• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija vs. Bog

Started by Cassiopeia, May 30, 2004, 10:28:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Miranda

QUOTE (Blagoje @ 11. Jul. 2004., 07:57)
Kad ne bi bilo zvezda, hocu reci kad bi Svemir bio [potpuno prazan (bez ikakve materije-energije) kakve bi boje bilo nebo, Univerzum, koje je sada crno?
[/quote]
Nebo ne bi ni  postojalo.... :lol:  :P  

Sasa

QUOTE (abelar @ 7. Jul. 2004., 11:12)
.... neko ga je "postavio" na to mjesto,mjesec i planete za koje znamo sve plovi u svemiru.Covjek vozi auto,avion,voz brod pa ne moze uvijek da upravlja a toliko planeta medju njima i zemlja plove po svojoj putanji i ne dolazi do sudara te vrste;osim toga,za to postoje dokazi u svetim spisima,posto je vec rijec o tome i zbog toga se raspravlja.... [/quote]
Pa to uopste nisu dokazi, nisu nikakvi, a pogotovo ne naucni dokazi. Ako ne znamo zasto je nesto - onda iz toga nikako ne moze proizaci bilo sta o Bogu.

2. U Bibliji svasta pise, a problem je sto se to svasta razlicito tumaci. Ja na taj nacin mogu uzeti Marksov Kapital i "iztumaciti" stagod hocete i tako dokazati stagod hocete.

Pozdrav

abelar

 Sasa imas ti istorijskih dokaza koliko hoces a i nauke da nesto postoji...sto je naucno neobjasnjivo.E ako nauka ne moze da pojasni ili shvati to onda ne znaci da isto ne postoji.A sto se tice dokaza druge vrste za njih mnogi nisu na tom intelektualnom,spiritualnom nivou da bi ih mogli vidjeti,a ima ih jako puno....

Ja sam ovdje dosla jer me interesovala astronomija,nabavila sam teleskop,imam neku kartu ali ne znam kako da se sluzim tim.Htjela sam nauciti nesto o zvijezdama iz iskustva drugih i da sad ne nabrajam,a naisla sam na rasprave o Bogu i to ljudi koji misle da na osnovu procitanih knjiga posjeduju ZNANJE o necemu!
Koliko vidim ovdje nema foruma o religiji!
Ovakvim raspravama mislim da ovdje i nije mjesto jer je to samo gubljenje vremena...


Miranda

 Dobro jutro! :P  Pa to si trebala odma da kazes a ne da se upustas u raspravu!

Sasa

QUOTE (abelar @ 13. Jul. 2004., 19:34)
Sasa imas ti istorijskih dokaza koliko hoces a i nauke da nesto postoji...sto je naucno neobjasnjivo.E ako nauka ne moze da pojasni ili shvati to onda ne znaci da isto ne postoji.A sto se tice dokaza druge vrste za njih mnogi nisu na tom intelektualnom,spiritualnom nivou da bi ih mogli vidjeti,a ima ih jako puno....

Ja sam ovdje dosla jer me interesovala astronomija,nabavila sam teleskop,imam neku kartu ali ne znam kako da se sluzim tim.Htjela sam nauciti nesto o zvijezdama iz iskustva drugih i da sad ne nabrajam,a naisla sam na rasprave o Bogu i to ljudi koji misle da na osnovu procitanih knjiga posjeduju ZNANJE o necemu!
Koliko vidim ovdje nema foruma o religiji!
Ovakvim raspravama mislim da ovdje i nije mjesto jer je to samo gubljenje vremena... [/quote]
Idemo redom.

"Sasa imas ti istorijskih dokaza koliko hoces"

- bice mi drago da cujem koji. Ja ne znam ni za jedan. Napominjem da govorim o naucnim dokazima.


"a i nauke da nesto postoji"

- Ovo  ne razumem.

"...sto je naucno neobjasnjivo"

- Jasno.

".E ako nauka ne moze da pojasni ili shvati to onda ne znaci da isto ne postoji."

- Naravno, ali poenta je u tome sto ne znaci ni da postoji!!!!


"A sto se tice dokaza druge vrste za njih mnogi nisu na tom intelektualnom,spiritualnom nivou da bi ih mogli vidjeti,a ima ih jako puno...." -

- Izvinjavam se, to je prazna prica dogod se ne dokaze drukcije. Na taj nacin svako moze da tvrdi sta god hoce.

"Ja sam ovdje dosla jer me interesovala astronomija,nabavila sam teleskop,imam neku kartu ali ne znam kako da se sluzim tim.Htjela sam nauciti nesto o zvijezdama iz iskustva drugih i da sad ne nabrajam,a naisla sam na rasprave o Bogu i to ljudi koji misle da na osnovu procitanih knjiga posjeduju ZNANJE o necemu!"

