• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

BILO SVEMIRA serijal na TV Istra_popularizacija znanosti i tehnlogija

Started by marino, October 08, 2017, 09:51:12 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino

hvala vam na komentarima...

evo neki moj osvrt na prvu sezonu (mozda i posljednju ili ne, vidjeti cemo)

kad sam sa glavnom urednicom dogovarao emisiju stosta mi nije bilo poznato (ovo nije isprika vec samo navodim kako se i sta dogadjalo) pa ni to da necu imati npr dva snimatelja, da nece biti novaca ni vremena za terenska snimanja na lijepim lokacijama, da ce sav teret od birokracije od scenarija do montaze preko dogovora gostiju i brige da se isti i pojave u studiju, ucenja sto se i kako radi ispred kamere bez da itko pomogne (da, ekipa TVI je bila "tu" i dala podrsku al nitko nije sjeo dva puta i samnom odradio epizode), kronicna, bezobrazna besparica i neplacanje cak ni troskova ubijaju volju i entuzijazam

serijal je pomogao da naucim biti u studiju, da se napokon "sprijateljim" s kamerom, da napravim brdo pogresaka i na njima ucim, a tih pogresaka ima u svakoj epizodi..taman kada mislis da si naucio eto novog seta stvari koje moraju drugacije da se odrade....

takodjer sam morao shvatiti da se bilo svemira radi za gledatelje TVI a ne za astronome, studente ili vas-nas forumase..bilo je zaista poprilicno javljanja od strane te publike koja je emisiju dozivjela i primila jako dobro

puno sam toga mislio raditi u emisiji ali bez ekipe koja bi pripremala emisiju ona nije mogla biti ono sto sam ja u pocetku zamisljao

nadalje, podosta stvari koje ste Vi predlagali i koje sam zelio napraviti nisu ni dotaknute...e tu je krivica na meni i nedostatku takve pripreme...za tako nesto treba vremena kojeg nisam mogao stvoriti (treba platiti i racune :( )

uspijemo, odnosno uspiju li na TVI iznaci i neka sredstva za emisiju (kao sto su drugi novinari-urednici placeni) onda se i meni otvara prostor da "nadjem vremena"..tu je i problem sto je emisija obrazovnog tipa i NEmoze bit reklame a samim time je frka sa primjerice da se meni plati benzin kad odem snimat na teren, tako da sam osobno u financijskom minusu koji nije mali

uglavnom, postoji volja od strane TVI da se iznadju barem minimalna sredstva i da na jesen krene druga sezona...

bude li tako pokusati cu emisiju osmisliti na nacin da se u njoj pokaze i popularizira i VAŠ rad, kao i rad kolega sa astroforuma danijelove zvjezdarnice....tu, odnosno na tu temu sam i bio zamolio dal smijem koristiti materijale, naravno sa naznakom i spomenom autora

ono sto niste vidjeli na ekranu a sto sam svojim novcima i vremeno odradio od februara do maja ove godine je i nova redakcija i novi studio za bilo svemira u puli

nadam se da ce to zazivjeti, no angazman i bilo svemira onako kako bi ja volio da izgleda i kako bi vi voljeli da izgleda zaista trazi dosta vremena tijekom sedmice a sve zajedno skopcano je i sa organizacijsko-tehnickim elementima televizije (primjerice ja bi danas od 15-17h snimao scenu na terenu ali to nije moguce jer je kamerman na drugom poslu a ista scena se sutra nemoze snimat jer nebeska mehanika bas i ne hebe nesto knjigu snimanja)

razmisljao sam i da drugu sezonu prorijedim sa emisijama, da bude jedna emisija svaka dva tjedna pa onda ostaje vise vremena za ju odraditi kvalitetnije...

