• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina opreme preko neta

Started by Predrag, September 03, 2018, 10:19:34 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Zanima me da li neko ima iskustva sa kupovinom filtera preko neta, u ovom slučaju, Aliexpress-a. Mada ako neko zna bolju adresu značilo bi mi.

Pregledao sam neke filtere i ja bih rekao da su potpuno isti kao u TC.

Npr. Moon and Skyglow Filter preko AE košta 12 dolara, a u TC 3300 din. Plus free shipping.

Ili recimo set planetarnih filtera sa 6 kom u malom koferčetu preko AE košta 30 dolara, a komad u TC košta 1900 din. Plus free shipping.

Ili 4 planetarna filtera bez koferčeta za 20 dolara.

Ostavio bih linkove ali mislim da je protiv pravila foruma.

Jedino nisam našao kvalitetnije okulare na ovom sajtu. Ali su recimo Plossl okulari u proseku od 8 do 11 dolara.

UHC filteri su oko 25-30 dolara, ali se na slikama razlikuju od onih u TC pa ne znam koliko su kvalitetni.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Boki Aristarh

Predraže,
okulari koji postoje na AE su po kvalitetu za početnike i ne zadovoljavaju "monstruma" kakvog ti imaš...
To je kvalitet okluara koji si i dobio uz telekop i lošiji od toga.
Ja sam kupovao preko njih Aspheric 23 i 10 mm i oni su upotrebljivi ali vrede taman toliko koliko i koštaju 10 €!
Malo se i šalim, vrede više i mogu se koristiti ali takve okulare već imaš da nema smisla kupovati nove!

Što se tiče filtera to je već malo komplikovanija priča.
Ako se radi o običnim obojenim filterima za promenu kontrasta na planetama, onda oni mogu da prođu, sve zavisi od kvaliteta stakla od kojih se izrađuju i "ravnoće" istih. Boja je tu manje bitna. Ja lično nisam pristalica upotrebe obojenih filtera, nisam primetio da nešto osobito pomažu, kad je transparentnost atmosfere dobra, kolimacija OK i okular kvalitetan filteri mi nisu potrebni. To je moje lično mišljenje.

Filteri za deep sky (vodi računa da ima i za vizuelnu i za photo namenu) su jako komplikovani za izradu i po tom pitanju mislim da ne treba da eksperimentišeš! Baader ima verzije UHC-S i OIII filtera koji su svetski vrh, a cena im je umerena. AD "Aristarh" ima oba i često ih korisitimo, zaista pružaju značajno poboljšanje kontrasta! Veil, M57, M27, M8, M16, M17 itd su neuporedivo bolji uz upotrebu filtera nego bez njih.
Naravno, zaboravi one priče da ćeš iz Beograda moći da gledaš sve isto kao i sa dark sky lokacije, to su marketinške gluposti. Tačno je da sa svake lokacije poboljšavaju kontrast i ističu objekte koje emituju svetlost te talasne dužine za koju su filteri namenjeni.

Stoji naravno poziv da prvo isprobaš filtere na nekom zajedničkom sessionu pa da onda poručuješ. Moj savet i zaključak, za filtere Baader UHC-S i OIII (u nemačkom Teleskop Expressu su 67 i 80 € export cene).

Što se tiče okulara ako gledaš okulare koji nisu u klasi ekstremno velikog vidnog polja i cene, moja preporuka su ti Explore Scientiific serije 68 stepeni. Kvalitet je zadivljujući, cena OK (oko 115 € export), zapravo su to klonovi američkog Televue-a. Svi review-i kažu sledeće "90% Televue okulara po duplo nižoj ceni". Naš kolega WaskoGM ima 24 mm ES iz te serije i bez problema se rve sa Dragovim TV Panopticom od 19 mm! Mrtva trka  :)
Vedro nebo.

Predrag

Hvala na odgovoru.

Da, jasno mi je što se tiče okulara i AE i to je otpalo kao varijanta odmah nakon prelistavanja sajta. Za okulare i u najgorem slučaju ne bi davao manje od 70-80 e.

A što se tiče planetarnih filtera ne mogu da odredim razliku u kvalitetu onih u TC i na AE. Ispod je link prema AE na kome su pomenuti filteri, pa ako kršim neko pravilo neka admini uklone.

Možda neko od vas zna razliku?

https://bit.ly/2oDLdh6

Što se tiče poziva za zajedničko posmatranje bilo bi mi drago da prisustvujem, ali pošto sam iz Bora javiću vam se ako nekom prilikom budem mogao da dođem.

Odavde posmatramo sa planine Dubašnica gde je nebo bez mesečine odlično, a Bor je udaljen oko 20 km vazdušnom linijom i ne smeta za posmatranje mnogo, osim nisko prema istoku.

Ipak ukoliko postoji malo svetlosnog zagađenja ili manji sjaj Meseca primetio sam da u ovom teleskopu nebo naglo bledi i gubi se kontrast u okularu, što na mom starom SW 150/750 teleskopu nije bio slučaj da u tolikoj meri svetlo smeta.
To je razlog nabavke filtera i okulara, odnosno onih 250e početnog troška koje sam negde već pomenuo.

Zato i ova tema, da pokušam da za te pare prođem što bolje mogu :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

davidhr99

Treba mi pomoć oko kupovine nekog amaterskog teleskopa do 200,250 evra. Ako mozete da mi preporucite neke. ;D

Boki Aristarh

Davide,
pogledaj AstroBerzu i naći ćeš  :)
Pozdrav.