• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Binowiever i Barlow lens

Started by DND, October 14, 2018, 08:30:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DND

Da li neko može da mi kaže da li je koristio Binowiever i Barlow lens 2X i kakvi su mu utisci?
Hteo bih da od, po meni, dobrih 15 mm okulara širokog vidnog polja i velikog eye relief-a,  dobijem 7,5 mm, ali ne znam da li će slika biti OK.
Hvala.

DND

Mislio sam na 2 Barlov sočiva, svaki za po jedan okular, pošto sa jednim barlovim postavljenim na početak Binowiever-a ne može da se dobije oštra slika.

DND

Izvinjavam se, svugde sam pogrešio, piše se binoviewer!

VaskoGM

Zanimljiva ideja ali ne znam koliko je prakticna  ???
Dodatna tezina, dodatna stakla...

Cudno da ne moze da se dobije ostra slika sa jednim barlow socivom na pocetku bino-a... Koliko uvecanje je u pitanju?
Da li slika generalno ne moze da se fokusira (ne dohvata fokus) ili je slika mutna mada je u fokusu? Kako je bez koriscenja barlow-a?
Koji teleskop, bino, okulari i barlow su u pitanju?
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

DND

Ne može da se izoštri slika kada je barlow na kraju binoviewer-a. Čuo sam se i sa Denisom, čovekom koji se sigurno odlično razume u binokularno gledanje teleskopom, ali kaže da nije pokušavao ništa slično, mada misli da bi trebalo da radi.
Imam podatak da je pokušano samo gledanje sa jednim okularom i barlowim na binoviewer-u (čovek nije imao dve barlow-a)  i dobio je jasnu sliku. Da je imao dva barlow-a, ne bih morao ništa da pitam, preneo bi mi svoje iskustvo.