- Ima vise tema na ovom forumu. Ova nije tipicna. Svima ce, to sam siguran, biti drago da pomognu, da podele svoje znanje.


"Koliko vidim ovdje nema foruma o religiji!
Ovakvim raspravama mislim da ovdje i nije mjesto jer je to samo gubljenje vremena..."

- Slazem se, hajde da pricamo o astronomiji. Evo, pozivam te na nas astronomski kamp od 16. do 18. ovog meseca na Fruskoj gori.


abelar

 sasa zao mi je sto ne mogu doci jer zivim  daleko a sto se tice dokaza,bilo kakvih,svako se moze uvjeriti ako se posveti hermetizmu,bez ovakvog nepotrebnog prepucavanja.Zasto bi neko nekom nesto dokazivao?Sami se mozete uvjeriti ali mnogo je lakse pricati nego krenuti tim putem koji nije nimalo lak!

Maxscope

 Abelar.
Zapocni novi topik u kome cas nam napisati kakav teleskop i kakvu mapu imas, pa da ti pomognemo oko toga.
Zalosno je ako ti teleskop stoji neupotrebljavan pored toliko lepota na nebu koje njime mozes otkriti.

bluenick

 Evo, danas sam se tek prikljucio ovom forumu. Ovo je moj prvi post i zeleo bih da pozdravim sve koji citaju ovo, a bili su u kampu na Fruskoj gori. Bilo je fantasticno.
LM, povodom ove price iznecu svoje vidjenje stvari. Ja sam student informacionih sistema, ali se za astronomiju zanimam od malih nogu, sto ce reci da sam od pocetka usmeravan ka nauci i tehnici (u gimnaziji sam za maturski rad imao "Specijalna i opsta teorija relativnosti"). I pored toga, zao mi je sto to moram da konstatujem, ali ima dosta pitanja na koje nauka nije dala odgovor i verovatno nikad nece. Ako bi trebali da razgranicimo pitanja kojima se bave nauka i religija, ja bih to ovako uradio. Religija se bavi svim onim do "Velikog praska", a nauka svim onim posle toga.
Ako bi krenuli od pocetka (pocetka koji je vezan za nauku), tj. od "Velikog praska", vec tu nailazimo na niz neobjasnjivih stvari. "Veliki prasak" je definisan kao eksplozija beskonacno male tacke, koja je sadrzala materiju i koja je bila beskonacno velike gustine i beskonacno velike temperature (i u kojoj je sadrzan sav prostor i vreme). Posle tog praska, materija je pocela da se siri i formira kosmos. Pitanje koje ja postavljam je (ako uzmemo da je ova teroja tacna)... ko ili sta je stvorio tu materiju (beskonacno velike gustine u beskonacno maloj tacki). Ne moze se poci od cinjenice da je ta materija sama od sebe postojala tu gde je postojala, jer sva nauka pocinje od tih pretpostavki da je ta materija vec egzisitirala. A sta je bilo pre toga, nauka ne moze da kaze, tj. odakle ta meterija? Citao sam u nekoj knjizi, novije teorije gde naucnici smatraju da je pre svega postojala energija (neki vid ciste energije, nama nepojmljiv, koji nema veze ni sa elektricnom, ni sa solarnom, ni sa nuklearnom niti bilo kojom nama poznatom energijom). Ta energija se raspala na dva entiteta - materiju i antimateriju, koje su podjednako zastupljene u kosmosu (s opaskom da antimateriju ne mozemo da vidimo). Sve je to meni nekako malo klimavo. Jer, mozemo da podjemo i od naucnih pretpostavki (gde fizika kaze) da materija ne moze da nastane ni iz cega, a da sama energija u ma kom obliku, nikad ne moze da nestane vec prelazi u neki drugi oblik. Pa ako podjemo od toga, onda i ta "cista" energija, kako je nazivaju nije mogla da postoji sama po sebi. Morala je iz necega da nastane. Zbog toga mislim da je to razlog sto se svim tim pitanjima, koje nauka ne ume da objasni bavi religija, a ostalim opipljivim i dokazanim stvarima nauka.

vanillasky

  Imam odgovor za tebe. Tu materiju je stvorio GRAND PRODUCTION
lol
Dajte zapocnite neki novi i interesantniji topic

 :blink:

clear Skies

PSR1937+21

 Bluenick: Oslobodi se posmatranja "kroz" prostorvreme. Sama materija definise prostorvreme, tako da nema smisla govoriti o bilo cemu pre primordijalnog singulariteta.

Sto se mene tice, ja verujem u Boga, a smatram da je nauka veoma plemenita stvar. Ne vidim zasto bi se religija i nauka iskljucivale. Nauka se bavi materijalnim stvarima, dok se religija bavi transcendencijom. Kao i po obicaju nikada nije problem u srce, vec u 'nepravilnom' razmisljanju.

