• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Arduino ASCOM Focuser Pro2 DIY

Started by Luger, June 18, 2018, 10:33:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Kako sam vec dosta dugo presao na Synscan kontroler umjesto PicGoto-a, cini mi se da sam prilicno dobro upoznao mogucnosti oba.
Da ne razvlacim post previse, prednosti su svakako na strani Synscan, ali ima I nedostataka, u odnosu na PicGoto, a najveci je nedostatak podrske za motorni fokuser. PicGoto je sjajna stvar, ali, nazalost, nije standalone kao SW. U principu, meni to I nije neki nedostatak, jer stalno vucem laptop sa sobom, a sa njim se onda moze u nekim stvarima I mjeriti sa synscanom.

Trazio sam resenje za izradu nekog fokusera sa step motorom I na kraju se odlucio za ovaj iz naslova. Arduino sam izabrao zato sto ima I prikaz parametara na nekom od displeja, bilo da su LCD, oled ili cak TFT.

Evo nekih najbitnijih mogucnosti:
1-   Vizuelni prikaz parametara na displeju (temperature, broja koraka, polozaja fokusera, mikrostep koraka...)
2-   Kontrola bipolarnog step motora do 32 mikrostepa,
3-   Mjerenje ambijentalne temperature I vodjenje temperaturne kompenzacije
4-   Podesavanje koraka iz programa I tasterima za superfino fokusiranje, itd...

Podrzava ASCOM, pa samim tim I sve programe za astrofotografiju koji imaju implementirane skripte za auto fokusiranje.

https://sourceforge.net/projects/arduinoascomfocuserpro2diy/

Autor je Robert Brown, sve je slobodno za sopstvene potrebe, ali se ipak ne moze od njegovog projekta praviti biznis. A, da se potrudio da svakome olaksa izradu, jeste. Nigdje nisam nasao bolje opisan projekat od ovoga. Ako se neko odluci da pravi ovaj focuser, ja cu, takodje, pomoci koliko znam.
Nisam stampao plocice mrzjelo me, sve sam radio na test plocicama.






AstroShomy

Odličan projekat, i ja sam napravio za Edge-a.
EdgeHD 11
EQ8
Celestron Off-Axis Guider for EdgeHD, SX Lodestar X2
Moravian Instruments G4-9000
Astrodon Filters LGRB, Ha, OIII, SII 5nm

AD Aristarh Kragujevac

Luger

Ohoho...kako dobro izgleda!!! Ti si to sve podigao na visi nivo. Sjajno!
Meni je mehanika tabu tema, nista sem bonseka i cekica nemam. Ovako, kako ja radim znaci jos jedna kutijica na tripodu, jos 2-3 kabla... zato mi montaza lici na rascupanu jelku.  :-\
Svaka cast AstroShomy!