• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

SW 250/1200 dobson

Started by Predrag, August 19, 2018, 05:20:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Uz vaše sugestije lakše sam odabrao teleskop koji mi odgovara. Od malog teleskopa za klinca došao sam do ovog dobsona, jer mi je bilo nakako tužno da se i on muči da vidi nešto više.

Ovaj tubus je bukvalno na samoj granici mogućnosti mog auta, a na neki način nisam ljubitelj ovih flex tubusa.

Dakle, teleskop je naručen i očekujem da stigne u utorak. Više utisaka ću vam preneti nakon sklapanja i kraćeg korišćenja.

Hvala svima.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

VaskoGM

Super. Cekamo utiske nakon first light-a ovog mocnog instrumenta!

Koliko sam primetio kod tih SW sklopivih dobsona, mehanika je odlicnno odradjena. Sve to izgleda a i jeste prilicno stabilno.
Naravno, kolimacija je neophodna nakon svakog sklapanja... znaci valjalo bi da dobar, pouzdan kolimator uvek bude pri ruci.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

vlaiv

Ja sam citao, vezano za kolimaciju kod tog modela, da je mnogo manji problem ako se svaki put gornji deo izvuce do maksimuma i dobro pritegne - cesto je potrebno samo malo dotegnuti kolimaciju, a nekada bude kako treba i nije potrebno ni dotezanje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Nisam mislio na kolimaciju kada sam rekao da nisam za flex tubus.

Običan tubus mi deluje nekako stabilniji sa svim svojim elementima unutra, iako je zeznutiji za prevoz.

Ne kažem da sam u pravu, samo mi tako deluje. Vrteo sam se oko njega na Letenki i takav sam utisak stekao.

Evo i slike sa Letenke:

Sklopivi Dobson 250/1200 by Predrag Agatonović, on Flickr
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Ove prve utiske sam ostavio na blogu pa ih prenosim ovde:

Danas je konačno stigao teleskop SkyWatcher 250/1200 na dobson montaži i moj prvi utisak je veoma pozitivan. Uživo izgleda veći nego što je to utisak koji se stiče gledanjem fotografija na netu, mada sa posmatrao par objekata  kroz isti teleskop pre mesec dana, samo sa sklopivim tubusom ali nisam obraćao pažnju tada na detalje.

Nova igračka (new toy) by Predrag Agatonović, on Flickr

Sama kutija u kojoj je stigao je dugačka 126 cm, dok je visina teleskopa na montaži 136 cm. Bez originalne torbe veoma je nezgodno iznositi ovaj teleskop na otvorenom, a posebno ako živite u višespratnicama sa uskim liftovima.

Uz ovaj teleskop stižu dva okulara od 10 i 25 mm, od kojih je jedino upotrebljiv ovaj od 25 mm. Drugi okular je veoma lošeg kvaliteta i nije previše od pomoći, ali već imam iskustva sa njim tako da znam da se može iskorostiti na određenim objektima.

Tražilac 9×50 ću morati da zamenim red dot tražiocem jer je veoma praktičniji za nalaženje objekata na noćnom nebu. Takođe nedostaje i barlow sočivo i dva do tri okulara za početak.

Nova igračka (new toy) by Predrag Agatonović, on Flickr

Sama montaža je očekivano veoma robusna, ali veoma praktična za astronomska posmatranja jer veoma brzo možete uz pomoć nje usmeriti teleskop u željenom pravcu.

Problem koji je odmah vidljiv kod ovakvih teleskopa je da će biti problema sa posmatranjem objekata nisko na horizontu, ali sve je valjda u vežbi i dobrom zagrevanju leđa pre posmatranja. 🙂

Moj prethodni teleskop SW 150/750 na eq3 montaži izgleda kao durbin za posmatranje prirode u odnosu na ovaj dobson.

Samo sklapanje montaže i na kraju teleskopa je jednostavno jer sve stiže sa gotovim rešenjem i alatom.

