• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

DSO u H-alpha

Started by Luger, July 24, 2018, 02:31:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

VaskoGM

Lugeru, ovi rezultati su ODLICNI!
Tri sasvim solidno snimnjene mete u istoj noci, bravo!

Pacman mi je najjaci!  8)

A sto se tice M42, slazem se sa tobom, nema tu ni blizu prikazanog Ha signala koliko si zapravo snimio, ali razumem te da si to namerno uradio da bi ugusio ekspoziciju u regionu presvetlog trapeza i umanjio sum u okolini zbog manjak ekspozcija. Bez obzira na to dopada mi se i ona! Skroz fini detalji u centru, a zvezde savrseno okrugle preko celog polja.

Baj d vej, sledeci put razmotri da snimas dva seta ekspozicija za M42, jedan glavni, generalan za celu maglinu, i jedan prateci od kracih eksp. za centar. (ma znam ja da si ti upoznat vec sa time, nego cisto insistiram jer znam i sam da budem lenj za takva dodatna cimanja...  ;))
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Upravo tako sam radio, ali miksovanje 2 slike jos nisam naucio  :-[

vlaiv

Konacno posle duze vremena ponovo za teleskopom (nista nisam snimao od proletos ...)

32 x 4 minuta, 2h i 8 minuta total
RC8" + ASI1600 + Baader Ha filter

Uslovi: los seeing i prilicno vetrovito, slika je daleko od ostre al sam zadovoljan kako radi Ha filter (slikano iz Novog Sada i pored sveg svetlosnog zagadjenja).

Kadriranje bas i nije neko obzirom da je nebula veca od FOV kamere sa ovim teleskopom, al ovo sam vise za probu Ha nego bilo sta ozbiljno.

Pacman nebula:

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Proba ili ne, ovaj Ha izgleda vrlo dobro i kvalitetno.
Inace ta kamera ima bas veliku rezoluciju formata. Pretpostavljam da si skalirao celu fotku zbog nedostatka ostrine?

Drago mi je da si zadovoljan sa ovakvim rezultatom snimljenim iz tolikog LP-a. I treba da budes - nikad ne bih pretpostavio koliko si otezavajucih okolnosti imao da nisam procitao.

I stvarno bi bilo super da snimas cesce jer uvek je zadovoljstvo videti tvoje rezultate, meni posebno zbog ASI1600 koju odavno vec merkam kao kandidata za DSO kameru.
Sve u svemu - super!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Da, iako je proba i seeing bio los, i ja sa prezadovoljan - iz samo 2 sata ekspozicije taj nivo signal/sum je stvarno extra.

Binovao sam x3 jer inace slika je stvarno vrlo soft - zvezde su prenaduvane (vidi difrakcione spajkove, vrlo su "razmazani" i na 1.5"/pixel) - vece jednostavno nije bilo za visoke rezolucije - bonus jos bolji SNR :D, suma gotovo i da nije bilo u obradi, odradio sam minimalno uklanjanje suma iz najtamnijih delova - denoise na duplikatu osnovnog layer-a, mask layer sa invertovanim signalom i oko 40% blend-a
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Quote from: vlaiv on October 07, 2018, 08:01:01 pm
... odradio sam minimalno uklanjanje suma iz najtamnijih delova - denoise na duplikatu osnovnog layer-a, mask layer sa invertovanim signalom i oko 40% blend-a

Definitivno najbolja metoda za redukciju suma. Istu koristim.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Odlican Pacman Vlaiv. Bas si ga rasturio. Svidja mi se i to sto je snimljeno iz istih ili mozda jos gorih uslova nego sto su kod mene, a ispalo fantasticno. Narowband je majka za nas osudjene da najveci dio bavljenja astronomijom provodimo uz najveci LP.

Predrag

Kod ovih dso fotki bitno je zumirati fotku i tek tada se lepo vide detalji, a ovde ih ima dovoljno da slika bude odlična.

Vlaiv, sad kad si se razmrdao na jesen nemoj da staješ. :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Evo jos jedne iz H-alpha kuhinje, ovaj put Bubble nebula...

Susta suprotnost od prethodnog snimanja, temperaturna inverzija je uradila svoje, seeing je bio odlican, u pojedinim momentima sam gajdovao 0.38" RMS - necuveno za HEQ5 :D
Malo magle i zamagljen sekundar u poslednjih sat ipo vremena, al po meni bolji dosta rezultat od prethodnog

64x4 minuta H-alpha, RC8", ASI1600 ...



Nadam se dobrom vremenu i u ostatku nedelje pa da uspem i OIII i SII da padne jedna Hubble paleta za Bubble (skoro da se rimuje :D)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Fenomenalno! U pravu je VaskoGM kad kaze:
Quote from: VaskoGM on October 07, 2018, 06:30:55 pm
...
I stvarno bi bilo super da snimas cesce jer uvek je zadovoljstvo videti tvoje rezultate, meni posebno zbog ASI1600 koju odavno vec merkam kao kandidata za DSO kameru.
Sve u svemu - super!