u zadnjoj emisiji cini mi se da je moj "pristup" kameri bio slobodniji i lezerniji..mozda bi bas tako trebalo (mislim na sam pristup , ne i da je svaka emisija monolog od pola sata bez pokrivanja kadrovima)

mozda bi bilo dobro da u emisiji imam naratoricu, ili kolegicu koja bi samnom spremala emisiju pa ona "pita" a ja "odgovaram"..to je znatno neformalnije a meni ostaje puno slobodniji izbor rijeci..ovako mora se paziti da je pricanje cim tecnije i tocnije (jezicno)

uglavnom, ovo da svaki tjedan jedan covjek sprema emisiju od 40 minuta uopce nije lagano, ponesto sam naucio, jos puno moram nauciti i jos cu puno grijesiti...

uspijemo li se dogovoriti, druga sezona ce ici na jesen, ako ne nece je biti bar ne u ovom formatu i na ovoj televiziji...a volio bih da se ide u nastavak i da u programu ima ovako nesto

gledatelji, ta ciljana publika je reakcijama pokazala da sve to ima smisla

eto, ovo je neki moj "zbrda-zdola" rekvijem za serijal bilo svemira...

Vidulini Observatory

Yagodinac

Ja samo da pohvalim tvoj rad i da ti čestitam. Premda i ja znam ponešto  (sasvim osnovno) o javnom nastupu, recimo da je to stvar o kojoj malo ko razmišlja - sve dok ne stane pred kameru i dok mu to ne zatreba. Pa onda dobijemo voditeljke koje se klate prekrštenih nogu kao da im se piški, pa voditelji nervozno gestikuliraju, pa hiljadu drugih sitnica oko dikcije itd. Onda se ispostavi da je to nešto što ne možeš naučiti i uvežbati za jedno popodne, a svakla greška se itekako vidi.

S druge strane tu ima hiljadu drugih stvari koje kamerman mora da drži u glavi u dogovoru s tobom, a ako kamerman nije baš na visini zadatka pa samo "odrađuje" posao, tek tu na neke stvari moraš ti da obratiš pažnju. Stari majstori glume su imali običaj pred snimanje da gvirnu kroz tražilo kamere, da vide kako izgleda kadar, da osete atmosferu... Eto, ako neko misli da je prosto raditi emisiju - nije ni u kom slučaju. A pritom se uopšte nismo dotakli sadržaja emisije, tj onog astronomskog dela; a ni finansijskog koji je očigledno još veći problem.

Još jednom, svaka čast za trud imajući u vidu sve ovo - tvoja emisija uopšte ne nosi bilo kakav pristup amaterizma već deluje kao da si sve to odradio onako profesionalno i opušteno, takoreći usput  ;D

marino

Quote from: Yagodinac on June 10, 2018, 06:04:36 pm
...ako kamerman nije baš na visini zadatka pa samo "odrađuje" posao, tek tu na neke stvari moraš ti da obratiš pažnju. Stari majstori glume su imali običaj pred snimanje da gvirnu kroz tražilo kamere, da vide kako izgleda kadar, da osete atmosferu..

...deluje kao da si sve to odradio onako profesionalno i opušteno, takoreći usput  ;D


hvala ti,
ovo sa kadrom i starom gardom koja je virnula kroz trazilo prije snimanja...e to sam skontao da mi treba..kad vidim kadar kako izgleda onda i ja znam kako da se ponasam, ako ne "opterecuje me jel mi se vide hlace ili samo jakna", a kamerman ako te/me prati onako kao binomi u armiji onda je sve super, ako je kamerman "nekompatibilan" onda dzabe posao

u pravu si, zadnju sam emisiju odradio "usput" i uzivao, tko zna koliko bi pricao jos da mi se mobitel nije ugasio, nasitiman je na pola sata ekrana i tada sam znao da moram zavrsavat :) to je bilo onako, pricam, jednostavno pricam u kameru
Vidulini Observatory

Majornut

So they are kept at USD on the webpage but when you pay for the pc it see fit come out of the closet as CAD currency and charge you with ici le cours du bitcoin CAD currency. It won't fee more principled the converted payment between the two. I conviction this was advantageous and if you take a question content stroke available to enquire of and I inclination be more than capable to stop you.