Večeras će ovaj teleskop biti transportovan van grada pa više utisaka ću vam preneti sutra.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Nakon jučerašnje prve probe novog teleskopa SW 250/1200 na dobsonovoj montaži utisci su i dalje veoma pozitivni.

Prva stvar koja me je pozitivno iznenadila je da je teleskop bio skoro pa idealno kolimiran. Proverili smo to tako što smo na poklopcu za 1,25″ u centru izbušili rupicu od 2 mm i proverili ogledala kroz nju i sve je bilo gde i kako treba. Neverovatno je to jer sam bio ubeđen da če teleskop ovih dimenzija biti raskolimiran u velikoj meri...ali srećom prevario sam se. A da sam se prevario uverio sam se i kada sam teleskop uperio u zvezde.

Ali mesečina...nismo se setili nje u želji da probamo teleskop...

Nije bilo od velike pomoći to što smo teleskop odvezli 25 km od grada jer je mesečina bila jaka i teleskop sa f brojem od 4,7 kao što je ovaj tada bude skoro neupotrebljiv. I pored toga pronašli smo nekoliko zvezdanih jata iako je nebo bilo skoro pa belo od mesečine, dok smo posmatranje galaksija i maglina ostavili za noći bez mesečine.

Uperili smo teleskop u Mars i na uvećeanju od 120x bio sam više nego zadovoljan. Nakon toga smo na istom uvećanju posmatrali Saturn i jasno se videla Kasinijeva pukotina, pa čak i detalji u atmosferi i ako uzmemo u obzir da su i Satrun i Mars bili prividno blizu Meseca ispalo je ok.

Pokušaj da pronašemo kometu 21P/Giacobini-Zinner na takvoj mesečini je propao, ali ćemo uskoroti probati ponovo.

Samo jedan pogled na Mesec ovim teleskopom bez filtera nas je naterao da se sudaramo oko teleskopa skoro 5 minuta dok nismo ponovo progledali. 🙂

Dakle, ne dolazi u obzir posmatranje Meseca ovim teleskopom bez odgovarajućih filtera jer možete oštetiti vid.

S obzirom da je već bila ponoć, a Mesec nije bio ni blizu zapadnog horizonta završili smo posmatranje.

https://www.youtube.com/watch?v=buw7YcvKKdM
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Čestitke  ;D
Pravi posmatrački teleskop, i ja mislim najveći mogući koji ima smisla držati u stanu. Jedino se ne slažem oko tražioca, nemoj slučajno da ga prodaješ - vrlo je koristan za dobsone, samo malo treba ući u štos. Ja recimo fotografišem mapu neba gde tražim nešto i to staviš kao invertovano, onda pogled kroz tražilac bude milina, sve je tačno onako kako treba. A 9x50 ima osobinu da prikazuje praktično sve M objekte i poneke NGC, što je potpuno nesaglasno sa njegovim skromnim performansama na prvi pogled. Vidi se praktično i više nego kroz 7x50 (ali to je zato što se dvogled trese a tražilac ne).

Boki Aristarh

Bravo, bravo!
Čestitke za novi scope, uživaj u njemu što više.
Naravno kada budeš u mogućnosti uzmi bolje okulare (prvo isprobaj neke na nekom star party-ju, možeš da se priključiš i nekom od istih sa ekipom "Aristarh"-a, poziv stoji trajno...) bićeš iznenađen koliko je to onda BOLJI teleskop, veruj mi utisak će sa boljim okularima biti bolji 100%!
Puno vedrih noći!