Jedno mi samo nije jasno, da li mislis na RMS TOTAL kod vodjenja na Heq5? Ako da, onda sam ja ili ubo odlicnu montazu ili samo bolje usjeverio?

vlaiv

Quote from: Luger on October 11, 2018, 07:57:56 pm
Fenomenalno! U pravu je VaskoGM kad kaze:
Quote from: VaskoGM on October 07, 2018, 06:30:55 pm
...
I stvarno bi bilo super da snimas cesce jer uvek je zadovoljstvo videti tvoje rezultate, meni posebno zbog ASI1600 koju odavno vec merkam kao kandidata za DSO kameru.
Sve u svemu - super!


Jedno mi samo nije jasno, da li mislis na RMS TOTAL kod vodjenja na Heq5? Ako da, onda sam ja ili ubo odlicnu montazu ili samo bolje usjeverio?


Hvala! Valjda cu sad imati malo vise elana za AP, imam jos stosta da isprobam i snimam.
Da mislim na total RMS kod gajdinga - on mi je poslednja dva dana za ne poverovati - vecinu veceri ispod 0.5" a u pojedinim trenucima se spustao i do 0.35" (prvo vece 0.38 a drugo vece jos bolje i do 0.35!)

Al obrati paznju na " iza broja - to je u ark sekundama (ne pikselima), odnosno ono sto je na slici kod tebe 0.25 (1.48") - misli se na drugi broj, ovaj u zagradi
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Vlaiv, čestitke na odličnim slikama  :)
U principu ne znam šta se čudite, zna se da su HEQ5 najpreciznije Syntha montaže. Ja bih vrlo rado prešao na jednu od njih kad bih znao da nikad neće da dune vetar ili da neću da poželim veću cevku. Priča se po stranim forumima da ni EQ8 ne može da priđe HEQ5 po pitanju toga, mada dobar guiding tu vrstu preciznosti baca u drugi plan.

vlaiv

Quote from: Yagodinac on October 12, 2018, 10:05:19 am
Vlaiv, čestitke na odličnim slikama  :)
U principu ne znam šta se čudite, zna se da su HEQ5 najpreciznije Syntha montaže. Ja bih vrlo rado prešao na jednu od njih kad bih znao da nikad neće da dune vetar ili da neću da poželim veću cevku. Priča se po stranim forumima da ni EQ8 ne može da priđe HEQ5 po pitanju toga, mada dobar guiding tu vrstu preciznosti baca u drugi plan.


Hvala!

Pa ja se u principu cudim jer su mi to najbolji rezultati. Realno je za ocekivati da modifikovan Heq5 (belt mod, tjuning zamena svih lezajeva i "dotezanje", dobar tronozac, zamenjena konekcija za teleskop sa Vixen/Losmandy dvostrukim prihvatom) moze da izvuce 0.5" RMS, cak da mu to bude "standard" dobrog gajdinga (inace u opsegu 0.5-0.8). Fabricki Heq5 se gajduje 1.0" - 1.5", a iskreno ja sam mislio da je 0.5" najbolje sto moze zbog preciznosti stepera - mikrostep je 0.143617", a pod steperi pod opterecenjem nisu precizni do jednog mikrostepa (nekad znaju da omase  +/- 1 do 2 mikro stepa). Sama ta cinjenica kaze da ce RMS zavisiti i od DEC-a, bez obzira na dobro useveravanje, i da bi neki maksimum bio 0.5" (to je ~0.35" po osi, odnosno kad su RA i Dec po 0.35" onda je total 0.5" a 0.35" u Dec je bas tih 1 do 2 mikro stepa gore dole).

Kad dodjemo ispod 0.3" RMS onda vec ulazimo u teritoriju premium mountova (recimo Mesu 200 gajduje ispod 0.25" RMS, ko se potrudi njemu ide i oko 0.1").
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Hvala Vlaiv na objasnjenju. Cak si lijepo i napisao " za one koji znaju da citaju.  :D
Meni je heq5 taman, mislim da mi nece skoro trebati veca.
U principu, gledam da oba broja i Pix i Arcsec budu sto manji, a cesto ni to, samo stanje na grafikonu.

vlaiv

Quote from: Luger on October 12, 2018, 01:41:25 pm
Hvala Vlaiv na objasnjenju. Cak si lijepo i napisao " za one koji znaju da citaju.  :D
Meni je heq5 taman, mislim da mi nece skoro trebati veca.
U principu, gledam da oba broja i Pix i Arcsec budu sto manji, a cesto ni to, samo stanje na grafikonu.


Potrebna preciznost gajdinga zavisi uveliko od rezolucije na kojoj se snima, odnosno prezentuje slika. Neko generalno, odokativno pravilo je da bi Total RMS u ark sekundama trebalo da bude manji ili jednak polovini rezolucije koja se cilja - tada prestaje da ima velik uticaj na velicinu zvezda i "blur" detalja slike.

Zato se ja radujem kad je manje od 0.5" RMS - jer radim na rezoluciji od 1"/pixel.

Koliko vidim na tvojim slikama, odokativno (da ne kazem mereno, slika sa flickr-a u originalu 4260x3098), radis na rezoluciji od 1.12"/pixel. Ako ti je gajding 1.0 - 1.5" RMS, mozes slobodno da binujes slike x2 - to ce povecati SNR i olaksati obradu a neces izgubiti gotovo nista na detaljima.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC