• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Plocice Na Pioniru 10 I 11

Started by Sich, April 10, 2004, 06:48:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

Sich

 Pioniri i Vojadzeri se sve vise udaljavaju od nas noseci sa sobom predmete koje predstavljaju covencanstvo. Naravno i oni sami ga predstavljaju, ali ono sto je najinteresantnije na njima su su svakako plocice koje treba da daju prvi uvid drugim civilizacijama o tome odakle poticu letelice.

Plocicu jos jednom mozete videti, recimo, na adresi http://www.astrosociety.org/pubs/mercury/9...ages/photo5.gif

Ali da li bi druge civilizacije mogle da razumeju plocice. Poruka izgleda manje-vise razumljiva nama, ali da li bila i vanzemaljcima?
Oni mozda imaju drugaciju logiku, ili nacine prenosenja poruka (mozda ne crtezom)

Radoznao sam sta drugi misle o tome.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 Dobro si rekao "manje vishe razumljiva nama".Ne znam, mislim da je bolje pokusati kontakt necim univerzalnijim, recimo jezikom matematike.Mada i to moze da bude veoma nezgodno, kako je lepo Stanislav Lem to opisao u svom romanu "Glas Gospodara".

Miranda

 Pa ako su pametniji od nas mozda ukapiraju! Mada ako neko snimi tu letelicu moze da je i unisti pre nego sto skapira sta smo mi hteli!

Dule_smor

 Pa ako su razvijeniji od nas ne verujem da bi unistili sondu druge civilizacije.

Miranda

QUOTE (Dule_smor @ Apr 12 2004, 12:15 PM)
Pa ako su razvijeniji od nas ne verujem da bi unistili sondu druge civilizacije. [/quote]
Kako ce oni da znaju da ta letelica nece da napravi neko sr...? Jedino ako imaju neko culo koje im kaze "to je prijateljska letelica druge civilizacije koja se nalazi bla...bla...i tu letelicu su poslali bla...bla................... :P  

Dule_smor

 Eh, pa zamisli kako bi bilo da nama u susret dolazi neka vanzemlajska letelica(odmah mi na pamet padaju rama i rajski vodoskoci:)).To bi postavilo mnogo pitanja, verovatno bi ljudi pokusali da je istraze pre nego sto ni se odlucili da je uniste.

Miranda

 A sta mislis o ovome: Recimo dok mi istrazujemo letelicu oni nas roknu!? A iako je istrazimo i shvatimo da nam preti opasnost kako bi je unistili!? Krknuli bi atomku sa Zemlje ili...?

Sich

 Pa sigurno da bi prvo sto bi se pojavilo kod ljudi kad bi pronasli neku takvu letelicu bio strah, jedino pitanje je da li bi preovladao instinkt i odmah pokusali da to unistimo (za svaki slucaj :) ) ili istrazivacki, naucnicki duh koji ne bi dozvolio da se trag druge tehnologije unisti ma kakvu opasnost donosio

To bi inace zavisilo iskljucivo od pojedinca koji bi se nasao u to vreme na tom mestu koje bi mu dalo mogucnost da se odluci na neki potez od ova 2

Kad bi unistavali sigurno bi to bili neki projetili sa bojevim glavama po mojoj oceni
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 Tipicno za nas-sve sto ne razumes unisti.Pa neverujem da bi hipoteticna civilizacija na visem stupnju razvoja od nas na taj nacin pokusavala da nam nauudi.E sad drugo je sto bi mi zbog svoje gluposti mogli da naudimo sami sebi, zbog recimo neopreznosti pri istrazivanju te sonde.I mislim da pojedinac definitivno ne bi trebalo da odlucuje o takviv stvarima koje su bitne za celo covecanstvo.Cim bi se spazila takva letelica, trebalo bi odmah formirai komisiju strucnih ljudi koja bi odlucila sta i kako treba da se radi.Ali opet bi verovatno sve zavisilo od nekog astronauta tamo gore koji se dvoumi sta da uradi u kljucnom trenutku:).

Sich

 Pa istorija nas uci da uvek pojedinci odlucuju o velikim stvarima.
A inace bas me zanima kako bi se ljudi snasli sa plocicom ili porukom dobijenom na neki drugi nacin koju je smislila potpuno drugacija logika od covekove :)

Bilo bi tu mnogo vise problema nego sto ih je bilo u Kontaktu :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 Da,na tako nesto sam i mislio...ne posalju nam plocicu nego nesto.....

Maxscope

 Ja mislim da ne bi razumeli sta je na tim plocicama.
Pocnimo samo od nas i starih civilizacija na Zemlji. Koliko toga su nama u nasledje ostavile stare civilizacije poput Maja, Inka, Acteka, Egipatska itd. a da mi jos uvek ne razumemo ogroman deo toga.  Sta je napisano recimo na zidovima grada Tiahuanaco? Kako putovati kroz svemir ili recept za kolace?
U sustini mi jos uvek ne mozemo da odgonetnemo stare zapise ovih civilizacija, a njima se to sto su pisali verovatno cinilo razumljivo, kao sto i nama to sto smo napisali na toj plocici izleda prosto i razumljivo.
Ako smo mi naprednija civilizacija od civilizacije Maja, kako i zasto onda mi ne mozemo odgonetnuti njihove zapise?
I zasto bi onda u istom slucaju neka eventualno napredna i tehnoloski razvijenija vanzemaljska civilizacija razumela ove nase primitivne zapise i poruke?
Sad, tu se namece jos jedno pitanje.
Ko je u stvari naprednija civilizacija, Mi ili Maje?

Miranda

 Koliko god mi bili napredniji mozda mi imamo drugaciju logiku i drugacije razumevanje...isto tako je i sa vanzrmaljcima...