• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem refraktor

Started by vddutina, December 16, 2018, 03:55:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vddutina

Pozdrav, drugari.Do sada nisam imao teleskop pa sam odlucio da uzmem nesto za pocetnike. Pretrazujuci ovaj forum shvatio sam da bi to bilo najbolje da je neki refraktor. A ja imam dovoljno budzeta za neki refraktor npr 90/900.Imam solidne uslove za posmatranje i kod kuce a često i putujem u selo gde nema puno osvetljenja, tako da bih ga nosio naravno. Isao bi on sa mnom i u polje, u atar... Pa ako neko ima neki refraktoricic na prodaju neka javi. ☺️Moze poziv, viber, sms sta god.0644174232 Vladimir.

Luger

Pozdrav Vladimire. Obicno ne komentarisem i ne preporucujem sta je od optike bolje ili losije, jer nemam previse iskustva, ali sam morao da odreagujem kad si rekao da imas dobre uslove za posmatranje.
Meni je to bolna tacka, jer gradska svetla uspjesno eliminisu zelju za astronomijom. Ja sam uporan pa istrajavam. :)
Nisi napisao sta bi najvise posmatrao?
Refraktorom, pa i sa 90/900 mozes posmatrati svetlije objekte, mjesec, planete, globularna jata, neke svetlije DSO objekte i tu se prica zavrsava. Bezmalo, to sve mozes posmatrati i iz gradskih uslova.
Mislim da bi za tebe bio bolji neki Njutn, naprimjer, milion puta je ovdje pisano o SW 150/750 kao best bay teleskopu, kako za pocetnike, tako i za naprednije amatere.
Sa njim mozes da vidis sve sto bi vidio sa tim refraktorom i jos stotine DSO objekata. Mislim i kvalitetnije.
Dobson montazu sam napravis.
Postujuci budzet, mislim da je to to, a ako mozes da odvojis jos, razmotri i 200/1200, neki manji MAK...
Javice se jos neko, ne zuri. :)
Kako god odlucis, srecno bilo i vedro nebo.

vddutina

Komentari su svakako dobro dosli, to se podrazumeva. Nisam se ja ogranicio na refraktor, samo sam tako shvatio da je refraktor najbolji za pocetnike. Zbog kolimacije. Mada na dosta mesta sam procitao da ni to nije bauk za nauciti. Montazu ne znam kako bi sam napravio. 😁 Jesam vešt sa raznim alatima, mozda bi i to uspeo ali za prvi teleskop racunam da je bolje gotov proizvod. ☺️ Za pocetak bi posmatrao naravno Mesec, planete, Sunce... Mislim, shvatam ja da je za nekog ko se odavno bavi astronomijom Mesec nesto sto odavno ni ne gleda, ali pocetnicima je to fascinantno. A tek Saturn. 😁 A takodje shvatam da posle toga ide i želja za posmatranjem nekih objekata DS. Ne zurim naravno, a i ovo vreme deluje kao da skoro nece moci da se vidi ni prst pred okom a kamoli bilo sta dalje. Svakako prihvatam i predlog za neki Njutn, pa cemo razmotriti sve što bude, naravno uz pomoc svih vas ovde.

VaskoGM

Pazi... izgleda mi da bi ti bio prezadovoljan sa ovim: http://www.teleskop.rs/teleskop/mc-goto-teleskopi/1271500-na-az-goto-montazi
Vema kompaktan, kvalitetan i sposoban planetaran teleskop. Nema kolimacije koju je potrebno raditi, lak za upotrebu, lagan, brzo se prenosi i namesta.
Za Mesec, Sunce i planete odlican, za DSO manje-vise, ali upotrebljiv .

Mislim da je sjajan pocetnicki teleskop za svakog kome je akcenat na objektima iz Suncevog sistema.
Ja sam poceo sa njim i opet bih.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Je, Maksutov 127 rastura. Njega najčešće koristim u zvjezdarnici Apollo. Radi sve, od Sunca, Mjeseca, planeta, kometa, asteroida, zvjezdanih skupova...  :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vddutina

Verujem ja ljudi da rastura ali je preko mog budzeta, nazalost.☺️A meni se ne ceka jos pola godine na teleskop. 😁

vlaiv

Ako ima budzeta za ovaj - razmisli o njemu:

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/1501200-dobson-skywatcher

I 90/900 je dobar teleskop za pocetnika, tako da je i to odluka na mestu, mozda cak i vise nego ovaj Dob sto sam stavio link ako je
problem prenos ili skladistenje - onaj gore je tezi teleskop i veci (ne mnogo, al recimo dugacak je sigurno 20cm vise od tog 90/900 - ipak staje na zadnje sediste auta polozen bez problema). Baza odnosno dobson montaza mu je prilicno teska - ali je zgodniji za posmatranje i sigurno ce da "oduva" sve ostale teleskope u tom cenovnom rangu onim sto pruza i za DSO i za planete.


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boki Aristarh

Zdravo Vlado,
ja ću u svom odgovoru da budem malo dosadan i bezobrazan  ;)
Kao prvo dosadan:
Preporučujem ti kao i svima koji kreću putem ovog fascinantnog i prelepog hobija da PRVO odeš na neko zajedničko druženje sa ljudima koji imaju neki teleskop. da malo posmatraš sa njima i porazgovaraš, pa tek nakon toga da odlučiš šta ćeš da kupiš! Ovo je svakako najbolji put da upoznaš sve razloge ZA i PROTIV po svim pitanjima. AD "Aristarh" je već dosta ljudi uputilo u ovaj hobi, na nadam se pravi način, pogotovo kad je u pitanju nabavka opreme. Pokušaj da ne žuriš, mada vidim po tvom postu da si zreo da nešto "pazariš"....
Bezobrazan deo:
Ako te interesuje refraktor o kome si pričao ja imam na ovom forumu oglas za jedan takav teleskop, verujem da za taj novac teško da češ naći nešto bolje...
link ka oglasu je ovaj: http://forum.astronomija.org.rs/astroberza/teleskop-90800-mm/
Nisi naveo koliki budžet je u pitanju pa ne mogu da ti preporučim adekvatnu montažu za scope, ali imaj na umu da je dobra montaža podjednako važna (ako ne i važnija) nego teleskop!
U svakom slučaju za sva dodatna pitanja i nedoumice možeš me kontaktirati putem maila ili još bolje telefonom (ima na oglasu).
Vedro nebo.