad je prečnik najveći (44") i šteta je što ovde kod mene atmosfera baš svaki dan bude nestabilna i turbulentna. Kad je cele noći vedro onda jet-stream. Valjda je to za proleće uobičajeno.