Predrag

Quote from: Yagodinac on August 23, 2018, 08:27:13 am
Čestitke  ;D
Pravi posmatrački teleskop, i ja mislim najveći mogući koji ima smisla držati u stanu. Jedino se ne slažem oko tražioca, nemoj slučajno da ga prodaješ - vrlo je koristan za dobsone, samo malo treba ući u štos. Ja recimo fotografišem mapu neba gde tražim nešto i to staviš kao invertovano, onda pogled kroz tražilac bude milina, sve je tačno onako kako treba. A 9x50 ima osobinu da prikazuje praktično sve M objekte i poneke NGC, što je potpuno nesaglasno sa njegovim skromnim performansama na prvi pogled. Vidi se praktično i više nego kroz 7x50 (ali to je zato što se dvogled trese a tražilac ne).


Hvala! :)

Nisam imao u planu da prodajem, ali u odnosu na red dot potraga sa bilo kojim tražiocem je mučenje. Nekad pomislim i zašto li ga uopšte i postavljaju na teleskope za vizuelna posmatranja. :)

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Quote from: Boki Aristarh on August 23, 2018, 10:36:26 am
Bravo, bravo!
Čestitke za novi scope, uživaj u njemu što više.
Naravno kada budeš u mogućnosti uzmi bolje okulare (prvo isprobaj neke na nekom star party-ju, možeš da se priključiš i nekom od istih sa ekipom "Aristarh"-a, poziv stoji trajno...) bićeš iznenađen koliko je to onda BOLJI teleskop, veruj mi utisak će sa boljim okularima biti bolji 100%!
Puno vedrih noći!


Hvala Boki.

Hvala i na pozivu, imaću to u vidu.

Novi okulari obavezno sleduju jer sa ovom opremom koja je stigla uz teleskop imam...pa skoro ništa :)

Kupio bi i apo barlow 2,5x, jer pretpostavljam da je bolji od onog poluapo 3x ili neki drugi ahromatski? Mislim na ponudu u TC.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Quote from: Predrag on August 23, 2018, 04:18:15 pm
Nisam imao u planu da prodajem, ali u odnosu na red dot potraga sa bilo kojim tražiocem je mučenje. Nekad pomislim i zašto li ga uopšte i postavljaju na teleskope za vizuelna posmatranja. :)


Meni je na dobu do sada najkorisniji Right Angle 50mm trazilac. Ovaj redovan je dobar ali covek iskrivi vrat kada trazi nesto blizu zenita. Sa ovim ugaonim stvari su mnogo jednostavnije ...
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Maki

Čestitke!
Red dot (ili Telrad) plus RACI je prava kombinacija.
Boki ti je lepo rekao da je najbolje da se priključiš nekom star partyju i probaš okulare da vidiš vredi li iskeširati za nešto bolje. Generalno dob-ovi traže skuplje okulare sa boljom korekcijom a teleskopi sa većim f-om mogu i da oproste jeftiniji okular po ivicama.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Predrag

Quote from: Maki on August 23, 2018, 11:08:11 pm
Čestitke!
Red dot (ili Telrad) plus RACI je prava kombinacija.
Boki ti je lepo rekao da je najbolje da se priključiš nekom star partyju i probaš okulare da vidiš vredi li iskeširati za nešto bolje. Generalno dob-ovi traže skuplje okulare sa boljom korekcijom a teleskopi sa većim f-om mogu i da oproste jeftiniji okular po ivicama.


Hvala.

Siguran sam da vredi iskeširati za nešto bolje. Nadam se da ću se nekad pridružiti njihovim posmatranjima.

I planirao sam dodatnih oko 200-250 e u narednih nekoliko meseci za dodatnu opremu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Luger

I od mene cestitke na odabiru. Izuzetno mocan teleskop i vjerujem da ce vam pruziti nezaboravne trenutke.

P.S. I ja sam se svojevremeno pozivao na klince kad mi se nesto svidi.  ;D
Sve najbolje i neka je sa srecom!  :)

mitja

Luger sobzirom na tvoje iskustvo u motorizaciji teleskopa jel moguce da uradis motorizaciju za dobsona. moze se desiti da u doglednoj buducnosti pazarim ovaj teleskop.

BTW CeStiTam na prinovi Predrag :D
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.