• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Spitzer u sam centar

Started by sashastar, January 11, 2006, 02:32:47 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Skyw@lker

Quote from: "stefan"Ja mislim u drugi svemir ali ko zna


Cak i da je tako, izgleda da nista poznato ne bi "prezivelo" takav put i prolazak kroz "horizont dogadjaja" jer to su tako jake gravitacione sile da bi smrskale svaki poznati materijalni objekat...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Skyw@lker

Quote from: "Sich"
inace, vuce je ka zavrsetku svetske linije
a svetska linija se zavrsava u singularnosti


Jel pod "svetskom linijom" mislis na "horizont dogadjaja"? U raznim literaturama se to razlicito zove - linija iza koje crna rupa uvlacu sve ka njoj, jel tako?
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Miranda

[/quote]Ne, mirno spavaj...[/quote]


Nesto bas nisam siguran....Dobro ja cu mirno da spavam ali nekada za nekoliko milijardi godina....  :verysad:

sashastar

E pa za nekoliko milijardi godina Sunce ce svakako pojesti Zemlju.
Tako da crna rupa nema sanse.

Skyw@lker

Yeah - crno nam se pise u svakom slucaju... Zato treba postovati onu poslovicu - "Nemojte zivot shvatati previse ozbiljno, ionako iz njega necete izvuci zivu glavu!"  :wink:
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Djorvoz

ovo mi se jako svidja. Zapamtiću :D

Miranda


vmiro

Quote from: "Skyw@lker"
Quote from: "Sich"
inace, vuce je ka zavrsetku svetske linije
a svetska linija se zavrsava u singularnosti


Jel pod "svetskom linijom" mislis na "horizont dogadjaja"? U raznim literaturama se to razlicito zove - linija iza koje crna rupa uvlacu sve ka njoj, jel tako?


I ja prvi put sad saznah za svetsku liniju... :?

sashastar

Sich razjasni Svetsku liniju nemoj da sad begas.

Inace sto se tice crnih rupa pogledajte ovde

http://www.astronomija.co.rs/dubokisvemir/cnrerupe2/index.htm

Sich

Ne, jedna definicija crne rupe je da je to telo gde se svetske linije cestica zavrsavaju.
E sad dolazi do kvake, svetsku liniju mozemo zamisliti kao istoriju cestice, tj njenu putanju. Ali je ipak malo prefinjeniji to pojam.
E sad ako se svetska linija cestica zavrsava u singularnosti, to bi znacilo da se informacije gube. Jer nije isto da li u crnu rupu pada oblak gasa ili enciklopedija britanika. I to je veliki problem, jer informacija treba da je neunistiva. E sad postoji mogucnost da se ipak svetska linija ne zavrsava u singularnosti, zato ipak nije to putanja cestica. E da li je to tako saznace se tek kad budemo imali kvantnu teoriju gravitacije; od koje smo ipak jos daleko.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Skyw@lker

Eto ja mislio da je "svetska linija" isto sto i "horizont dogadjaja" - thx na detaljnom i zanimljivom objasnjenju...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Sich

hehe, to je ipak samo istorija cestice koja mozeda se zapise u matematickom obliku. cisto da bi ljudi imali sta da racunaju :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

stefan


Skyw@lker

Prosto je neverovatno da kada sam citao Hokingovu knjigu "Crne rupe i bebe vaseljene" sam presao preko toga, mada to je bilo dosta davno kada sam i manje znao i manje razumeo pa nije cudno sto sam nesto i zaboravio... Moracu da budem pazljiviji, ovaj topic me je naterao da je opet "precesljam" , a sve koje interesuje ova tema to takodje predlazem... Jel moze neko meni da predlozi dobar naslov (noviji), a koji se tice crnih rupa u centrima galaksija (pa i nase)?
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Sulaco

Uglavnom, u novijim radovima Stiven Hoking osporava singularitet crnih rupa, zanimljivo prirucno stivo moze biti "Hoking za pocetnike" :)