Gugi

QUOTE (Maxscope @ 1. Jun. 2004., 04:36)
Zar mnogi od Vatikanskih svestenika nisu astronomi?
Zar u Vatikanu ne postoji observatorija?
Zar neki od svestenika u Vatikanu ne prave sami teleskope uzivajuci u astronomiji.
Zar neki od ovih svestenika nisu objavljivali textove u magazinima kao Sky& Telescope?  
.............


[/quote]
Sve ovo stoji! Pa ako kompetentni crkve ljudi  ljudi bave astronomijom, toliko ulažu u nju, organiziraju susrete itd.,  očigledno je sve u redu.

Netko je rekao već u okviru ovog foruma: ako se nauka i religija drže svojih područja promatranja, neće doći do nesuglasica. Problem je uvijek nastajao onda kad su se područja preklapala. A znamo da svako područje ispitivanja ima:
- odredjen predmet ispitivanja
-  vlastite metode

To nije za odbaciti nego pazljivo uzeti u obzir!

Interesantna je naslovnica NEWSWEEKA objavljena prije mozda 5-10 godina. Saljem je da je vidite!

Preporučujem za baciti pogled na:

http://www.space.com/scienceastronomy/astr...rve_000716.html

i

http://www.aprsaf.org/data/schedule_data/Vatican_ObserAn.pdf

Ovo posljednje mi je jako zanimljivo: od 12. juna-8 jula 2005., organizira se 10.  ljetna škola u opažačkoj astronomiji i astrofizici. Lokacija: zamak Gandolfo, Rim.

Drago mi je da su toliko povezani astronomja i religija. Istina je, nekada nisu (bilo je i ozbiljnih problema), ali ŽIVIMO U NOVOM DOBU-DOBU DIJALOGA!!!





marino

QUOTE (Gugi @ 18. Apr. 2005., 14:00)
Quote from: Maxscope,1. Jun. 2004., 04:36Drago mi je da su toliko povezani astronomja i religija.
... ali ŽIVIMO U NOVOM DOBU-DOBU DIJALOGA!!!

bas se vratih sa jednog od predavanja korada korlevica u pazinu u sklopu festivala znanosti (www.festivalznanosti.hr)
..vatikan i aktualna znanost sudjeluju i rade zajedno vise nego sto bi vecina nas to i mogla zamisliti!
predlazem da sasa odrasdi jedan intervju sa koradom na tu temu..bilo bi istinski zanimljivo cuti/procitati neke informacije!

m
Vidulini Observatory

TenMonGaKuSha

 Nema razloga da religija i nauka budu u konfliktu. Ako ne hriscanstvo, u srednjem veku na primer islam je prilicno doprineo progresu nauke, a danas ga mnogi ljudi vide kao teroristicku veru ... neobrazovanost je ono sto gradi zidove.

Inica

 Vidite ljudi... Nista od ovoga ne treba da zauzima toliko prostora:) i muci nas mozak...
Bog je ljubav, a ne nekakva duznost... Ukoliko stvarno vjerujes u Boga, zasto bi te ista sputavalo u ostvarivanju tvojih zamisli?
E vidi... Ja, licno ne vjerujem u Boga, ovog naseg, pravoslavnog, niti boga(ove) neke druge religije... ja vjerujem u mogucnost covjekovog konacnog shvatanja njegovog razloga postojanja. Kada to covjek napokon shvati, on se rodio, i shvatio sustinu njegovoig zivota... a samim tim i istinu...
Covjek moze naci oslonac u nekom vjerovanju, i to doista pomaze.

A sto se tice kljucnog komentara na ovo, sve zavisi od NACINA na koji ti shvatas to vjerovanje u Boga... nasa religija ne zabranjuje(bar koliko ja to znam) bavljenjenje astronomijom. Jedino je problem ukoliko TI to sebi zabranis.

Gugi

QUOTE (TenMonGaKuSha @ 18. Apr. 2005., 21:20)
Nema razloga da religija i nauka budu u konfliktu. Ako ne hriscanstvo, u srednjem veku na primer islam je prilicno doprineo progresu nauke, a danas ga mnogi ljudi vide kao teroristicku veru ... neobrazovanost je ono sto gradi zidove. [/quote]
... neobrazovanost je ono sto gradi zidove.

100% ISPRAVNA MISAO!  :)

Drugim rijecima: OBRAZOVANOST razbija zidove i stvara dijalog!

A mi znamo dijalogizirati na nasem ASTRO FORUMU kojim se dicim!!!

Uputite me: ima li jos koji zgodan astro forum bilo na srpskom bilo na hrvatskom jeziku?

THANKS!  ;)