• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Za osmogodišnjaka mali refraktor, ali koji?

Started by Predrag, September 19, 2018, 10:28:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Ponovo se vraćam na početak...

Upoznati ste da sam dobsona kupio na foru kako ćemo ja i sin da zajedno gledamo noćno nebo itd. To je srećom upalilo kod žene i ja sad imam dobsona...jea.  ;D

Međutim, na moju sreću, klinac je nakon posmatranja dobsonom izrazio želju da on ima svoj teleskop kako bi on mogao sam da posmatra, kao i da posmatra kada mu dođe društvo...

E sad, ja se lomim između refraktora od 70 mm - 70/500 i 70/700 na az2.

Iskustva sa refraktorima nemam uopšte, kao ni predstavu o količini hromatske aberacije na 500 i 700 mm. Ima na forumu nešto o njima ali sasvim malo.

Ili možda imate neki drugi predlog za teleskop? Bitno je samo da je refraktor.

Milsim da on ne može da primeti razliku između 70 i 80 mm, ali...


"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Sto se tice tih pomenutih malih refraktora, stvar je jednostavna:

70/700

Postoje 2 "standarda" za hromatsku aberaciju kod refraktora, isto se racunaju, samo se drugi broj uzima kao referentna vrednost.
Uzmes F/broj teleskopa i precnik objektiva u incima, i podelis ta dva.

70mm je ~2.75", prvi teleskop je F/7 a drugi teleskop je F/10, odnosno 7/2.75 i 10/2.75 = 2.55 i 3.63

Prvi, "komotniji" standard kaze da taj broj treba da bude veci od 3 da bi hromatska aberacija bila tolerantna, drugi, "ozbiljniji" standard kaze da treba da bude vece (ili jednako) od 5 i u tom slucaju hormatska aberacija je gotovo neprimetna.

Takodje, za jednostavne okulare bolji je sto veci F/odnos. Mozda je najbolja varijanta 70/900.

Koji bi novci bili u pitanju? Najveca boljka svih tih malih jeftinih teleskopa, nije sam teleskop, on je tu najozbiljniji deo, nego dodatci, pocevsi od montaze, preko dijagonale do okulara.

Ako budzet nije vrlo ogranicen, i ukoliko je ok da se uzme nesto malo ozbiljnije (obzirom na uzrast, teleskop je malko veci od ovih pomenutih, ali mislim i dosta ozbiljniji - nece ga prerasti tako brzo):

http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati-sa-montazom/90900-az3-r-az-pronto-skywatcher-refraktor
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Vlaiv, hvala na iscrpnom odgovoru...kao i uvek.

Dakle, 70/700.

Ono što je meni nepoznato kako će sa ovih f/10 moći da vidi blede flekice od zvezdanih jata ili maglina...mislim na one najsjajnije? Uvek sam posmatrao kroz f/5 teleskope.

To je jedan od razloga što se dvoumim između ova dva teleskopa.

Nisam spreman da dam više od 15 000 din dok ne vidim da li će ga to stvarno zanimati ili će ga brzo proći.

Napravio sam mu kalendare Meseca, Jupitera, Saturna i Sunca gde će moći da ucrtava šta je video i da prati pa će mi to za početak dati informaciju da li ga zanima iskreno. Ipak je mali i neozbiljni su oni za mnoge stvari. :)

A ako ga zanima "lako" ćemo kasnije o boljoj opremi.

Ako njega ne zanima znam kome će poslužiti taj refraktor kao odlična zanimacija :) :) :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

vlaiv

Sto se tice vizuelnog, sporiji teleskopi zapravo imaju prednost u gotovo svim aspektima sem sirokog polja.

Okulari lakse podnose ostrije uglove svetla koji prozivode spori teleskopi, tako da i jeftini okulari rade dobro. Izlazna pupila je manja pa je lakse namestiti oko. Lakse se postizu veca povecanja pa je samim tim i nebo tamnije. To je bolje i za male mete poput planeta.

Sto se tice zvezdanih jata i maglina, isto ce pokazati kao i 70mm F/5 za isto povecanje. Svasta nesto moze da se vidi sa 70mm, cak i iz svetlosnog zagadjenja. Ja sam se letos jednom prilikom zezao sa terase sa 60mm F/4 guiderom koji prima okulare - bilo nestabilno vreme pa me mrzelo da dovlacim ozbiljniji teleskop iz podruma. Taj mali teleskopcic + 11mm ES okular (znaci oko x20) - video sam gomilu maglina i jata - Omegu, Lagunu, Orla (zapravo prvi put orla :D ), M9, M10, M12, M22, M25, ... A inace, on je olicenje hromatske aberacije, cak i Mesec u njemu izgleda relativno lose.

