• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Oću da kupim teleskop nudi li neko nešto bolje za iste pare

Started by lakicd, May 22, 2018, 03:54:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lakicd

Oću da kupim GoTo teleskop da olakšam traženje po nebu a istovremeno može i peške. Upitno je da li može praćenje dovoljno kvalitetno za osrednji AF.
Dakle kupio bi sa Teleskop.rs model:

SkyWatcher 150/750 Star Discovery GoTo

67000 rsd.

Pitanje su:

Da li neko nešto o ovom teleskopu zna išta višr od onoga što piše na netu da me ohrabri ili obeshrabri ?
Da li neko nudi nešto bolje za iste ili slične pare ?

Nov sam u astronomiji a mator u godimama. malo sam se igrao sa dvogledom i teleskopom celestron 70 travelscope. Jedva sam uspeo da vidim neke pruge na Jupiteru i nekakvu mrlju od Andromede. I još po nešto u Orionu ali ništa bitno.

Hvala na svakoj pomoći i ponudama

DL



Maki

Opet, ovo nije tema za AstroBerzu, ti tražiš savet.
Za te pare moja preporuka ti je Nexstar 6 koji se (neotpakovan) prodaje ovde na AstroBerzi.
Ista apertura, GoTo tracking, kompaktan, i sve što uz to ide.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

vlaiv

Aj dok Maki opet ne prebaci temu ;) da kazem i ja koju ...

Mislim da je taj 150/750 dobar teleskop, mislim da je cena korektna (tacno toliko izadje i narucivanje iz inostranstva uz sve dadzbine ne racunajuci postarinu).

Ja bih ga licno pre uzeo u odnosu na ovaj Nexstar 6 u oglasima, ne zato sto je Nexstar polovan, nego sto mislim da je 1500mm fokalne duzine previse za jedini teleskop. Uz taj teleskop i okular od recimo 25mm vec imamo povecanje od x60.

Sa druge strane, koliko vidim i ovaj 150/750 ima samo 1.25" fokuser, tako da nece moci da primi 2" okulare, al recimo sa 32mm okularom on daje ~ x24 sto je sasvim pristojan wide field. Uz to imace solidne planetarne performanse, tako da pokriva siroka interesovanja.

Polozaj posmatranja ce biti razlicit izmedju ova dva teleskopa - Nexstar je vrlo pogodan za sedeci polozaj, dok bi za Star Discovery verovatno bio ugodniji stojeci polozaj (nisam siguran koliko je visok tronozac, ali ako nije preterano visok, mozda je moguce i u sedecem polozaju posmatrati, osim mozda u zenitu). Star Discovery ima prednost u zenitu - ugodniji polozaj posmatranja.

Ono sto mi je "sumnjivo" na sajtu Teleskop Centra su navedeni okulari. Kaze da su 23mm i 10mm wide angle 62 stepena. Evo trazim vec pola sata ne mogu da nadjem da Skywatcher ili bilo ko drugi pravi takve okulare. Al zato vidim da su svi iz TC grupacije prepisali jedni od drugih te karakteristike - i u madjarskoj i hrvatskoj.

Uh, nasao, nije greska stvarno su ti okulari, u pitanju su neki "plastikaneri" (u pravom smislu reci, jer sociva nisu od stakla nego neki polimeri) - asfericni 60 stepeni 23 mm i 10 mm. Kostaju 9 dolara komad na e-bay-u. Za divno cudo jedan od istaknutih "ocenjivaca" okulara kaze da su izuzetno pristojni (za te novce) ali ne znam kako bi se ponasali na F/5, on ih je tesirao na na sporijim teleskopima.

Evo izvornog treda ako nekog zanima : [url]https://www.cloudynights.com/topic/503147-vite-23m-aspheric/[url]

Evo da rezimiramo, za ovaj Star Discovery:

Minus su mu: fokuser, okulari, trazilac (mada ne toliko bitan jer je goto u pitanju, ali treba da posluzi za inicijalizaciju same montaze).

Plus mu je sve ostalo.

Po meni, mozda najbolja kombinacija je taj Star Discovery AZ mount i regularni Skywatcher 150/750 sa 2" fokuserom i 30mm traziocem + jos par malo boljih okulara tipa ED 60 stepeni flat field (ili jos poznat kao BST Starguider), ali to pod jedan prevazilazi budzet (Goto su skupi) a pod dva nema kao gotovo resenje nego se mora kupovati iz delova.

Nemam pojma da li sam ovim pomogao ili odmogao.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

lakicd

 Nextstar 6se je lik prodao ali nije objavio. Hvala na pomoći. Oglas sam stavio na berzu jer nudim kupovinu. Ipak da bi kupio treba makar kratko iskustveno objašnjenje ili makar link na isto. Dakle oglas da želim da kupim stojii dalje pa kad se odlučim javiću šta sam pazario.

