• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Levenhuk teleskopi

Started by Predrag, July 22, 2018, 10:25:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Jel neko upoznat sa kvalitetom ovih Levenhuk teleskopa?

Pogledao sam njihov sajt i on je baš, baš...baš jadan. Planiram da kupim neki manji teleskop za osmogodišnjaka da se uči na vreme :) a u TC cene ovih teleskopa u osnosu na SW su povoljnije. Pretpostavljam da je SW kvalitetniji, ali me zanima koliko i da li se isplati ako uštedim na kupovini u korist ovog iz naslova?

Pozdrav
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

I ja pogledah i... Pa šta znam. Nisu konkretno napisali gde ih proizvode (a mnogo skuplji brendovi se ne libe da priznaju da se sve to pravi u Tajvanu ili Kini). Teleskopi deluju kao Optisan sa 1.25" okularima. Pogledaj oblik i konstrukciju fokusera - daleko je to od SW.

Predrag

Kontam naravno da su daleko od SW, ali me zanimalo koliko. Gledam par varijanti, ali lako može da se desi da mu ipak uzmem neki manji SW refraktor od 70 ili 80 mm, pa čak i njutn od 114/500 na EQ1.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Boki Aristarh

Nadam se da nisam okasnio sa odgovorom.
Moj savet Vam je dobar dvogled i obavezno seoska lokacija!
Te dve stvari su za pocetak i vise nego dovoljne.
Dobar dvogled npr. ruski BPC 10x50 mozete kupiti za relativno male pare 50-tak € ili ga pozajmiti od prijatelja.
Teleskop je nezgodna sprava za taj uzrast i napravice vise frustracija nego koristi i sigurno vodi u napustanje ovog predivnog hobija!
Pogotovo ovi teleskopi bez kvaliteta, njih NIKAKO ne kupujte!

Predrag

Nisi. :)

Neće se frustrirati jer se već "mučio" sa mnom na SW 150/750 na EQ3.

Pregledao sam i razmislio o svim varijantama i dvogleda i reflektora i rafraktora...i došao sam do zaključka da ću pazariti SW 200/1000 na EQ5. :)

Ne daje mi se novac za ove jeftinije, a klinac će ionako uvek sa mnom da posmatra. Ovaj teleskop je i bio razlog prodaje starog, ali se neke stvari iskomplikovale u međuvremenu.

Dakle odlučio sam...još samo da pitam ženu. :) :)

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Boki Aristarh

To je dobra odluka. Mi imamo isti takav teleskop i vrlo smo zadovoljni njime. Odnos kvalitet cena je super.
Ako ce klinac biti sa tobom onda nema frke, samo uzivanje!
Zeni uvek mozes da pokazes neki jeftiniji, one ionako ne vide razliku.  :)

Darchy

"i došao sam do zaključka da ću pazariti SW 200/1000 na EQ5."

Brale to je fenomenalan teleskop, optika mu je izvanredna! Samo ima jednu manu... ogromno je čudo. Ako planiraš da ga vucaraš okolo po "šumama i gorama" onda nije baš zgodan, samo tubus zauzme čitavo zadnje sedište putničkog automobila. Dešavalo mi se da moram da se propnem na prste kako bih se "namestio" za posmatranje objekata u zenitu, a visok sam 193cm pa ti vidi :)
Ako želiš posmatrački teleskop za te novce možeš kupiti izvanrednog doba!
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/2501200-dobson-draco-10-skywatcher-flex-%E2%80%9Csklopivi%E2%80%9D

Nemoj da te ova konstatacija odbije, jednostavno imaj to na umu. I dalje stoji da je to fenomenalan instrument...!
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Predrag

Na letekni sam se vrteo oko tog dobsona i s obzirom da nisam ni ja nizak previše je boravka na kolenima tokom traženja objekata.
Nemam preterane ambicije za astrofoto, ali na eq5 kupovinom motora može se i sa tim malo zanimati...makar planete.
Možda preskočim objekte i zenitu :)
Jedino mi smeta što ga isporučuju u kompletu sa aluminijumskim stalkom koji je i na strom teleskopu bio problem.
Hvala na informacijama i utiscima o teleskopu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

August 02, 2018, 08:24:49 pm #8 Last Edit: August 02, 2018, 08:32:52 pm by Predrag
Ljudiiii, žena je rekla DA...za kupovinu teleskopa. Eto, još ne verujem :)

E sad...

Pošto je Darchy pomenuo 250/1200 dobsona, mene zanima koja je razlika između belog tubusa na dobsonu (ne flex) i crnog od 250mm...naravno osim u boji?

Odnosno, da li kasnije u slučaju kupovine recimo EQ6 ovaj beli tubus može da se iskoristi?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Full tubus sa dobsona moze da se koristi na EQ montazi, uz odgovarajuce prstenove ali (naravno ima ali :D ):

Postoje dve varijante da se montira na EQ montazu - prva je da mu ostanu "usi", i ta varijanta je ok ako se planira ponovno vracanje na dob montazu i ako se moze "istrpeti" da okular nije uvek u zgodnoj poziciji. Problem je sto se tubus ne moze skroz rotirati oko svoje ose zbog "usiju", pa samim tim i okular nije uvek u najboljoj poziciji.

