• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Barlow socivo 3x

Started by robes, December 17, 2018, 10:35:36 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

robes

December 17, 2018, 10:35:36 am Last Edit: December 17, 2018, 11:03:27 am by robes
Pozdrav svima,imam jedno pitanje,Amater sam!!😁,imam teleskop 114/500 reflektor,stariji tip iz 2012 godine neznam koji je proizvodjac,nepise,sav je od metala i tubus je od lima,lepo radi(bar mislim) sa 25mm i 10mm okulara i barlow socivo 2x.Drug mi je pozajmio barlow socivo 3x(plastikaner)ali kad ga stavim nemogu da izostrim sliku ni sa jednim okularima koje imam. Dali je to za moj teleskop previse ili samo socivo nije kvalitetan?? Ovo sto ja imam 2x barlow je isto plastikaner ali nemam problema sa njim.

vlaiv

Moguce je da ti fokuser nema dovoljno slobode kretanja da sa tim barlow-om dodjes u fokus.

Barlow sociva pomeraju mesto fokusa - obicno na "dalje" od tubusa - moguce je da ne mozes dovoljno da izvuces fokuser.

Ovo mozes vrlo lako da proveris - nadji svetlu metu - jaku zvezdu ili mesec i stavi taj barlow i neki okular (recimo onaj od 25mm). Idi napred nazad fokuserom i posmatraj na koju stranu se slika izostrava - defokusirana zvezda postaje manja. Ako je prema unutra i ne uspes da isfokusiras pre nego sto fokuser dodje do kraja, onda ne mozes koristiti taj barlow (mozes al to ne zelis da radis jer zahteva preradu teleskopa i pomeranje primarnog ogledala na gore u cevi teleskopa). Ako je na drugu stranu kad izvlacis fokuser i fali ti da jos malo izvuces fokuser da bi dosao u fokus - to se "lako sredjuje"
1. Dodaj neku 1.25" ekstenziju
2. Mozes cak i da malo izvuces okular - znaci pre nego sto ga zategnes, nemoj ga spustiti do kraja unutra nego ga odvoji 5mm da ne sedne do kraja i tako ga zategni onim sraficima - mozda to bude dovoljno da uspes da isfokusiras sliku.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

robes

Hvala na odgovoru,razumem sta si napisao,mislim da mi je kratak fokuser,mozes mi poslati sliku tog 1.25 ekstenzije?

vlaiv

To ovako otprilike izgleda:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4213_TS-Optics-1-25--extension-tube--35mm-length-w--brass-compression-ring.html

Na donjem delu ima isti nastavak kao okulari a na gornjem delu isti deo kao fokuser - ono u sta se stavljaju okulari.

Ako imas recimo GSO barlow x2.0 (pretpostavljam da nemas - jer si pominjao da je tvoj x2 barlow pomalo plastican), mozes odvrnuti barlow element - i ono sto ostane je isto 1.25" ekstender.

To je inace ovaj barlow:
http://www.teleskop.rs/teleskop/barlow-sociva/2x-ahromatski-barlow

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

robes

Poz,probao sam ono sa barlow socivom da odvrtim ali nije bilo pomaka,e sad jos jedino da probam sa manjim okularima samo treba  da mi stignu.