Maki

Stoji ovo sve što je Vlaiv rekao. Stoji i da je ovo više 'treba mi savet' tema nego 'kupujem tačno ono što znam da mi treba'....ne zameri.
Za 67 hiljada bih pre uzeo goto SW Mak 127 (imao sam ga, dobar je). Nepoverljiv sam prema kratkim Njutnima tog cenovnog ranga, kako u pogledu ogledala tako i ostatka izrade te potrebe da se kolimira.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

lakicd

Još jednom hvala na savetima.

Još jedno pitanje upućeno pre svega Maki-ju a i svima koji imaju ili su imali SW MAK 127.

Može li se išta od DSO videti sa ovim teleskopom.

Ne bi hteo da ga mogu koristiti samo za planete.

Makar nešto tj makar uvid kako DSO izgleda.

Mislim naravno što dalje od gradskog svetla

Hvala mnogo.




Yagodinac

Nisam imao taj teleskop ali da probam u međuvremenu da odgovorim: može da prikaže štošta i to relativno kontrastno, ne baš kao u refraktoru ali malo bolje nego u njutnu iste aperture; ali ima jedno "ali". Taj teleskop ne množe da prikaže mala uvećanja ako jednog momenta poželiš, ići ćeš njime do 40-50x i to je to. Po meni to nije nikakva neka mana, teleskop je teleskop i ne služi za 20x uvećanja; ali pravi deepsky osmatrači bi tu možda jedino bili malo indisponirani (osim, naravno, malom aperturom).

E da, SW127 se kolimira samo jednom. U fabrici  8)

Vezano za 150/750... To je odličan teleskop za te pare ali je malo trapav na planetama u odnosu na sve ostalo što može da se kupi za te pare. Međutim najbolji je na svetu kad treba da se na njega nakači DSLR i da se fotografiše. Uz koma-korektor to postaje klasični astrograf i jedino ga slabiji kontrast malo odvaja od malih apo-a, ali s druge strane, on tim malim apohromatima klase 80mm daje lekciju kad treba prikazati neke objekte slabije magnitude. Dakle ako ne planiraš astrofotografiju - go for max...  ;)

lakicd

Hvala svima na odgovorima.

Još uvek nisam ništa kupio a veoma sam blizu MAK 127 i to od  Teleskop.rs

Imam još nekolko dilema pa ako vas ne mrzi bio bih vam veoma zahvalan za odgovore i pomoć.

Što se tiče Planeta jasno mi je da mi je MAK više nego dovoljan.
Pored Andromede koja se vidi običnim dvogledom, hteo bi da vidim još koju galaksiju makar kao sivu mrlju sa kakvim takvim konturama.

Šta mogu da vidim sa MAkom ?

Što se tiče uvećanja od 40 ili 50, da li bi tu pomogao okular većeg broja kao npr x40 i ako da koji ?

Imam još jedno pitanje.

Vidim da na Teleskop.rs nude refraktore od 120 mm ahromate 120/600 i 120/1000 na EQ3 a cene su kao MAK 127.

Mogu li se ovi ahromati upoediti sa MAK-om što se performansi tiče ?

Naravno GOTO i portabinost ne treba spominjati.





Darchy

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

lakicd


Hvala na interesantnom linku.

Izgleda da long achro i maksutov imaju veoma slične optičke karakteristike (makar što se tiče terrestrial view)
Ipak, ima li neko iskustva sa pomenutim skywatch (120/1000 achro i MAK 127) ili sličnim teleskopima pre svega što se tiče DSO a što bi moglo prevagnuti oko kupovine.
Ukoliko je razlika neznatna onda će odlučiti gabariti i portabilnost.

Hvala unapred

VaskoGM

Imao sam Mak 127, kvalitet je izuzetan, opticki, mehanicki...
Ali je vazno biti svestan da je to je prvenstveno planetarni teleskop. Naravno da mogu da se ulove i posmatraju svetliji i kompaktniji DSO objekti ali se npr ne mogu videti strukture u galaksijama. i Andromeda je samo mrlja od svetlosti. Za DSO on se meni pokazao super jedino na M42 gde je bez problema prikazao strukturu nebule, planetarne magline M57 i M27 isto prolaze sasvim ok, kao i nekoliko globularnih jata gde je mogao da rastoci i nesto pojedinacnih zvezda u jezgru.

Sto se ahromata tice, ako ti ne smeta hromatska aberacija i on moze da bude ok naravno. Ja licno bih opet pre odabrao ovog maka nego ahromat makar bio i vece aperture od njega jer mislim da je bolje odabrati teleskop koji odlicno prikazuje ili samo planete ili samo DSO, nego jedan "univerzalan" koji obicno kaska u prikazu sto se oba tipa objekata tice.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija