• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Okular za teleskop - prečnik 24 mm

Started by vukale, July 23, 2019, 11:28:33 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vukale

July 23, 2019, 11:28:33 am Last Edit: July 23, 2019, 12:07:17 pm by vukale
Potreban mi je okular prečnika 24 mm za refrakcioni astronomski teleskop D=4 1/2, F=900 mm. Unapred hvala svima koji mogu da mi daju informaciju gde mogu u Srbiji da kupim ovaj okular, nov ili polovan. Hvala

Yagodinac

A jel mora u Srbiji? Ovako ti je lakše:

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=0.965+eyepiece&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_osacat=0&_odkw=0.96+eyepiece

Btw možeš i preko Alibabe da potražiš, tamo su sigurno jeftiniji jer ih oni u suštini i prave... Čajniz, mislim, ne Alibaba  ;D
Ja bih ti poslao moje Hajgense sa Optisana ali sam teleskop i okulare nekome dao pre više godina, ne znam više ni kome, a taj se iskusno ne javlja i tako...
Usput, na gornjem linku imaš i adapter sa 0.965 (standard tvog teleskopa) na 1.25 inča (standard celog sveta više ili manje) pa onda možeš da pazariš 1.25" okulare u Teleskop Centru. Nije što su 1.25 najčešće jeftiniji već ima neuporedivo više modela a i kvalitetnije se izrađuju. Čim nešto prolazi kroz veću površinu stakla mora da bude bolje  ;) Doduše, ima i tu izuzetaka: japanski ortho-i i sl. ali Japan je ionako izuzetak u svemu na ovoj planeti.

vukale

Hvala Vam na odgovoru. Teleskop koji sam dobio na poklon je Japanski Towa D=4 1/2 F=900 mm. Koliko sam iz sličnih foruma pročitao, ugradnja adaptera na 1,25 inča bi zahtevalo i zamenu ogledala jer ne bi imao dobar focus. Veće ogledalo bi omogućilo osvetljenje celog okulara. Video sam na aliexpress jeftine setove od 4 okulara 0,965 inča ali sam mislio da iste mogu negde u Srbiji da nađem.

Yagodinac

Aha, ja sam skapirao da imaš 1.25 teleskop i da ti trebaju 0.965 iz egzotičnih razloga... Anyway, mislim da bi onda kod tvog teleskopa morao da se menja i fokuser, što je pitanje koliko je isplativo. Podržavam te u potpunosti da se igraš sa svojom novom igračkom, tako da ti onda ostaje Alibaba kao opcija. Usput, 0.965 okular su uglavnom vrlo jeftini ali je i izrada primerena ceni. Drugim rečima čim poželiš nešto iznad Hajgensa i Kelnera iz XVIII veka udario si u plafon (ne računajući opet one malo skuplje Ortho-e). Zamena primarnog ogledala sasvim sigurno ne bi bila potrebna, ali sekundarno i fokuser bi tražili zamenu a još da nađeš sve to da pasuje na tvoj teleskop (f-odnos i žižna daljina), nisam 100% siguran ali mislim da je to previše komplikovana zanimacija.

BtW, taj 114/900 ako je iole lepo kolimiran daje možda po meni i najlepšu sliku Meseca od manjih teleskopa koju sam u životu video. Naprosto su veliki f-odnos i sferno ogledalo dosta dobra kombinacija za tako nešto.