Druga varijanta je da se "usi" skinu i tubus adaptira za EQ permanentno - mora se voditi racuna kako se "usi" skidaju jer unutar tubusa imaju matice - koje ne bi trebalo da padnu na primar - znaci tubus u horizontalnoj poziciji i posle se matice izvuku napred blagim nagibom tubusa da se same otklizu prema prednjem otvoru.

Nije bas zgodno sa se tubus prebacuje izmedju EQ i Dob montaze stalnim skidanjem i vracanjem usiju - bas zbog matica - na manjim modelima je problem da se matice drze na odgovarajucem mesto kad se srafi sa spoljne strane.

Evo slike kako to izgleda (10" dob ota na EQ6):


I na slici se lepo vidi problem sa "usima" - crni kolutovi na tubusu koji sprecavaju da se OTA rotira u potpunosti jer udaraju u dovetail bar (sinu za montazu).

Slika sa skinutim "usima":



Zbog svega ovog, za Dob + Eq montazu je verovatno ovo bolji izbor:

https://explorescientificusa.com/collections/dobsonians/products/firstlight-10-dobsonian

Na njemu se vrlo lako menja montaza, a i mozda je bolji za balansiranje sa tezim okularima jer se tubus moze pomerati "gore"-"dole" i na dob montazi za optimalan balans.
Teleskop vec dolazi sa prstenovima, jedino treba obezbediti sinu za montazu (mozda bolje losmandy od 3" za vecu stabilnost na EQ6).

PS ne znam kolika je razlika u kvalitetu optike izmedju ES i SW dob-ova (ali sam gotovo uveren da su iz kine i jedan i drugi :D )
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Hvala na brzom odgovoru.

Baš taj deo me je zanimao. Dakle, zaključak je da može kada se skinu uši, a kada bi uzimao kasniije eq6 ne bi se više vraćao na dobsona, tako da bi to uradio samo jednom.

Bitno mi je da znam da ću sačuvati tubus u tom slučaju, ali to neće biti skoro...ipak je to još preko 1000e trošak.
Ovaj beli tubus ide sa mikrofokuserom, a takav crni bez montaže sa prstenovima 75000. Tako da vredi da tubus može i kasnije da se koristi ako zatreba na drugoj montaži.

Četiri rupice sa strane neće smetati. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Ja koliko kapiram i sa ušima možeš (do jedne mere) rotirati tubus, samo bez ušiju možeš u potpunosti. Ili otvoriš prstenove i okreneš sve za 180 stepeni. Dakle, ne moraš da skidaš uši.

Predrag

Quote from: Yagodinac on August 02, 2018, 11:02:49 pm
Ja koliko kapiram i sa ušima možeš (do jedne mere) rotirati tubus, samo bez ušiju možeš u potpunosti. Ili otvoriš prstenove i okreneš sve za 180 stepeni. Dakle, ne moraš da skidaš uši.


Da, skontao sam, ali pošto ga ne bi vraćao ponovo na dobsona (kada bi imao eq6) ne bi vraćao uši. Bilo bi zamorno otvarati prstenove, pa ponovo šrafiti...
Biće bolje bez njih :)

Teleskop je super, ali mnogo mesta treba za transport. Kopletno zadnje sedište za tubus, a montaža sa bazom od oko 60 i visinom od oko 75 cm (moram da proverim) može da bude problem (pod uslovom da se ne rasklapa svaki put).

Moram sve da premerim i proračunam pre kupovine, da ne bide posle... :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Darchy

@Predrag
Brale kad bih sad mogao da biram teleskop na osnovu sledećih parametara "univerzalnost+mobilnost+lova+za-sva-vremna" to bi onda bio APO ili ED od 110 - 130mm f5 - f7.
Nešto ovako https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4652_TS-Optics-ED-110mm-f-7-APO--refractor-telescope-with-3--Crayford-focuser.html

Veruj, probao sam većinu tipova teleskopa i sve je to super.... ali, APO je APO! Najprijatnija slika, kontrast, boja... malih dimenzija i kompaktan... nisu neophodne kolimacije...
Ako si već uspeo da "obradiš" ženu, skupi još malo para i kupi sebi 110-130mm APO, nakrivi kapu i uživaj!!!
Ja se ozbiljno razmišljam da prodam malog ED80 i SCT, da kupim 5" APO i da završim jurnjavu sa optikom...
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Boki Aristarh

Jos jednom da se na kratko ukljucim... na moru sam pa nisam bas azuran u prepisci...
Slazem se sa svim gore navedenim konstatacijama, i ovo sto je Darchy naveo verovatno je vrlo tacno za foto namene...
Ali kada je vizuelna astronomija u pitanju postoji jedno sveto pravilo: "There is no substitude for aperture!"
"Aristarh" ima teleskope svih kategorija od 65 mm do 305 mm Dobsona i veruj mi uvek je red za posmatranje na 305 mm dobu. Sa kvalitetnim okularom za vizuelni rad nema bolje varijante!