Inace vecina Mezijeovih teleskopa kojima je nasao sve te M-ove, ima svetlosnu moc modernog refraktora u opsegu 80-90mm (iako je koristio 8" i jace reflektore, u ono vreme ogledala su radjena od uglacanog metala koji reflektuje vrlo malo svetlosti u odnosu na moderna ogledala sa preko 90% refleksije) tako da 70mm nije daleko od toga.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Predrag

Mislim da je onda 70/700 mm za njega sasvim dovoljno.

Uskoro ću ga naručiti pa kada stigne preneću utiske.

Hvala još jednom.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Maki

Osmogodišnjaku će po pravilu biti interesantan samo mesec. 70/700 ce ga dovoljno zabaviti, može da vidi i Saturnove prstenove i pojaseve Jupitera (2) i mesece.
Za više bi teleskop morao van grada, ali za osmogodišnjaka Mesec je najverovatnije jedino što će mu držati pažnju.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Predrag

Quote from: Maki on September 19, 2018, 10:00:16 pm
Osmogodišnjaku će po pravilu biti interesantan samo mesec. 70/700 ce ga dovoljno zabaviti, može da vidi i Saturnove prstenove i pojaseve Jupitera (2) i mesece.
Za više bi teleskop morao van grada, ali za osmogodišnjaka Mesec je najverovatnije jedino što će mu držati pažnju.


On je video već sve vrste objekata mnogo puta. Sve planete, Mesec, magline, galaksije, jata. Razlikuje otvorena od zbijenih jata, odmah prepozna planetu u okularu i sl. Zna i da prepozna neka sazvežđa, pa i da nađe Severnjaču.
Meni je cilj da mu prvo ispunim želju da ima svoj teleskop, a zatim da nauči sam da pronalazi objekte i snalazi se sa teleskopom, ali sve to zavisi od njegove volje dok ja nemam nameru da ga požurujem. Hoće hoće, neće neće.

Očekujem da će mu ovaj teleskop služiti makar 2 godine, a posle ćemo videti. :)

Ali da, sigurno je da će mu sjajniji objekti biti interesantniji na početku i za posmatranje, a i lakše će ih nalaziti u okularu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Evo ja da podelim svoje iskustvo, pa možda i bude od neke pomoći.
Ja sa 70mm ahromatskim refraktorom nisam video ama baš ništa.

Apsurdno deluje, ali je tako. Jednom prilikom sam sat vremena tumarao ne bi li našao M57 i ništa (dobro, i nebo je bilo loše). Nekoliko ostalih otvorenih jata su bila tako neupadljiva da nemam reči... Fajnderi na tim malim teleskopima su očaj živi i moraš da tražiš odokativno, a i apertura je mala pa to doprinosi činjenici da u vidnom polju jednostavno ima malo zvezda. Možda neko neće da veruje ali ja u fajnderu 6x30 bez problema nađem M objekat dok se sa malim ahromatom mučim.  Moje otkrovenje i prosvetljenje potom se zvalo reflektor 130/900, a taj teleskop mi je prikazao bez problema sve M objekte i mnoge NGC. S druge strane, ahromatski refraktor je bio f5 pa je pored Jupitera stajao još jedan Jupiter u ljubičastoj boji  :o

Dakle, kupi mu slobodno svejedno šta; ionako će dete vrlo brzo gledati isključivo kroz ćaletov teleskop. Ovo naravno pod uslovom da ga astronomija trajno zainteresuje.

Predrag

Bilo je baš optimistično od tebe da potražiš M57. :)

Planirao sam da nađem neko rešenje da mu namestim red dot, kao što planiram i da na ovom mom dobsonu namestim nekako red dot, a da ne skidam tražilac 9*50.

Stoji sve što si napisao i očekujem da će se videti kako si napisao, ali meni je bitnije da on nauči da se snalazi na noćnom nebu jer realno sa mnom ne može stalno da ide na posmatranja, a posebno kada zaglavim do jutra.

Dovoljno je da sa njim pronađe sam i 30 - 40 objekata i biće odlično.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan