• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija vs. Bog

Started by Cassiopeia, May 30, 2004, 10:28:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

tachion

 ljudi,bavite se astronomijom,i ne postavljajte takva pitanja.

to je kao kada bi rekao,da li je kukuruz u suprotnosti sa religijom.

Sich

 Nauka i religija se moraju ukrstati.

Nauka postavlja zanimljive izazove raznim religijskim verovanjima...

Dok na drugu stranu religija stalno podseca nauku da nije dovoljno mocna da odgovori na mnoga pitanja...

Ali je najbolje na religija i nauka idu svojim stazama koje se susrecu preko nadvoznjaka a ne na raskrsnicima, tako je bezbednije, a i bolje za njihov pojedinacan razvoj..


"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

QUOTE (tachion @ 23. Apr. 2005., 00:22)
ljudi,bavite se astronomijom,i ne postavljajte takva pitanja.

to je kao kada bi rekao,da li je kukuruz u suprotnosti sa religijom. [/quote]
losa analogija
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Inica

 Eeeee.... Sichu to ti je istina...
Jel iko gledao Mumijeve?(crtani)????
tamo imas Vjesticu i Mumeta(velikog naucnika)... Kad je Mume pronasao supstancu slicno sapunjici, da se baloni mogu praviti, ali dovoljno cvrsti da dok leti moze ponijeti i covjeka u sebi...(veeeliki baloncici na naduvavanje)?:))) :D  :rolleyes:
E ... Mume nije imao pojma kako da spusti Mumija, Mumku i Malu Mu(sve mala deca koja su se zezala s tim), al je zato to vjestica uradila!
Al kad ih je spustila, nije znala kako da probusi balone... E to je Mume pomocu ,akaza i svjece...
:D  :D  :P  ;)  

Djorvoz

 Nauka i religija nisu za mešati. Da li je duša bemrtna, ima li boga... i druga metafizička pitanja nisu tema fizike nego metafizike. Čovek se kao individua može baviti i jedni i drugim. Čak može razmišljati kao naučnik kad se bavi naukom a kao vernik kad se bavi metafizičkim pojmovima. Čak šta više izgleda da je neophodno da jedno vreme svog života posvetimo metafizici. Niko na ovome svetu ko kaže da ne verije u boga nije to rekao olako već je o tome razmišljao.
Ali nauku i metafiziku spajati bilo bi jako pogrešno jer, po definiciji, metafizički pojmovi su oni kojih nema u iskustvu.

Gugi

QUOTE (Djorvoz @ 24. Apr. 2005., 13:17)
Nauka i religija nisu za mešati. Da li je duša bemrtna, ima li boga... i druga metafizicka pitanja nisu tema fizike nego metafizike.

...Ali nauku i metafiziku spajati bilo bi jako pogrešno jer, po definiciji, metafizicki pojmovi su oni kojih nema u iskustvu... [/quote]
Ovo je odlicna misao!  :)

Aristotel je knjige koje govore o nematerijalnom odn. o prvim principima (pocelima) stavio IZNAD (strarogrcki META)  fizike (starogrcki TA FIZIKA).

METAFIZIKA se bavi stvarima duhovne prirode (Bog), svijetom ideja...Dakle, ako je sam Aristotel pazio da se neke stvari ne pobrkaju pa ih je stavio u razliciti fah, onda i moramo pripaziti sto radimo.

Ne znam kad i gdje ali sjecem se nekog naslova: "Nauka je dokazala da Boga nema!"
Ovo je produkt nase nepaznje.  Veliki Aristotel nikad ne bi ovako nesto izustio!

Djorvoz

 Otac logike tako nešto sebi ne bi smeo da dozvoli.

Mišljenja sam da je religiozni deo ljudske psihe u stvari onaj emocionalni. A njemu protivan je praktični ili "naučni". Ovaj emocinalni se prečesto povezuje sa metafizikom ali je to veoma pogrešno jer su ljudski osećaji, materija, fizičko polje.... sve stvari koje su neodvojive od ovog sveta.

Drago mi je da me je neko podržao. Hvala.

TenMonGaKuSha

 Imate sveta pisma (Stari zavet, Novi zavet, Kuran, itd.) Uzmite, citajte ih. Ako poverujete budite vernici; ako ne verujete budite ateisti. Na tome se zasniva vera. Nema tu nauke. Druga stvar je kada ateisti pokusavaju naukom da dokazu nepostojanje Boga ili kada vernici naukom pokusavaju da dokazu njegovo postojanje. Da je prosao i jedan od tih "dokaza" svi ljudi bi bili ili vernici ili ateisti.

Djorvoz

 Ateisti pokušavaju da opovrgnu boga koji ima osobine. Na primer:
Hrišćanska religija je svom Bogu pripisala svemoć.
Ateisti pitaju: može li taj vaš bog da stvori nešto moćnije od sebe?
1.(odgovor da) Onda neće više biti najmoćniji
2.(odgovor ne) Pa onda nije svemoćan.

Takve stvari na kraju krajeve ništa ne dokazuju protiv metafizičke ideje BOG. Ali čim nečemu metafizičkom pokušate da date neke ovozemaljske argumente sve se sruši.

tachion

 sich,
naravno da je analogija odlicna:
astronomija je nauka,dakle jedno,
Bog je ljubav,drugo
a kukuruz = kukuruz,trece.

kakve veze oni medjusobno imaju? nikakve.
astronomija nije u suprotnosti sa Bogom,jer nemaju dodirnih tacaka.
moglo bi da se postavi pitanje da li je astronomija u suprotnosti sa nekimk religioznim ucenjem,ali sa samim Bogom nema BAS NIKAKVE veze.
bilo je ranijih decenija/vekova spaljivanja na lomaci,diskusija vezanih za hriscansku crkvu,sta oni priznaju,sta ne,ali to je opet zamena teza - hriscanska crkva nije Bog(ljubav,istina,pravda,svemoc...),i ona kao takva ne moze da daje odgovore na pitanja,ili da tumaci neke prirodne(astronomske) pojave.u crkvi sede ljudi.

znaci,kukuruz.

Djorvoz

 Rekao sam i rećiću
Kosmologija nas suočava sa pitanjima koja su do sada bila tema religije i mita.
Karl Segan

Skyw@lker

 Citirao bih Kant-a na ovu temu:

"Zvezdano nebo nadamnom
i moralni zakon u meni,
oni su dokazi da iznad mene postoji Bog
i da u meni postoji Bog..."

i dodao da ne vredi suceljavati dve totalno razlicite ljudske delatnosti a to su nauka i religija - iako licno ne verujem u Boga, bar ovakvog kakvog ga predstavljalju religije sveta (tj. kao neko uzviseno bice ili neka nedokuciva sila koja upravlja ili je stvorila univerzum)

P.S. mislim da svakome kome nesto nije jasno u vezi ove teme treba da pogleda film Contact  ;)  
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Djorvoz

QUOTE (Skyw@lker @ 17. Aug. 2005., 17:51)
P.S. mislim da svakome kome nesto nije jasno u vezi ove teme treba da pogleda film Contact  ;) [/quote]
Bolje je pročitati knjigu: više govori.

Skyw@lker

 Naravno, procitao sam je vise puta!  ;)  Fenomenalna je, ne moze da se poredi sa filmom, narocito kraj....  :)  
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."